Zamknij
REKLAMA

Serce dla Inki. Birosz dziękuje Reginie Zblewskiej [ZDJĘCIA]

08.44, 11.01.2023 ps/foto Brygada Inki Aktualizacja: 09.50, 11.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Serca dla Inki to inicjatywa, która zrodziła się w Pile. Drugim miejscem stało się Czarne, a konkretnie Szkoła Podstawowa dziś imienia Danuty Siedzikówny Inki.

Do Częstochowy pojechała z Czarnego (i kilkunastu innych miejscowości woj. pomorskiego) liczna reprezentacja członków i przyjaciół Brygady Inki. Kultywowanie tradycji Żołnierzy Wyklętych to dla wielu kibiców polskich klubów sportowych zaszczytny obowiązek. Na meczach czy turniejach coraz częściej pojawiają się oprawy prezentujące postaci niezłomnych obrońców ojczyzny, dla których II wojna światowa wcale nie skończyła się 7 maja 1945 roku.

Dlatego właśnie na Jasnej Górze nie mogło zabraknąć ekipy Brygady Inki z Czarnego.

Tegoroczna, już XV Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę była wyjątkowa.

- Dla członków, przyjaciół oraz osób i instytucji wspierających Stowarzyszenie „Brygada Inki” XV Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę była wydarzeniem historycznym. Naturalnie, każdy z nas udających się do Częstochowy jest kibicem swojej drużyny lokalnej i drużyny narodowej w piłce nożnej dlatego cieszymy się ze wspólnych spotkań na modlitwie z kibicami innych drużyn. Ale nie ukrywam, że główną intencją przybycia do tronu Królowej Polski był fakt poświęcenia „Serca dla Inki” w kaplicy Pani Jasnogórskiej. Trudno sobie wyobrazić bardziej zaszczytne miejsce dla prochów z ziemią „Inki” niż w pobliżu cudownego obrazu Czarnej Madonny w duchowej stolicy Polski - podkreśla Mariusz Birosz, prezes Stowarzyszenia "Brygada Inki".

- Danuta Siedzikówna jest bliska mieszkańcom Czarnego, gdyż miejscowa szkoła podstawowa nosi jej imię, a w jej murach znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona sanitariuszce 5.Wileńskiej Brygady AK na której umocowane jest drugie w Polsce „Serce dla Inki”, a pierwsze w szkole. Zatem nasz przyjazd był rzeczą naturalną, gdyż jako Stowarzyszenie „Brygada Inki” staramy się przywracać należną pamięć żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - kontynuuje Birosz.

"Serce dla Inki w Czarnem" to miejsce, które stało się symbolem miejscowości. Oficjalni goście, a w ostatnim roku było ich wielu, nie mogą pominąć Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny Inki. Pod tablicą, gdzie umieszczone jest Serce dla Inki kwiaty składali m.in. Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk, Tadeusz Płużański, Karol Nawrocki, poseł Piotr Müller, poseł Kacper Płażyński, Aleksander Jankowski, Krzysztof Szwagrzyk.

Miski i wiaderka zniknęły

Warto zauważyć, że premier oglądając szkołę przeraził się widząc stojące na podłodze miski i wiaderka. Były porozstawiane, bo w szkole ciekł dach. Mateusz Morawiecki postanowił przekazać szkole pieniądze na remont dziurawego dachu. I tak się stało. Dziś dach nie cieknie. Można powiedzieć, że postać Inki przyczyniła się do remontu dachu.

- „Serce dla Inki” na Jasnej Górze to zasługa charyzmatycznego salezjanina ks. dra Jarosława Wąsowicza, który stoi na czele Ogólnopolskiej Inicjatywy „Serce dla Inki”. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że wspólnie z małżonką Lidzią oraz Agnieszką i Marcinem Bogdan i Piotrem Szubarczykiem możemy tworzyć sześcioosobowy zarząd tej pięknej i szlachetnej inicjatywy. Na uroczystościach zabrakło jedynie Piotra Szubarczyka, który po ciężkiej chorobie pomału wraca do zdrowia - mówi dalej Birosz.

Działalność księdza Jarosława Wąsowicza doceniło wiele osobistości, którzy pojawili się na uroczystościach. Przy „Sercu dla Inki” podczas poświęcenia stali: Hanna Pawełek – rodzina Inki, dr. Karol Nawrocki – Prezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk – Wiceprezes IPN oraz Anna Kołakowska. Wśród znamienitych gości byli również szefowie Gazety Polskiej: Tomasz Sakiewicz oraz Paweł Piekarczyk.

Kiedy pojawiła się idea "Serca dla Inki" w jasnogórskim klasztorze, ekipa Brygady Inki postanowiła udać się do Częstochowy w szerszej reprezentacji.

Wśród osób, które wybrały się do Częstochowy autokarem z Czarnego była Anna Gańska-Lipińska Pomorska Wicekurator Oświaty oraz członkowie Stowarzyszenia „Brygada Inki”, członkowie miejscowego Caritas Czarne, Stowarzyszenia „Czarne. Tu się dzieje.”, nauczyciele i żołnierze z Czarnego, pracownicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania Młodzieży w Człuchowie, kierownik ARiMR w Człuchowie oraz przyjaciele stowarzyszenia.

Warto nadmienić, że wdowa po Romualdzie Zblewskim Nadleśniczym Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, przekazała wcześniej swoją srebrną biżuterię z której zostało między innymi wykonane srebrne serce. Za ten bezcenny dar w imieniu kapituły pani Reginie Zblewskiej z serca dziękuję.

"Pani Renia Zblewska, żona śp. Romualda Zblewskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie przekazała swoje srebrne łańcuszki, kolczyki na kolejne "Serce dla Inki", które zostanie odsłonięte w styczniu 2023 roku w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej podczas XV Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę.

Wielkie Bóg zapłać za wsparcie wyjątkowej inicjatywy upamiętniającej sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Reniu jesteś Wielka!" - napisał Mariusz Birosz, dziękując pani Reginie.

Zapytaliśmy Mariusza Birosza jak to się wszystko zaczęło. O to co nam opowiedział:

"Gdy nasze dzieci zaczęły uczęszczać do szkoły to z Lidzią postanowiliśmy założyć Komitet Organizacyjny na rzecz nadania imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” Szkole Podstawowej w Czarnem. Zapoznając się szczegółowiej z życiorysem Danusi, nie mogło zabraknąć w przygotowaniach do uroczystości salezjanów. I tak oto w ten sposób zapoznaliśmy ks. dra Jarosława Wąsowicza, który poinformował nas o pierwszym „Sercu dla Inki”, które zostało odsłonięte w  Pile. Ksiądz Jarek zapytał: a może w Czarnem poświęcimy drugie serce? Z Lidzią wspólnie zastanawialiśmy się czy to dzieje się naprawdę. Nie zapomnę również jak jechaliśmy samochodem i  jak nasza córka trzymała w swoich małych i delikatnych rączkach przez całą drogę srebrne serduszko, w którym znajduje się łuska, a w niej ziemia z prochami narodowej bohaterki. Dla naszej córeczki to było wielkie przeżycie, którego nigdy nie zapomni. I tak oto w ten sposób została zapoczątkowana akcja „Serce dla Inki”, a szkoła w Czarnem została pierwszą placówką szkolną w której murach jest srebrne ‘Serce dla Inki”."

(ps/foto Brygada Inki)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%