Zamknij
REKLAMA

Po co rady dzielnic? By głosować pod presją i pod publiczkę

11:06, 12.02.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

„To było zwykłe głosowanie pod presją i pod publiczkę. Nic więcej.”

Wydarzenia związane z tzw. optymalizacją gdyńskiego szkolnictwa obfitują w wiele zwrotów akcji i obnażeń. Przy okazji wychodzą różne kwestie, które co niektórych stawiają w bardzo negatywnym świetle. Swoje uchwały przyjęło kilka rad dzielnic. Nie zgadzają się w nich z propozycjami wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza.

Oczywiście te uchwały nie mają żadnej mocy sprawczej. Są jedynie opiniami, z którymi, jak to zazwyczaj bywa, władza nie liczy się. I tak było i tym razem. Radni dzielnicowi swoje, a Rada Miasta głosami rządzącej Samorządności Wojciecha Szczurka 29 stycznia przyjęła swoje uchwały demolujące gdyńską edukację.

Likwidacja Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących to wierzchołek góry lodowej. Do tego dochodzi mityczna rejonizacja, która jest jedynie zapisem na papierze. Nikt jej nie pilnuje. Bo w sumie po co?

Protestujący rodzice szukali pomocy wszędzie. Okazało się, że rady: Grabówka, Śródmieścia, Wzgórza i Leszczynek odpowiedziały pozytywnie i poparły walkę rodziców. Czy było to szczere i prawdziwe? Zaczęła się dyskusja na ten temat właśnie.

Najbardziej rozgorzała dyskusja wokół głosowania Radzie Dzielnicy Leszczynki. Przewodniczący Rad Łukasz Strzałkowski zarzucił trzem radom, że ich głosowania w niczym nie przypominają demokratycznych procedur. Napisał wprost:

„Jak już wcześniej wspomniałem uważam że w trzech radach radni głosowali
- pod publiczke
- bojąc się ze jak zagłosuj inaczej to zostaną na fb hejtowani
- oraz dla świętego spokoju niech będzie za i będę miał spokój
Takie głosowania są słabe i nie wniosą nic jako opinia.”

I po pytaniu mamy z SP 52 potwierdził.

"Agnieszka Drozd Pender Łukasz Strzałkowski Panie Łukaszu naprawdę, z czystym sumieniem uważa Pan, że żadne z naszych argumentów nie przekonały radnych i głosowali za nami tylko ze strachu albo pod publiczkę? To bardzo przykra opinia o innych radnych.

Łukasz Strzałkowski Agnieszka Drozd Pender Pani Agnieszko wiem że to przykre, ale tak uważam."

Spotkało się to oczywiście z reakcją radnych z zaatakowanych dzielnic.

"Jędrzej Szerle Łukasz Strzałkowski To niezwykle ciekawe, że ocenia i analizuje Pan motywacje, jakie przyświecały radnym z innych dzielnic. W Śródmieściu dyskutowaliśmy nad zmianami, część radnych rozmawiała z rodzicami i nauczycielami, zwiedzaliśmy szkoły, wybraliśmy spośród radnych przedstawiciela, który będzie zajmował się zmianami w edukacji oraz przegłosowaliśmy uchwałę z naszym krytycznym stanowiskiem (która przeszła bez głosu sprzeciwu). I sądzę, że powiem nie tylko w swoim imieniu, ale też koleżanek i kolegów radnych, że nasza decyzja była przemyślana, świadoma i miała na celu tylko i wyłącznie dobro uczniów i oświaty. Przypisywanie innych motywacji uważam za dosyć kiepskie."

Rodzice walczący o utrzymanie SP 52 postanowili podziękować radnym dzielnicy Leszczynki za przyjęcie uchwały wyrażającej negatywną opinię w sprawie likwidacji szkoły. Stało się to powodem nowej dyskusji, która ma bardzo wymowny finał.

Okazuje się jednak, że już w innym miejscu pada potwierdzenie, że Rada Dzielnicy Leszczynki też jest zaliczana do grupy wymienianych wcześniej trzech innych rad.

„To było zwykłe głosowanie pod presją i pod publiczkę. Nic więcej.”

Tu rodzi się pytanie – jak to z tymi głosowaniami w radach dzielnic jest, czy radni głosują zgodnie ze swoim sumieniem, czy pod presją i pod publiczkę? Tylko po co? Z bycia radnym dzielnicowym nie płyną żadne profity finansowe, a trzeba rzeczywiście (chodzi oczywiście o radnych angażujących się) mocno się napracować. Dyscyplina partyjna? To byłoby już kuriozalnym działaniem, żeby partykularne interesy władzy samorządowej przenosić na społeczności lokalne. Ale jeśli tak jest, to bardzo źle!

Tylko po co wtedy takie rady, które nie reprezentują mieszkańców, tylko interes rządzących miastem? Jak pokazują ostatnie miesiące interes władzy a potrzeby gdynian to dwie całkowicie różne sprawy coraz częściej przeciwstawne i wykluczające się...

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

gośgoś

0 0

chyba trzem radom 20:47, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA