Zamknij
REKLAMA

Będą lepsze podróże koleją po Kaszubach

09:12, 07.05.2021 | hs za: plk-sa.pl/foto Andrzej Urbanowicz
Skomentuj
REKLAMA

Efektem prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 25 mln zł będą szybsze podróże pociągiem z Chojnic do Kościerzyny. Na linii wymieniono większość szyn i podkładów. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia i przebudowane przejazdy kolejowo – drogowe.

Wykonane w poprzednich latach prace skróciły czas podróży koleją z Chojnic do Kościerzyny o około 10 minut. Po zabudowie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na odcinku Chojnice – Brusy podróż skróci się o kolejne kilka minut. Zamierzeniem zarządcy infrastruktury jest zapewnienie podróży z Chojnic do Kościerzyny w około godzinę z prędkością do 120 km/h.

Wykonawca wymienił już podkłady i szyny na odcinkach Chojnice – Powałki oraz Raduń – Lipusz. To wykonane prace na 18 z 20 kilometrów linii ujętej w zadaniu. Położenie toru zostanie wyregulowane, uzupełniony będzie tłuczeń. W sprawnym wykonywaniu robót pomagają specjalistyczne maszyny – podbijarka torowa, profilarka tłucznia i wagony samowyładowcze do transportu tłucznia. Łącznie wymienionych zostanie ponad 23 tys. podkładów i 10 tys. metrów szyn.

Będzie nowa nawierzchnia na pięciu przejazdach kolejowo – drogowych. Kierowcy już sprawniej przejeżdżają przez tory drogą Dziemiany – Zarośle. Kończą się prace na przejeździe w ciągu ul. Kaszubskiej w Dziemianach. Wyremontowane zostaną także skrzyżowania dróg z torami na ul. Tartacznej w Dziemianach oraz na drogach Raduń – Kolano i Dziemiany – Piechowice.

Zakres robót wymagał wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej między Chojnicami a Kościerzyną, która będzie obowiązywać do soboty, 12 czerwca. Wartość prac to 20,3 mln zł. Wykonawcą jest Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o.

Zadanie jest kontynuacją prac wykonanych na linii w latach 2015-2020. Za prawie 54 mln zł ze środków budżetowych PLK wymieniły szyny i podkłady na ponad 30-kilometrowym odcinku. Przebudowano jezdnie na 55 przejazdach kolejowo-drogowych, m. in. w Żabnie koło Chojnic, Lubni i Brusach. Wyremontowano dwa wiadukty kolejowe w Chojnicach i Lipuszu, co przełożyło się na poprawę poziomu bezpieczeństwa pociągów.

Na odcinku Chojnice – Brusy montowane są nowe urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym, które pozwolą zwiększyć prędkość pociągów. Gotowa jest infrastruktura kablowa. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy się dzięki budowie sygnalizacji świetlnej na trzech przejazdach kolejowo-drogowych: na drodze Klawkowo – Krojanty, przy parkingu leśnym za przystankiem Męcikał oraz obok przystanku Żabno koło Chojnic. Rozpoczęła się budowa urządzeń przejazdowych. Prace zaplanowano do końca roku. Wartość robót to 4,5 mln zł. Wykonawcą są Zakłady Automatyki i Telekomunikacji Sp. z o.o. w Gdyni.

Dobra wiadomość dla podróżujących z Czerska do Laskowic i dalej do Bydgoszczy

Krótsze przejazdy pociągiem z Laskowic Pomorskich przez Kwiatki, Osie, Tleń, Szlachtę do Czerska zapewnią kolejne prace PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Roboty za ponad 8 mln zł netto, finansowane ze środków budżetowych, obejmują odcinek między Tleniem a Śliwicami. Wykonawca jest na półmetku zadania. W poprzednich latach poprawiono tory między Laskowicami Pomorskimi a Osiem.

Sprawne i krótsze podróże na regionalnej trasie z Laskowic Pomorskich w woj. kujawsko-pomorskim do Czerska w woj. pomorskim (linia nr 215) zapewnią prace torowe. Na jednotorowej linii wymieniane są setki drewnianych podkładów między Tleniem a Śliwicami. Za zużyte elementy montowane są podkłady strunobetonowe. Wykonawca już wymienił je na ponad 6 km odcinku. Do poprawy toru wykorzystywane są także szyny i tłuczeń. W maju zaplanowano wymianę szyn koło stacji Osie.

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa się na przejeździe kolejowo-drogowym w Osiu na ul. Dworcowej. Wymienione zostaną szyny oraz nawierzchnia drogi.

Po zakończeniu robót i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie na wyremontowanym odcinku pojadą dwukrotnie szybciej – nie 50 lecz do 100 km/h. O kilka minut skróci się czas podróży. Przed pracami podróż z Laskowic Pomorskich do Czerska zajmowała 1 h 9 min.

Tegoroczne prace na linii nr 215 to kolejne przedsięwzięcie Polskich Linii Kolejowych dla sprawnych i bezpiecznych podróży pociągiem. Roboty za kwotę 8,3 mln zł netto realizuje Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. z Gdańska. W 2019 r. wymieniono tor między Czerskiem Świeckim a Kwiatkami oraz podkłady między Kwiatkami a Osiem. Dzięki pracom pociągi pasażerskie jeżdżą na tym odcinku szybciej, do 100 km/h. Prace kosztowały prawie 4 mln zł netto.

Zakres wykonywanych obecnie prac wymagał uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Laskowice Pomorskie – Czersk. Przejazdy autobusem przewidziano do połowy maja.

(hs za: plk-sa.pl/foto Andrzej Urbanowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%