Zamknij
REKLAMA

Sejm Dzieci i Młodzieży - Witek: praca posła to prawdziwa służba. W ławach zasiedli uczniowie m.in. z Gdyni, Człuchowa, Rumi, Słupska

07:29, 03.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W środę, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Była to XXVIII sesja obrad. Jej temat brzmiał: ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych ważne dla młodych ludzi.

Z województwa pomorskiego w ławach poselskich zasiedli uczniowie ze szkół:

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej w Pszczółkach - Julia Głogowska, Joanna Rybka

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Czluchowie - Michał Tyrawski, Kaja Lisowska

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku - Martyna Lodzińska, Adrianna Lubińska

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni - Jan Górecki, Piotr Lange

Szkoła Podstawowa w Łyśniewie Sierakowickim - Agata Brzeska, Wiktoria Konkel

Szkoła Podstawowa w Pszczółkach - Karolina Konieczka, Patrycja Graban

Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr. 4 im. Gustawa Morcinka w Słupsku - Kacper Tocha, Maja Rybak

Szkoła Podstawowa Nr 4, im. J. Korczaka w Rumi - Maja Bareja, Mikołaj Grzejszczyk

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku - Amelia Hensoldt, Katarzyna Chmielewska

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej w Pszczółkach - Karolina Sigda, Marianna Binkowska

III Liceum Ogólnokształcące im Marynarki Wojennej RP w Gdyni - Nikodem Geraszek, Łukasz Sienkiewicz

II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie - Karol Drausal, Patryk Specht

Praca posła to prawdziwa służba - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbyły się w środę w parlamencie. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podziękował młodym ludziom za przyjęcie rówieśników z Ukrainy.

Obrady zainaugurowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Kierując słowa do młodych ludzi w parlamencie, oceniła, że z pewnością wśród nich są tacy, którzy zasiądą w przyszłości w ławach poselskich.

"Warto sobie zdać sprawę z tego, że wszyscy parlamentarzyści, wszyscy posłowie, ale także senatorowie, są wybierani przez swoich wyborców w swoich okręgach, ale w momencie, kiedy przyjdą już tutaj i złożą ślubowanie poselskie, stają się posłami wszystkich obywateli" - podkreśliła.

Witek powiedziała, że praca w roli posła to nie zawód, ale "prawdziwa służba". "My służymy narodowi, ale nie tylko posłowie, ale także państwo, którzy nam tutaj pomagają, urzędnicy kancelarii Sejmu, którzy czuwają nad tym, żeby obrady przebiegały prawidłowo" - podkreśliła.

Witek powiedziała, że tegoroczny temat obrad dotyczący żołnierzy AK i NSZ, to temat niezmiernie ważny, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że gdyby nie silne poczucie patriotyzmu, wspólnoty narodowej, Ukraińcy z pewnością nie byliby w stanie bronić się tak długo" - oceniła. Według niej pokazali, co to znaczy być patriota i kochać wolność.

Z kolei rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podziękował dzieciom i młodzieży za to, w jaki sposób ugościli swoich rówieśników z Ukrainy, często dzieląc się swoim pokojem, książkami i miejscem w klasie.

"Dziękuję wam za to, bo to jest przejaw waszej wrażliwości i tego, jakimi ludźmi się stajecie i w jaki sposób jesteście wychowywani. To pokazuje, w jakim bardzo dobrym kierunku idziecie. I chciałbym, żebyście ten kierunek na przyszłość zachowali" - zaznaczył RPD.

Pawlak powiedział, że niebawem zaczną się "wakacje po pandemii". "Mam nadzieję, że spędzicie je w sposób taki bardzo radosny, który pozwoli wam odpocząć, a jednocześnie w sposób taki, żeby te przygody wakacyjne były w waszej pamięci. Bo dzieckiem jest się tylko raz" - zakończył Pawlak.

Głos zabrał też prezes IPN Karol Nawrocki. Zaznaczył, że dzieciom obecnym w Sejmie "udało się położyć pomost pomiędzy wartościami, które przyświecały największej podziemnej armii świata, Armii Krajowej, i żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, a współczesnym światem, XXI wiekiem".

"To znaczy, że jesteście bardzo zdolni, bo to zadanie trudne nawet dla zawodowych historyków" - ocenił.

Zdaniem prezesa IPN wartością, która jest dominująca zarówno dla bohaterów z okresu II wojny światowej, tych, którzy walczyli o wolność po roku 1945, jak i dla ludzi żyjących w XXI wieku, jest "miłość do Polski".

"Miłość do Polski cierpliwa jest. I cierpliwości możemy od nich się uczyć, bo przez 6 lat II wojny światowej walczyli w przerażających warunkach o Polskę wolną i niepodległą. Bili się o nią także w 1945 r." - przypomniał.

Nawrocki podkreślił, że "miłość do Polski jest łaskawa". "To jest taka miłość, jak dzieci do rodziców i rodziców do dzieci. Ta miłość wiele wybacza, jest często bezwarunkowa" - dodał.

Jak stwierdził, "miłość do Polski nie zazdrości". "My Polacy nie zazdrościmy wielkiego potencjału i dobrobytu innych narodów, tylko chcemy budować dobrobyt wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski" - wyjaśnił.

W czasie obrad młodzi posłowie i posłanki pytali przedstawiciela MEiN, czy resort planuje stworzyć cykl zajęć z udziałem żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, historyków, kombatantów, świadków historii w szczególności w szkołach podstawowych.

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki przypomniał, że w konsultacjach społecznych jest projekt rozporządzenia, który umożliwi wprowadzenie od 1 września przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa". Jak mówił, przedmiot ten będzie realizowany w VIII klasach szkoły podstawowej oraz w szkołach średnich.

"W klasie VIII ten przedmiot przewiduje szkolenie, jeśli chodzi o wszystkie trudne sytuacje. To np. udzielenie pierwszej pomocy, to są kwestie związane z survivalem, czyli możliwością radzenia sobie w trudnej sytuacji bez gniazdka, telewizora bez internetu, w kontakcie z naturą. Chcielibyśmy, aby każdy młody człowiek potrafił w takich momentach odnaleźć się w trudnej rzeczywistości" - powiedział Bernacki.

Zapowiedział też realizację szkolenia strzeleckiego. "Ten program, jeśli chodzi o klasę VIII, będzie realizowany tylko na poziomie teoretycznym. Dopiero w szkole średniej, po spełnieniu wszystkich wymogów i znajomości regulaminu, młody człowiek będzie mógł przejść właściwe szkolenie strzeleckiego" - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że są to propozycje analizowane obecnie w ramach konsultacji społecznych. "Chcemy, nawet w sytuacji, kiedy wygaśnie konflikt wojenny w Ukrainie, taki program kontynuować" - dodał Bernacki.

Organizatorem XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej - Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat brzmiał "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa".

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, który ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat - także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Iwona Żurek, Karolina Kropiwiec

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%