Zamknij

Wiatraki na Bałtyku – jak Francuzi mogą nam w tym pomóc? Temat z Forum Wizja Rozwoju

13.03, 11.09.2022 hs za: pomorskie.eu/Aleksander Olszak/Fot. pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Czy francuskie doświadczenia związane z morską energetyką wiatrową mogą być dla Pomorza przydatne? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 13 września 2022 r. podczas Polsko-Francuskiego Dnia Offshore. Zarezerwuj miejsce.

Spotkanie organizowane jest przez Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku powołaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Udział jest bezpłatny, wymagana jest jednak uprzednia rezerwacja.

- Budowanie przestrzeni rozwoju energetyki wiatrowej to bardzo ważna misja samorządu województwa pomorskiego. Obecnie doświadczamy kryzysu energetycznego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę, choć jego symptomy mogliśmy zaobserwować już kilka lat wcześniej. Dzięki działaniom polskiego rządu możemy mówić o bliskim terminie osiągnięcia niezależności energetycznej. I dlatego skupienie się na farmach wiatrowych to również, obok gazu, w tym wodoru i energii jądrowej, istotny element składowy polskiej niezależności energetycznej - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.

Wzorce znad Loary

Francja od kilkunastu lat rozwija morską energetykę wiatrową. Do 2050 r. francuskie władze mają zamiar uruchomić około 50 farm wiatrowych o sumarycznej mocy 40 GW.

– Francuskie doświadczenia mogą być bardzo cenne dla Pomorza i Polski – zaznacza dr Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Nasi partnerzy znad Loary opowiedzą o kluczowych czynnikach sukcesu w rozwijaniu sektora offshore wind oraz transformacji energetycznej. Zwrócimy też uwagę na łańcuchy dostaw i to nie tylko te międzynarodowe, ale na rynki lokalne, o czym opowiedzą przedstawiciele klastra Neopolia – dodaje.

Co ważne, dyskusja będzie dotyczyła doświadczeń zdobytych przy budowie pierwszej francuskiej morskiej farmy wiatrowej Saint-Nazaire, która zacznie działać pod koniec 2022 r. Organizowane w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER spotkanie będzie także okazją do bezpośrednich spotkań biznesowych z przedsiębiorcami oraz władzami lokalnymi.

Podsumowanie 2 lat działalności

Spotkanie będzie też okazją do podsumowania dwóch lat działalności naszej platformy offshorowej.

– Zaprezentujemy również najnowsze plany inwestorów, jak np. planowane przez SIEMENS Gamesa centrum offshore we Gdańsku. Opowiemy także o przygotowaniach do  Edukacyjnych Targów Kariery w offshore które odbędą się w Trójmieście – mówi dr Karolina Lipińska.

W planach jest również prezentacja dotycząca technologii kwantowych i ich roli w bezpieczeństwie farm wiatrowych na morzu.

- Każde działanie, którego celem jest wspieranie pomorskich i polskich firm to nie tylko idea godna poparcia, ale przede wszystkim budowanie atrakcyjności podmiotów gospodarczych, utrzymywania, a nawet zwiększanie miejsc pracy i przede wszystkim rozwój Pomorza i całego kraju przez pryzmat wzrostu gospodarczego i zwiększanie zakresu działań polskich firm - dodaje Kozicki.

Czym jest Platforma?

Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku została powołana we wrześniu 2020 r. Celem jest zwiększenie udziału pomorskich i polskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr do pracy w tym ciekawym sektorze. W efekcie Pomorze ma generować własną energie z wiatru i wysyłać ją w inne regiony kraju. Podpisane porozumienie umożliwia rozwijanie kontaktów gospodarczych oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Chodzi m.in. wykorzystanie potencjału w pomorskich uczelniach i ośrodkach badawczych.

–  Dotychczasowe funkcjonowanie Platformy przerosło nasze oczekiwania. Sygnatariuszy stale przybywa i współpracuje z nami już ponad sto różnych podmiotów – zaznacza przedstawicielka UMWP.

Do porozumienia bardzo chętnie dołączają firmy reprezentujące nie tylko branżę offshore ale szeroko rozumianą zieloną energetykę odnawialną.  W deklaracji zaakcentowano również aspekt społeczny. Chodzi o edukowanie społeczności lokalnych w zakresie transformacji energetycznej oraz gospodarki zeroemisyjnej.

* * *

O energii wiatrowej rozmawiano na tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju

Ze zobowiązań, które wynikają m.in. z pakietu klimatycznego 3 x 20, wynika, że Polska ma obowiązek uzyskać 15% udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energetycznym, w związku z czym zrodziła się potrzeba na ożywienie tego sektora gospodarki. Eksperci omówią prawne modele kontraktów wykonawczych: EPC, EPCM. Będą zastanawiać się czy PZP jest barierą inwestycyjną czy szansą dla wykonawców. Porozmawiają o źródłach finansowania inwestycji MEW, a także omówią systemy wsparcia inwestycji MEW. Inwestycja w farmę wiatrową na morzu przyniesie wiele korzyści zarówno społecznych jak również ekonomicznych. Zarówno dywersyfikacja źródeł energii jak również ochrona środowiska są tymi elementami, które zdecydowanie pozytywnie wpływają na prace nad realizacją Morskiej Energetyki Wiatrowej. Eksperci porozmawiają na temat koordynacji całokształtu działań i polityki inwestycyjnej MEW. Zastanowią się nad rolą inwestycji infrastrukturalnej wartej ~150 mld PLN w procesie wychodzenia z kryzysu gospodarczego.

* * *

Szczegółowy program oraz formularz rezerwacyjny na stronie BalticWind.

(hs za: pomorskie.eu/Aleksander Olszak/Fot. pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%