Zamknij
REKLAMA

Handlowe niedziele do końca roku to 13 i 20 grudnia. Handlowcy chcą więcej

20:36, 22.11.2020 | hs za: POHiD/foto google.maps
Skomentuj
REKLAMA

28 listopada (sobota) wracają do ruchu galerie handlowe. Klienci, aczkolwiek w obostrzeniach będą mogli znów dokonywać zakupów w sklepach innych niż spożywcze, drogerie czy z materiałami budowlanymi. Przede wszystkim znów ruszy branża handlująca odzieżą, obuwiem, galanterią, sprzętem RTV AGD i sprzętem sportowym oraz zabawkami, co przed Mikołajkami i Bożym Narodzeniem jest bardzo ważne.

Handlowcy uważają, że to jednak za mało, by odbudować sprzedaż. Wnioskują o zmianę decyzji w sprawie zakazu handlu w niedzielę.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji apeluje o pomoc dla handlowców i stworzenie możliwości pracy w niedzielę.

Mając na uwadze, że do zawieszenia handlowych niedziel najbardziej dążyła Solidarność prezes Juszkiewicz skierowała list otwarty do Piotra Dudy, Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

APEL POHiD

ws. poparcia stanowiska

dot. przywrócenia handlowych niedziel w grudniu

List otwarty

Szanowny Panie Przewodniczący,W trosce o bezpieczeństwo pracowników handlu i konsumentów, zwracam się do Pana – w imieniu firm członkowskich POHiD – z apelem o poparcie naszego stanowiska ws. przywrócenia handlowych niedziel w ostatnim tygodniu listopada oraz w grudniu br.

Różnimy się w kwestii niedziel handlowych, tym niemniej w tym szczególnym okresie powinniśmy wznieść się ponad te różnice i wspólnie zadbać o to, by przygotowanie świątecznych stołów i zakup prezentów odbyły się w maksymalnie bezpiecznych warunkach.

Z powodu wyłączenia z handlu znaczącej liczby niedziel i dni świątecznych (zaledwie 2 niedziele handlowe do końca roku, tj. 13 i 20 grudnia), Polacy zostaną skazani na dokonywanie tradycyjnych przedświątecznych zakupów w dni powszednie i soboty.

Większość klientów to osoby pracujące, które – z racji obowiązków zawodowych – nie są w stanie robić zakupów w dni powszednie. Jedyną alternatywą dla nich są soboty, kiedy to sklepy, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, muszą radzić sobie ze zwiększonym ruchem klientów. Obawiamy się, iż obowiązujące ograniczenia spowodują zmniejszoną przepustowość handlu i będą prowadzić do powstawania przed sklepami olbrzymich kolejek, które zwiększają ryzyko transmisji zakażeń.

Stojąc na straży bezpieczeństwa pracowników handlu oraz konsumentów, wystąpiliśmy do Rządu z apelem o przywrócenie handlowych niedziel w ostatnią niedzielę listopada oraz w grudniu. Rozwiązanie takie przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa w sklepach poprzez rozłożenie ruchu klientów na siedem dni w tygodniu, umożliwiając konsumentom i pracownikom ścisłe przestrzeganie reguł dystansowania społecznego.

Jako branża dołożyliśmy wszelkich starań, aby uchronić pracowników handlu i konsumentów przed zakażeniem COVID-19. Sieci handlowe zrzeszone w POHiD wdrożyły maksymalne środki bezpieczeństwa i reżim sanitarny wykraczający ponad wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a dla realizacji tego celu poniosły nakłady przekraczające 350 mln zł.

Zwracamy się z apelem do Pana Przewodniczącego o poparcie naszego stanowiska. Wierzymy, iż jedynie wspólne działanie przybliży nas do osiągnięcia najważniejszego dziś celu, jakim jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa pracownikom handlu i konsumentom.

Licząc na zrozumienie i pozytywną odpowiedź,pozostaję z poważaniem

Renata Juszkiewicz

Prezes POHiD

 

(hs za: POHiD/foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA