Zamknij
REKLAMA

Pomorskie mapy rowerowe nagrodzone! Warto poznać z nimi miejsca nieoczywiste i nieznane

19.22, 18.11.2022 hs za: pomorskie.eu/Marcin Szumny Aktualizacja: 19.57, 18.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Na 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej drugie miejsce w kategorii Mapy i atlasy zajęła seria map rowerowych po województwie pomorskim. Co ciekawe, oprócz sieci szlaków i rozbudowanej bazy turystycznej, znajdziemy w nich również ponad 400 nieoczywistych i nieznanych miejsc w naszym regionie.

Tradycyjnie organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

- Województwo pomorskie to nie tylko plaże Bałtyku. Kaszuby, Powiśle, Bory Tucholskie, Żuławy czy Kociewie to ogrom walorów turystycznych. Jeziora i lasy to atrybut wielu pomorskich powiatów. Musimy się tym chwalić i wspierać pomorską turystykę. Inicjatywa wydania zbioru map „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” to zebranie w całym zestawie miejsc, które warto polecać, nie tylko rowerzystom. W każdym zakątku naszego województwa znajdują się miejsca, które trzeba pokazywać i promować. Miejsce po obozie jenieckim z okresu II wojny światowej w gminie Czarne (pow. człuchowski), zapora i Zakład Hodowli Pstrąga w Mylof (pow. chojnicki), zamek w Bytowie, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, katedra w Pelplinie, Muzeum Volkswagena w Pępowie (pow. kartuski), Muzeum Bursztynu we Wsi Stegna (pow. nowodworski), Grodzisko Owidz (pow. starogardzki), Osada Słowiańska Sławutowo (pow. wejherowski) czy ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym (pow. słupski); to tylko ułamek miejsc, którymi możemy się szczycić - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.

Nie tylko szlaki rowerowe

Mapy „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” zostały wykonane na zlecenie Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez wydawnictwo Eko-Kapio. To już trzecie wydanie zestawu map rowerowych, które oprócz sieci szlaków i rozbudowanej bazy turystycznej, uzupełnione zostały o lokalizacje miejsc nieoczywistych i nieznanych naszego regionu. Inspiracją do ich przygotowania była seria przewodników po tajemniczych miejscach w województwie pomorskim autorstwa Michała Piotrowskiego i Marcina Tymińskiego.

– Tematem przewodnim nowej edycji map jest prezentacja ponad 400 nieoczywistych i nieznanych miejsc w naszym regionie. Są to chylące się ku upadkowi dwory, pałace, folwarki, ruiny wiekowych kaplic grobowych, opuszczone jednostki wojskowe pamiętające czasy zimnej wojny, nieczynne mosty kolejowe czy też pozostałości ewangelickich cmentarzy – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.

To obiekty, przy których nie ma kas biletowych, straganów z pamiątkami czy chociażby parkingów. Większości z nich nie znajdziemy również w typowych przewodnikach turystycznych czy kolorowych folderach promocyjnych. Opuszczone i ukryte, poddane upływowi czasu czekają na swój koniec bądź nowe życie. Samo dotarcie do nich stanowi często nie lada wyzwanie, a cześć z nich oglądać można jedynie z zewnątrz, gdyż stanowią własność prywatną.

*  *  *

Mapy „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” można pobrać w formacie PDF na stronie internetowej: https://dt.pomorskie.eu/publikacje/.

Zestaw obejmuje następujące tytuły:

Kaszuby Północne,

Kaszuby Południowe,

Kaszuby Zachodnie,

Bory Tucholskie i Ziemia Chojnicka,

Kociewie i Powiśle,

Ziemia Słupska i Pobrzeże Słowińskie,

Trójmiejski Park Krajobrazowy i okolice,

Żuławy i Mierzeja Wiślana.

Już niedługo całe seria będzie do nabycia w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej.

(hs za: pomorskie.eu/Marcin Szumny)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%