Zamknij
REKLAMA

Czy znikną usługi pocztowe ze sklepów? Sejm przyjął ustawę uszczelniającą przepisy zakazu handlu w niedzielę

18:12, 20.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Sejm.pl
Skomentuj
REKLAMA

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki.

Chodzi o nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 2018 r., za którą wraz z poprawkami głosowało 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe.

Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. 

– Cieszymy się, że premier Mateusz Morawiecki wraz z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek wywiązali się z danej nam obietnicy. Oczekujemy, że Senat zaakceptuje nowelizację uchwaloną przez Sejm bez niepotrzebnych przeszkód – przekazał na gorąco Tygodnikowi Solidarność przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Jako placówkę handlową należy rozumieć obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu - jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.

"Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy - jest zakazane." - mówi obecnie ustawa.

Przyjmując zasadę 50 procent dochodów z działalności pocztowej raczej żadna placówka handlowa, która znajdując furtkę w ustawie, powołała w swojej strukturze dział pocztowy, nie zdecyduje się na kontynuację. Biedronka, Lidl czy Intermarche nie przekwalifikują się przecież.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Sejm.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%