Zamknij
REKLAMA

"To jest ten rynek, na którym możemy zarobić". Marcin Horała o potrzebie budowy CPK

16:30, 03.09.2021 | hs za: CPK
Skomentuj
REKLAMA

Podczas Forum Wizja Rozwoju Marcin Horała pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister infrastruktury w rozmowie z Adrianem Klarenbachem mówił o m.in. o aktualnych pracach przy CPK oraz o tym, co łączy CPK z portem w Gdyni.

- Nie mamy w Europy Środkowo-Wschodniej lotniska typu hubowego, a dlaczego nie mielibyśmy mieć. Mamy 50 mln pasażerów w Polsce w 2019 roku, razem z całym regionem to już będzie grubo ponad 100 mln pasażerów. To jest ten rynek, który możemy wziąć, na którym możemy zarobić, z którego możemy mieć wpływy podatkowe i biznes - mówił Marcin Horała.

Posłuchaj rozmowy z ministrem Marcinem Horałą

To dotychczas największa dotacja, jaką CPK pozyskał z Unii Europejskiej

Komisja Europejska przyznała mu ponad 108 mln zł dofinansowania z instrumentu CEF Reflow. Spółka otrzyma największe dofinansowanie w całej Unii i ponad połowę dotacji dla projektów z Polski.

Fundusze w ramach instrumentu CEF „Connecting Europe Facility” („Łącząc Europę”) służą do finansowania projektów infrastrukturalnych dotyczących transportu, energetyki i telekomunikacji. Korzystając z dodatkowej puli, tzw. CEF Reflow, wnioski złożyły cztery podmioty z Polski – Centralny Port Komunikacyjny, PKP Polskie Linie Kolejowe, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i Pomorska Kolej Metropolitalna. Łączna kwota tych aplikacji to ok. 365,5 mln zł.

W lipcu br. Komisja Europejska ogłosiła wyniki ostatniego konkursu CEF w obszarze transportu w perspektywie 2014-2020. CPK otrzymał ponad 108 mln zł, czyli ponad połowę środków przyznanych dla naszego kraju (212,1 mln zł).

Zaplanowany budżet konkursu w skali Unii Europejskiej wyniósł 160 mln euro, który finalnie został zwiększony do 307 mln euro.

Polska uzyskała największe wsparcie spośród członków wspólnoty – 47 mln euro (prawie jedna trzecia planowanej puli). Największym beneficjentem została spółka CPK.

(hs za: CPK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%