Zamknij
REKLAMA

Pomóż ratować małe foki

14:08, 19.01.2022 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Sezon rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych trwa od marca do czerwca. W tym okresie Stacja Morska im. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu najbardziej potrzebuje wolontariuszy. Co wchodzi w zakres obowiązków młodych opiekunów, a co w zamian oferuje im ośrodek? I jak jeszcze można pomóc małym foczkom?

Już za 45 dni w helskim fokarium należącym do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i tamtejszym szpitaliku rozpocznie się gorący sezon. Nadchodzi pora leczenia i rehabilitacji foczych maluchów, które wkrótce przyjdą na świat.

Na przełomie lutego i marca na świat przyjdą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie małe foczki powinny spędzić pod opieką mam, ale niektóre z nich, z różnych powodów, zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są przygotowane do samodzielnego życia. Kiedy tak się stanie, czeka je niezwykle trudny czas – nie wszystkie maluchy będą umiały sobie same poradzić. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem. Nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.

Małe foki, które potrzebują pomocy, trafią do ośrodka rehabilitacji przy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Aby pomóc foczym szczeniętom, fokarium potrzebuje nie tylko wsparcia finansowego, ale też rąk do pracy. Wolontariusze mogą się zgłaszać w sezonie pozawakacyjnym lub latem.

Wolontariat poza sezonem letnim

Do obowiązków wolontariuszy pracujących w Stacji Morskiej od października do końca maja należą:

 • asystowanie przy opiece nad dzikimi fokami przebywającymi na rehabilitacji (pomoc w karmieniu, przygotowywanie pokarmu dla fok, asystowanie przy zabiegach medycznych),
 • utrzymanie porządku na terenie basenów hodowlanych oraz basenów rehabilitacyjnych,
 • sprzątanie izolatek, w których przebywają dzikie foki,
 • interwencje w terenie przy żywych i martwych osobnikach (w razie konieczności).

Stacja Morska zapewnia wolontariuszom:

 • bezpłatne zakwaterowanie na terenie Stacji Morskiej (nocleg w pokojach kilkuosobowych, łazienki z prysznicami, mesę z lodówką, kuchnią gazową i całym wyposażeniem),
 • odzież służbową (t-shirty, bluzy, sztormiaki),
 • ubezpieczenie na czas trwania wolontariatu,
 • dużo pracy, również w godzinach wieczornych i nocnych.

Stacja Morska nie zapewnia wolontariuszom wyżywienia.Wolontariusze są najbardziej potrzebni w sezonie rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych, czyli od marca do czerwca i przyjmowani do pracy na minimum dwa tygodnie.

Pytania w sprawie wolontariatu pozawakacyjnego można kierować do Martyny Lenarczyk, kontaktując się z nią pod nr tel.: 58  675 08 36 lub drogą mailową: [email protected]

Wolontariat letni

Obowiązki wolontariusza pracującego z fokami w sezonie letnim – od 1 czerwca do 30 września – to:

 • wspomaganie koordynacji ruchu turystycznego (co wymaga pozytywnego nastawienia i cierpliwości do ludzi),
 • pomoc w utrzymaniu porządku i czystości na terenie Stacji Morskiej,
 • przygotowywanie fokom posiłków,
 • sprzątanie po fokach,
 • udział w treningu medycznym fok,
 • uczestnictwo w interwencjach przy martwych i żywych zwierzętach (w razie konieczności).

Stacja Morska zapewnia wolontariuszom:

 • bezpłatne zakwaterowanie na terenie Stacji Morskiej (nocleg w domku traperskim, a łazienki z prysznicami, mesa z lodówką, kuchnią gazową i całym wyposażeniem znajdują się w osobnych budynkach),
 • odzież służbową na czas wolontariatu (t-shirty, bluzy, sztormiaki),
 • ubezpieczenie na czas trwania wolontariatu,
 • dużo pracy, często w bardzo stresujących warunkach.

Stacja Morska nie zapewnia młodym opiekunom wyżywienia.

Pytania w sprawie wolontariatu letniego należy kierować do Marty Próchniak. Można to zrobić pod nr tel.: 58 675 08 36 lub drogą mailową: [email protected]

Jak się zachować, kiedy spotkamy na plaży fokę?

Nie wolno podchodzić do fok bliżej niż na 20 metrów. Inaczej przerywamy ich odpoczynek, narażamy je na stres, a w skrajnych przypadkach – prowokujemy ich reakcję obronną. Zagrożeniem są też psy, które puszczone luzem mogą zadziałać instynktownie i zaatakować zwierzę.

W Gdyni foki regularnie pojawiają się w okolicach falochronu i w rejonie plaży w Orłowie, gdzie są narażone na nadmierną ludzką ciekawość.

Kiedy w czasie spaceru po gdyńskiej plaży spotkamy fokę, skontaktujmy się z Ekopatrolem Straży Miejskiej pod numerami telefonów: 58 660 11 83 lub 661 600 571. Możemy też zgłosić się bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu: na Facebooku lub dzwoniąc pod numer 58 675 08 36. Albo zawiadomić Błękitny Patrol WWF: 795 536 009. 

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu – oprócz wolontariuszy –  potrzebuje też wsparcia finansowego. Każdego roku wraz z nowymi pacjentami ośrodka przybywa zadań i pracy, a także potrzeb związanych z wyposażeniem ośrodka w sprzęt do transportu, pokarm, lekarstwa, środki higieniczne i sprzęt niezbędny do zapewnienia małym pacjentom dostatecznej opieki.

Każdy z nas, w miarę możliwości, może pomóc i wesprzeć ośrodek na stronie: Ratujemyzwierzaki.pl.

Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie działań związanych z opieką i rehabilitacją fok. Zapewnią im jak najlepszą opiekę i pomogą wrócić do Bałtyku – ich naturalnego środowiska.Więcej informacji znajduje się na stronie ośrodka.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%