Zamknij
REKLAMA

Nowy plan dla Orłowa. Sypialnia czy atrakcja turystyczno-kulturalna? Radny Marcin Bełbot ma wątpliwości

00:57, 10.04.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Marek Gil
Skomentuj
REKLAMA

Władze Gdyni po protestach i wielu uwagach ponownie wyłożyły projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Orłowo – rejon ulic Spacerowej i Orłowskiej – obejmujący m.in. teren dawnej restauracji Maxim.

Czy nowy plan spełnia oczekiwania przede wszystkim gdynian, a szczególnie mieszkańców Orłowa przekonamy się po ilości i zawartości uwag.

- Ponowne wyłożenie planu nr 1509 to zasługa nas wszystkich, którzy składaliśmy do niego uwagi. Niestety, odnośnie terenów po Maximie projekt planu dalej przewiduje zabudowę. Termin składania uwag to 15 maja. Uwzględnione zostały natomiast nasze uwagi dla pensjonatu "Słońce". Poprzedni projekt planu nie dopuszczał tam jedynie funkcje mieszkaniowe. My poprosiliśmy o dopisanie "usług turystyki", aby mógł on pełnić także funkcję związaną z pierwotnym przeznaczeniem. Dziękujemy miejskim planistom za uwzględnienie naszej uwagi. - mówi Adam Stelmaszewski z Naszego Orłowa.

Przeznaczenie „wolnych” terenów na budowę mieszkaniową i tzw. turystyczną, gdzie istnieje obawa, iż powstaną ekskluzywne hotele, może doprowadzić do całkowitej zmiany charakteru Orłowa, które z klimatycznego, zacisznego miejsca stanie się hermetyczną enklawą apartamentowców i hoteli z zamkniętymi plażami, a dla mieszkańców i zwykłych turystów nie będzie już miejsca.

[ZT]44844[/ZT]

- Plan zagospodarowania dotyczący Orłowa lub powszechnie skracając "terenów po Maximie" w obecnym kształcie wprowadza małe poprawki natomiast nadal przedstawia ten sam brak wizji jego autorów. Możliwość budowy budynków wielorodzinnych została usunięta z karty terenu 06 czyli działki, na której znajdował się Maxim pozostawiono tam funkcję usług kultury oraz usług turystyki co oznacza, że może tam powstać zabudowa hotelowa. Uważam, że komercyjny kierunek rozwoju tej części Orłowa jest słuszny lecz należy go rozwijać w sposób przemyślany nie pod dyktando deweloperów natomiast tereny najbliżej morza powinny pozostać otwarte jako przestrzeń miejska do ewentualnego zagospodarowania przez gastronomię i inne ogólnodostępne usługi oraz zieleń. Karta 05 czyli działka w kolejnej linii powinna pozostać możliwa wyłącznie do zabudowy hotelowej lub kultury niestety jest tam również dopuszczona funkcja mieszkaniowa wielorodzinna. Od tego trendu powinniśmy zawracać mianowicie od budowania zamkniętych bloków nad samym morzem w których powstają tak zwane mieszkania inwestycyjne - na wynajem lub w dużej mierze puste wykorzystywane jedynie w sezonie przez ludzi spoza Gdyni, takim przykładem jest np osiedle "Orłowska Riwiera" – komentuje radny Marcin Bełbot.

Działacze Naszego Orłowa nie składają broni i dalej będą walczyć o pozostawienie terenu po słynnym Maximie mieszkańcom. Czy władza, choć w defensywie po złożeniu mandatu przez radnego Stanisława Borskiego, posłucha mieszkańców i zatwierdzi plan zagospodarowania przestrzennego zgodny z potrzebami gdynian, przekonamy się po całym procedowaniu. Coraz większa dziura budżetowa i skłonność włodarzy Gdyni do sprzedawania wszystkiego co się tylko da, mogą być ważniejszymi wskaźnikami niż wola mieszkańców...

[ZT]44862[/ZT]

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Marek Gil)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Michał GdyńskiMichał Gdyński

3 0

Wcześniej krzyczeli że nie chcą apartamentów. Teraz nie chcą hoteli, a chcą mieszkania. Nie jestem już sympatykiem stowarzyszenia Nowe Orłowo. 15:28, 10.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%