Zamknij
REKLAMA

Poseł Smoliński proponuje regulację cen

12:56, 08.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

„Chcemy nawet wprowadzić ceny regulowane na podstawowe artykuły żywnościowe.” - powiedział w „Debacie Dnia” w Polsat News Kazimierz Smoliński – pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości z Tczewa.

Zapytany jakie artykuły ma na myśli poseł sprecyzował: „Chleb, cukier, mąka” i zaznaczył, że takie rozwiązanie może być wprowadzone.

Galopująca inflacja może zmusić rząd do takiego kroku. Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że z progu 7,8 proc. w listopadzie, w grudniu inflacja sięgnęła poziomu 8,6 procenta.

Poseł Smoliński prezentował przykłady działań rządu, których celem jest walka z inflacją i zatrzymanie podwyżek cen. Wśród przykładów parlamentarzysta podał m.in. obniżkę cen VAT-u, zaznaczył jednak, że w tej sprawie kluczowa będzie decyzja UE.

Rząd szuka rozwiązań i każdy scenariusz jest możliwy. O regulacji cen mówi się w innych krajach europejskich. Są takie, które już to wprowadziły. W listopadzie 2021 Serbia zamroziła ceny mleka, cukru, wieprzowiny, maki i oleju.

Poseł Smoliński podkreślił również, że adwersarze jedynie potrafią krytykować działania rządu, a sami nie potrafią przedstawić żadnej konkretnej propozycji, która by zatrzymała inflację i wzrost cen.

Deklaracja, która padła z ust pomorskiego parlamentarzysty wywołała burze wśród polityków, dziennikarzy i ekspertów zajmujących się wolnym rynkiem i handlem. Wielu z niem stwierdziło, że słowa posła wprawiły ich w osłupienie, bo są jednoznacznym odniesieniem do poprzedniej epoki.

Nie mnie jednak bez względu na system polityczny, rząd ma obowiązek dbać o poziom życia obywateli i jeśli wprowadzenie regulacji cen żywności ma ustabilizować sytuację, to rząd powinien skorzystać z tej ewentualności – uważają zwolennicy takiego rozwiązania.

Kartki. Kolejne będą kartki. Może zostaną nazwane bonami, bo lud już się przyzwyczaił, ale po regulowanych cenach wiadomo gdzie będziemy. Można zapisywać.” - skomentował wystąpienie kolegi parlamentarzysty poseł Artur Dziambor z Gdyni.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%