Zamknij
REKLAMA

Gdynia Główna największą stacją na Pomorzu

19:52, 05.08.2022 | hs za: UM Gdyni/ fot. Marcin Staszewski / z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”
Skomentuj
REKLAMA

Gdynia Główna to największa na Pomorzu i jedna z największych stacji kolejowych w Polsce. Tylko w ubiegłym roku obsłużyła aż 8,37 miliona pasażerów. Tak wykazał raport Urzędu Transportu Kolejowego, w którym podsumowano statystyki z 2021 roku. Rośnie też liczba transportów intermodalnych ściśle związanych z portową działalnością.

Pomorze koleją stoi

Możemy nie tylko w Gdyni, ale i na całym Pomorzu cieszyć się wyjątkowo rozwiniętym rynkiem kolejowym. To tutaj już nie tysiące, już nie setki tysięcy, ale miliony pasażerów każdego roku wybierają pociągi, a tysiące ton towarów prosto z portu rusza w dalszą drogę właśnie po torach. Statystyki potwierdzają ten stan – wystarczy rzut oka na najnowszą publikację Urzędu Transportu Kolejowego, która podsumowuje liczby z 2021 roku, aby przekonać się, że „Pomorze koleją stoi”.

Wróciliśmy do pociągów

Nasze województwo pod względem liczby przejazdów pasażerskich uplasowało się na drugim miejscu w skali kraju, ustępując miejsca jedynie (z oczywistych względów) Mazowszu. Tylko w zeszłym roku na Pomorzu z przejazdów koleją skorzystało aż o 9,4 mln osób więcej niż w „pandemicznym” roku 2020 (czyli łącznie 46,7 miliona pasażerów w skali roku).

Wzrosty podróżnych są zresztą widoczne w całym kraju. Polacy wrócili do podróży koleją po okresie sanitarnych obostrzeń i troski o własne zdrowie, wybierając zdecydowanie częściej niż jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej ten środek zbiorowego transportu.

- Rok 2021 to czas odbudowy transportu kolejowego po pandemii, która miała wpływ na wszystkie obszary naszego życia. Z uwagą obserwowaliśmy, jak zmieniały się poszczególne parametry rynku kolejowego. Rok 2021 w statystykach wypada lepiej od trudnego 2020 roku. To pozytywny trend, zwłaszcza że nie we wszystkich krajach Europy transport kolejowy w minionym roku osiągnął lepsze wyniki niż w 2020 roku – pisze we wstępie do raportu dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Gdynia Główna, czyli 23 tysiące podróżnych dziennie

Dumni mogą też być gdynianie, bo to w ich mieście działa jedna z najpopularniejszych i najbardziej obleganych polskich stacji kolejowych – Gdynia Główna. To tutaj zaczyna się i kończy wiele urlopów, krótszych i dłuższych wyjazdów czy po prostu codziennych podróży, które (m.in. ze względu na dobrą dostępność połączeń) wybiera wielu mieszkańców regionu.

Jako największa stacja pasażerska na Pomorzu i siódma w Polsce, Gdynia Główna w 2021 roku obsłużyła aż 8,37 miliona osób wysiadających i wsiadających do pociągów na dworcu w Śródmieściu. Średnio na dobę to niemal 23 tysiące pasażerów, którzy korzystali z przeciętnie ponad 18 pociągów na godzinę.

Pod względem tych liczb na kolejowej mapie Polski gdyńską stację wyprzedzają tylko przystanki w największych miastach wojewódzkich: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Co ciekawe, na liście, która uwzględnia zaledwie kilkanaście miejsc w kraju, gdzie zatrzymywało się ponad 10 pociągów na godzinę znalazła się też stacja Gdynia Chylonia.

W skali samego Pomorza kolejną gdyńską stacją, która może pochwalić się jedną z najwyższych w województwie tzw. wymian pasażerskich w 2021 roku (czyli właśnie liczbą obsłużonych pasażerów) był też przystanek Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana - 5. miejsce (za Gdańskiem Głównym, Wrzeszczem i Sopotem) z ponad 3,44 miliona podróżnych.

W Gdyni rozpoczyna się i kończy także jedno z najpopularniejszych w całej Polsce połączeń kolejowych – to przejazd pociągiem z Gdyni do Gdańska. Nic dziwnego, bo wielu mieszkańców Trójmiasta regularnie korzysta między innymi ze składów SKM czy PKM, niekoniecznie jedynie przy codziennych dojazdach do pracy, szkoły czy na uczelnię. Z połączeń w tej relacji statystycznie korzystamy bowiem przede wszystkim na biletach jednorazowych – to niemal 67% z łącznie 3,7 miliona takich przejazdów rocznie. W całym kraju popularniejszym połączeniem są tylko przejazdy z Warszawy do Pruszkowa.

Towary na torach

Gdyński akcent pojawia się także w części raportu poświęconej transportowi intermodalnemu, czyli połączeniu innych form transportu towarów z przewozami kolejowymi. To bardzo ważna część ruchu dla portów morskich, w tym także Portu Gdynia.

Spośród łącznie 43 działających w Polsce w zeszłym roku terminali intermodalnych, które umożliwiają przeładunek towarów na pociągi drugi z największych terminali w kraju funkcjonuje w BCT w Gdyni. W ten sposób obsłużono ładunki w ilości łącznie 986 tys. TEU – jednostek odpowiadających objętości kontenerów morskich. Warto zaznaczyć, że ta statystyka systematycznie rośnie z roku na rok.

Intermodalne transporty z gdyńskiego portu wyjeżdżały przede wszystkim w kierunkach: Rypin, Terespol Pomorski, Ciechanów, Warszawa, Kutno, Poznań, Gądki, Łódź, Nowe Skalmierzyce i Radomsko. Część z nich była realizowana nie tylko w celu dalszej wysyłki do klienta końcowego, ale bezpośrednio na potrzeby dużych zakładów przemysłowych w innych częściach kraju.

Pełne opracowanie „Sprawozdania z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2021” jest dostępne w cyfrowym formacie PDF na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

(hs za: UM Gdyni/ fot. Marcin Staszewski / z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%