Zamknij
REKLAMA

Dlaczego polskie stocznie nie budują okrętów wojennych?

15:41, 05.08.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Military_Material
Skomentuj
REKLAMA

Amerykanie chcą wycofać ze swoje floty wojennej cztery okręty wielozadaniowe. US Navy rozważa sprzedaż tych jednostek jednemu z sojuszników. Pojawiły się informację, że Polską jest brana pod uwagę. Problem polega na tym, że Amerykanie uważają, że że ich dalsza eksploatacja jest całkowicie nieopłacalna.

Wzbudziło to zaniepokojenie parlamentarzystów, w tym posła Marka Rutki, który skierował do ministra obrony narodowej interpelację w sprawie nabycia przez polską Marynarkę Wojenną okrętów do działań przybrzeżnych LCS.

- Na ręce Ministra Obrony złożyłem interpelacje w sprawie pojawiających się informacji o chęci zakupu używanych okrętów klasy LCS od US Navy. To prawda, że znajdująca się w zapaści Marynarka Wojenna RP potrzebuje okrętów, jednak nie powinny to być wycofywane ze służby, felerne od samego początku, drogie w użytkowaniu okręty, których jedynym plusem jest efektowny wygląd. Lewica opowiada się za tym, aby wykorzystać potencjał polskiego przemysłu stoczniowego, rodzimych stoczniowców i po to, aby pieniądze budżetowe zostały w kraju. Oczywiście dopasowane do specyfiki MW nowe jednostki powinny zostać budowane z uznanym zagranicznym kooperantem – informuje poseł Marek Rutka.

Polskie stocznie są na skraju likwidacji. Od wielu miesięcy trwają negocjacje z rządem w sprawie Stoczni Nauta i Stoczni Wojenna. Widmo zakończenia działalności nadal wisi nad tymi dwiema stoczniami. Obie są w Gdyni. 24 sierpnia Zarząd Stoczni Remontowej NAUTA S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Gdyni zwołuje na dzień 24 sierpnia 2020 r., Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma m.in. podjąć uchwałę w sprawie dalszego istnienia Spółki.

Jednak nie w samych stoczniach leży problem. Od kilku lat środowisko naukowe alarmuje, że kolejne reformy i zmiany w szkolnictwie wyższym doprowadziły do zniszczenia kształcenia konstruktorów statków i okrętów. Wyspecjalizowane biura konstrukcyjne to już historia. Polska, która kiedyś była potentatem stoczniowym, dziś nie potrafi już tak budować, a przede wszystkim konstruować. Dlatego, by ratować polski przemysł stoczniowy niszczony przez kolejne rządy do 2015 roku. Tak doprowadzono do upadku Stocznię Gdynia, która do 2009 roku nieprzerwanie funkcjonowała od 1922 roku.

Inicjatywa poselska i skierowanie interpelacji do ministra obrony narodowej być może rozjaśni sytuację i poznamy plany dotyczące wyposażenia Marynarki Wojennej. Czy będą to nieopłacalne wycofywane z użytku amerykańskie wielozadaniowce, czy raczej dowództwo polskich sił zbrojnych zdecyduje się na budowę (lub zakup) nowoczesnych jednostek na miarę XXI wieku, przekonamy się niebawem.

W swojej interpelacji poseł Marek Rutka pisze:

„w ostatnim czasie media zajmujące się tematyką obronną informowały o planowanym wycofaniu ze służby w amerykańskiej Marynarce Wojennej prototypowych wielozadaniowych okrętów bojowych klasy LCS – USS Freedom (LCS 1), USS Fort Worth (LCS 3), USS Independence (LCS 2) i USS Coronado (LCS 4). Okręty te mają być zaoferowane sojusznikom Stanów Zjednoczonych, naturalnie za odpowiednią opłatą. Projektowana kwota to około 360 mln dolarów.

Pojawiają się sugestie o możliwych rozmowach strony polskiej z amerykańską w sprawie zakupu okrętów. Polska Marynarka Wojenna przeżywa poważne problemy związane z brakiem odpowiednich jednostek, ich małą liczbą, wiekiem istniejących oraz ich technologicznym niedostosowaniem do współczesnych wyzwań. Eksperci są w tej sprawie zgodni. Jednocześnie Polska dokonała już kilku zakupów od Stanów Zjednoczonych (m.in. samolotu F-35), co wskazuje jasno na kierunek współpracy w dziedzinie obronności.

Zakup stosunkowo nowych okrętów szkoleniowych, choć nie odpowiadający na potrzeby Marynarki Wojennej, wpisywałby się w aktualną politykę obronną polskiego rządu. W związku z brakiem oficjalnych deklaracji w tej sprawie, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

Czy Polska planuje dokonać zakupu okrętów do działań przybrzeżnych typu LCS?

Czy planowane są inne zakupy dla Marynarki Wojennej od strony amerykańskiej?

Czy hipotetyczny zakup okrętów do działań przybrzeżnych typu LCS odpowiadałby na najważniejsze, bieżące potrzeby Marynarki Wojennej?

Czy prowadzone są rozmowy ze strony amerykańską w sprawie zakupu okrętów do działań przybrzeżnych typu LCS lub innych jednostek?”

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Military_Material)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA