Zamknij
REKLAMA

Były Komendant Portu Wojennego Gdynia Jarosław Wypijewski kontradmirałem

21.47, 11.11.2022 PAP Aktualizacja: 22.09, 11.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Prezydent mianował siedemnastu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie

"Mamy dzisiaj wojnę tuż za naszą granicą. Mamy dzisiaj realne, namacalne niebezpieczeństwo. Mamy sąsiada, który nie waha się rzucać gróźb i pokazywać, że oczekuje tego, że inne państwa i narody będą mu podległe. Znamy wszyscy znakomicie naszą historię i wiemy, co to może znaczyć i jaka z tym jest związana odpowiedzialność" - powiedział Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent mianował w czwartek siedemnastu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. "Dzisiaj służba dla Rzeczypospolitej to ogromna odpowiedzialność" - podkreślił Andrzej Duda.

W gronie awansowanych znalazł się były Komendant Portu Wojennego Gdynia, już kontradmirał Jarosław Wypijewski, który 7 listopada został wyznaczony przez Szefa BBN Jacka Siewierę na stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Kontradmirał Jarosław Wypijewski urodził się 7 sierpnia 1968 roku w Inowrocławiu. Służbę wojskową rozpoczął w 1987 roku podejmując naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. 2 października 1991 roku objął pierwsze stanowisko służbowe – oficer sztabu w batalionie ochrony i obsługi Komendy Portu Wojennego Gdynia. W 1992 roku ukończył kurs komendantów garnizonowych ośrodków samoobrony. W 1999 roku został absolwentem studiów pedagogicznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. W tym samym roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w batalionie ochrony i obsługi Komendy Portu Wojennego Gdynia, a kilka miesięcy później objął obowiązki dowódcy batalionu. Po 11 latach służby w batalionie ochrony i obsługi, kmdr ppor. Jarosław Wypijewski objął obowiązki szefa szkolenia Komendy Portu Wojennego Gdynia, gdzie służył w latach 2002 – 2011. Na tym stanowisku, w 2004 roku awansował na stopień komandora porucznika. W latach 2008 – 2009 został skierowany do służby w PKW UNDOF Syria, a w latach 2010 – 2011 do służby w PKW Afganistan (VIII). Niedługo po powrocie z misji w 2011 roku, został wyznaczony na stanowisko Komendanta Garnizonu Gdynia, gdzie obowiązki pełnił do końca 2012 roku. Następnie, od początku 2013 roku pełnił służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej, skąd po raz trzeci został skierowany do służby poza granicami kraju, ponownie w PKW Afganistan (XIV). Po kilkumiesięcznym epizodzie w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, 16 lutego 2015 roku objął obowiązki Zastępcy Komendanta – Szefa Sztabu Komendy Portu Wojennego Gdynia. Jako kmdr Jarosław Wypijewski, 1 marca 2018 roku objął obowiązki na stanowisku Komendanta Portu Wojennego.

* * *

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w przededniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości. "Ile wichrów przeszło przez naszą ziemię, ile wichrów chłostało nasz naród w historii, ile razy te wichry przede wszystkim sprawdzały właśnie tych, którzy podejmują się zadania obrony ojczyzny" - mówił prezydent.

"Dzisiaj widzimy to w sposób szczególnie wyrazisty i stąd ta rola jest związana dziś z tak ogromną odpowiedzialnością: za bezpieczeństwo Polski, za żołnierza Rzeczypospolitej - tego kim on będzie i jaki on będzie, z jakiego przykładu on będzie czerpał i kto będzie dla niego wzorem, i wreszcie, jak będzie doskonalony w swojej służbie i jak będzie do tej służby motywowany" - dodał.

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza służba w korpusie generalicji wymaga otwartej głowy, mądrości, rzetelności, oddania i zrozumienia, co to znaczy Polska i obrona Rzeczypospolitej.

"Jesteśmy w procesie, jesteśmy w sytuacji, w której możemy iść tylko do przodu. Tu nie wolno się cofnąć i wierzę w to głęboko, że każdy z panów znakomicie to rozumie. Zadanie jest wielkie, odpowiedzialność ogromna, także i ta historyczna. Wierzę w to, że także i w historii zapiszecie się panowie złotymi zgłoskami. I tego życzę" - powiedział prezydent.

Na stopień generała broni Wojska Polskiego mianowany został generał dywizji Krzysztof Radomski. Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego mianowany został generał brygady Wojciech Marchwica.

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali: pułkownik Mariusz Fryc, pułkownik Marcin Górka, pułkownik Tomasz Jatczak, pułkownik Sławomir Kojło, pułkownik Robert Kopacki, pułkownik Roman Kopka, pułkownik Sławomir Kozicki, pułkownik Jerzy Laskowski, pułkownik Jarosław Mokrzycki, pułkownik Mirosław Polakow, komandor Adam Rzeczkowski, pułkownik Mariusz Skulimowski, pułkownik Krzysztof Zielski.

Na stopień kontradmirała Wojska Polskiego mianowani zostali: komandor Włodzimierz Kułagin, komandor Jarosław Wypijewski.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%