Zamknij
REKLAMA

Zarząd Regionu Solidarności o pieniądzach na elektrownie wiatrowe. Czy 140 miliardów zł zostanie w kraju?

12:08, 16.10.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto AK
Skomentuj
REKLAMA

- Poniedziałkowe (4 października) posiedzenie Regionu Gdańskiego było radosne z uwagi na podsumowanie prac funduszu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży. Daru związkowców dla naszej wspólnej, lepszej przyszłości. Mi zapadło w pamięci piękne wykonanie utworu Rachmaninowa przez młodego pianistę. Następnie były już tylko troski – mówi dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ Solidarność.

"Ile środków przeznaczonych na energetykę wiatrową pozostanie w Polsce?" - zastanawiali się związkowcy.

Chodzi o 140 miliardów złotych

- Obawiamy się, że pieniądze te "przejdą" przez naszą ojczyznę jak woda przez cedzak i trafią na Zachód? - puentuje dyskusję A. Kozicki.

Od kilku miesięcy, nie tylko związkowcy z Solidarności, zwracają uwagę na niezrozumiałe mechanizmy finansowania przedsięwzięcia. Póki co wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście fundusze związane z tą ekologiczną i strategiczną inwestycją mogą zostać z Polski wyprowadzone.

Bez względu na szczytny cel energetyczny, mający pozytywny wpływ na klimat, ważne są również pieniądze zaangażowane w temat. Wyprowadzenie ich przy okazji tej inwestycji to ogromny cios dla gospodarki. Mówią krótko – ktoś nierozważnie planując metody finansowania może "wylać dziecko z kąpielą".

Pierwsze morskie farmy wiatrowe powinny pojawić się w Polsce w 2026-2027 roku. Planowane inwestycje w morską energetykę wiatrową zakładają między 9 a 10GW do 2040 roku.

Rozwój energetyki odnawialnej stanowi element rozwoju zrównoważonego. Potrzeba rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych wynika z konieczności ograniczenia emisji z procesów spalania paliw energetycznych, wyczerpywania się zasobów paliw kopalnych i coraz mniej korzystnych ekonomicznie warunków ich pozyskiwania. Istotne znaczenie mają również zobowiązania międzynarodowe Polski w zakresie ochrony powietrza, zwłaszcza wynikające z Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz Protokół z Kioto do tej konwencji, który zobowiązuje Polskę do redukcji gazów cieplarnianych o 6% do roku 2008 – 2012 w stosunku do roku 1988.

Z inicjatywy wiceministra klimatu i środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski przedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej podpisali, 15 września 2021 r., „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” („Polish Offshore Wind Sector Deal”). Nadrzędnym celem tego porozumienia jest wsparcie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja „local content”, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Porozumienie Sektorowe zostało zapoczątkowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Listem intencyjnym o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” podpisanym w lipcu ubiegłego roku. Wydarzenie to umożliwiło rozpoczęcie intensywnej współpracy podmiotów zainteresowanych budową i rozwojem wschodzącego sektora polskiej gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Następnie pod koniec października rozpoczęto prace w utworzonych sześciu grupach roboczych, których zwieńczeniem jest wspólnie wypracowane i uzgodnione Porozumienie.

Porozumienie ma stanowić stałą platformę współpracy między organami administracji rządowej, i samorządu terytorialnego, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawicielami łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych, dla osiągnięcia celu Porozumienia, poprzez zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz dynamicznego rozwoju sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, z naciskiem na wzmocnienie krajowych korzyści energetycznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.

Prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej - Mariusz Witoński, w komentarzu dla Gazety Prawnej powiedział, że porozumienie "to szansa na rewitalizację gospodarki morskiej, na powrót polskiego przemysłu na dużą skalę na europejskie i światowe rynki" Jak dodał, jest przekonany, że w dekadę uda się ukształtować cały polski sektor morskiej energetyki wiatrowej.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto AK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%