Zamknij
REKLAMA

Maturzyści, optymizmu po horyzont! Dacie radę! W Gdyni do matury przystąpiło 2453 uczniów z 29 szkół. W Polsce egzamin został przeprowadzony w każdej szkole

21:27, 04.05.2021 | hs za: UM Gdyni/PAP/fot. Kamil Złoch
Skomentuj
REKLAMA

We wtorek, 4 maja tegoroczni maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości. Obowiązują podczas niego specjalne wytyczne sanitarne opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Trwająca pandemia spowodowała, że tegoroczne matury znowu są inne niż te tradycyjne, dobrze nam wszystkim znane. I choć egzaminy rozpoczęły się terminowo, w czasie ich trwania obowiązują specjalne obostrzenia sanitarne.

Tegoroczne egzaminy maturalne potrwają od 4 do 21 maja i będą się składać z dwóch części: pisemnej (od 4 do 20 maja) oraz ustnej (od 19 do 21 maja). Z zastrzeżeniem, że do części ustnej przystąpią wyłącznie uczniowie, którzy muszą przedstawić wynik z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. 

W Gdyni do matury przystąpiło 2453 uczniów z 29 szkół. 1789 osób egzamin dojrzałości będzie zdawało w liceach, a 664 w technikach. Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęło 19 wniosków w sprawie chęci przystąpienia do ustnego egzaminu z języka angielskiego. Aby wszystko poszło sprawnie, nad przebiegiem matur będzie czuwać 1197 nauczycieli i członków komisji egzaminacyjnych.

Pomimo stresu i niepewności wywołanych pandemią większość gdyńskich uczniów dobrze wykorzystała czas nauki zdalnej i starannie przygotowała się do egzaminu dojrzałości. A gdyński samorząd wspierał ich np. w ramach „Akademii Maturzysty”, proponując m.in.: nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów w formie online, webinaria z psychologiem na temat metod skutecznego uczenia się i motywacji oraz dodatkowe konsultacje online przygotowujące do egzaminów maturalnych. Zajęcia prowadzili nauczyciele, którym miasto zapewniło bezpłatne szkolenia z procedury i arkusza egzaminacyjnego. Łącznie szkołom przyznano 2750 godzin dodatkowych konsultacji. Na ten cel przeznaczono 165 tys. zł.

– W tym roku egzaminy odbywają się terminowo, ale ponownie są przeprowadzane w zmienionych warunkach. Dzięki ogromnej pracy dyrektorów, kadry nauczycielskiej, pracowników administracji oraz obsługi gdyńskie szkoły w tych okolicznościach są możliwie najlepiej  przygotowane do? egzaminów maturalnych. Pandemia poddała maturzystów bardzo ciężkiej próbie i sam fakt, że udało im się przestawić na zupełnie inny tryb i harmonogram pracy, sprawia, że należy im się wielki szacunek i uznanie. Maturzyści, pamiętajcie, że do tego egzaminu przygotowywaliście się od dawna i możecie być pewni, że cała Gdynia Wam kibicuje – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury dla około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Wraz z nimi do egzaminów przystępują też absolwenci z lat ubiegłych. Po południu we wtorek rozpoczął się egzamin pisemny z języka łacińskiego i kultury antycznej. Nie jest obowiązkowy. Łacina należy do tzw. przedmiotów do wyboru. Jest rzadko wybierana na maturze.

"To drugi rok z rzędu, w którym, ze względu na pandemię, egzamin maturalny odbywa się praktycznie wyłącznie w formie pisemnej. Do egzaminów w części ustnej przystępują tylko absolwenci, którym wynik takiego egzaminu jest potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Podczas egzaminów zarówno uczniów, jak i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEiN, CKE i GIS" - przypomniała rzeczniczka resortu edukacji i nauki Anna Ostrowska.

"Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym przebiegł spokojnie. Pomimo fałszywych e-maili o rzekomych zagrożeniach bombowych, które rozesłano do niektórych szkół na terenie kraju, egzamin maturalny został przeprowadzony w każdej szkole" - poinformowała.

Podała, że maturzyści przez 170 minut rozwiązywali zadania w dwóch arkuszach: w pierwszym – zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, w drugim – umiejętność tworzenia dłuższej wypowiedzi pisemnej. "W tym roku arkusz został dostosowany i abiturienci mogli wybrać temat wypracowania spośród trzech podanych: dwóch rozprawek i interpretacji wiersza" - wskazała Ostrowska.

Maturzyści piszący rozprawkę musieli odwołać się w niej w zależności od wybranego tematu do "Lalki" Bolesława Prusa lub do "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta oraz do innych, wybranych tekstów kultury. Jeżeli wybrali interpretację wiersza – był to "Strych" Beaty Obertyńskiej.

Rzeczniczka podała, że arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem: w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9.00 – tego samego dnia około godz. 14.00, w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14.00 – tego samego dnia około godz. 19.00.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest dostępny na stronie CKE.

W środę, 5 maja od. godz. 9.00 absolwenci zmierzą się z pisemnym egzaminem z matematyki, po południu – z egzaminem z historii muzyki. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 20 maja. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

dsr/ mhr/

(hs za: UM Gdyni/PAP/fot. Kamil Złoch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%