Zamknij
REKLAMA

Władze Gdyni popierają protesty

13:34, 26.10.2020 | hs za: UM Gdyni/foto Gdyania jako pierwsze miasto w Polsce/FB
Skomentuj
REKLAMA

Po weekendzie protestów na ulicach Gdyni głos zabrał ponownie prezydent Wojciech Szczurek wraz ze swoimi zastępcami oraz Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i sekretarz miasta Rafał Klajnert.

Od kilku dni na ulicach Gdyni i w całym kraju odbywają się protesty, jakich w Polsce dawno nie widzieliśmy. W czasie szalejącej epidemii, setki tysięcy ludzi narażają w swoje życie i zdrowie wskutek zdarzenia, do którego w cywilizowanym państwie prawa w ogóle nie powinno było dojść. Chcemy wyrazić i uzasadnić nasze potępienie, dla tego, co zaszło.

Mowa o wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym tzw. ustawy antyaborcyjnej, którego skutkiem prawnym będzie zakaz dokonywania aborcji z przyczyn embriopatologicznych i przymus donoszenia ciąży także w wypadkach, w których wiadomo, że dziecko przeżyć nie może lub jest bardzo ciężko uszkodzone.

Przede wszystkim przyzwolenie na wydanie i ogłoszenie tego wyroku akurat teraz, gdy koronawirus zabiera ludziom zdrowie i życie, demoluje system służby zdrowia i niszczy gospodarkę, było bezmyślne, bezduszne i barbarzyńskie. Kontrast realnych skutków tej decyzji z rzekomą motywacją ochrony życia jest skrajnie uderzający. Polityczne potrzeby przeważyły nad poszanowaniem życia Polek i Polaków.

Po wtóre, nie do zaakceptowania jest wysługiwanie się Trybunałem dla uniknięcia politycznej odpowiedzialności za stanowienie kontrowersyjnego prawa. Jeśli rządzący chcieli zaostrzenia prawa, winni skorzystać z posiadanej przez siebie demokratycznej większości i zmienić ustawę, nie zaś burzyć kruchy, lecz utrwalony kompromis poprzez obejście i nadużycie prawa. Rola Trybunału Konstytucyjnego, choćby nawet niebudzącego wątpliwości co do swojej legalności, jest inna, a ten precedens to kolejny przykład niszczenia państwa prawa.

Rozumiemy, a także sami odczuwamy, bunt, gniew i potrzebę wyrażeniu sprzeciwu wobec tak niegodnych działań. Protestujących, którym deklarujemy poparcie, prosimy, by starali się dbać o swoje cenne zdrowie i ograniczać możliwość zakażenia. Od rządzących żądamy, by bez zwłoki wzięli odpowiedzialność, za to, co zgotowali i znaleźli sposób naprawienia sytuacji. Nie zgadzamy się na bierne oczekiwanie, które powoduje dalszą eskalację kryzysu. Nie zgadzamy się na deptanie praw człowieka, obywatela ani zasad ustrojowych Rzeczpospolitej Polskiej.

(hs za: UM Gdyni/foto Gdyania jako pierwsze miasto w Polsce/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz