Zamknij
REKLAMA

Czy w Gdyni znów mamy do czynienia z procederem ustawiania meczów piłkarskich?

10.11, 16.11.2022 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 12.31, 17.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Od kilku dni internet huczy w sprawie ustawiania wyników meczów w III lidze.

Jednym z "bohaterów" informacji o drukowaniu wyników stał się Bałtyk Gdyni.

Jak informuje Dziennik Bałtycki: "W mediach społecznościowych krąży wpis w języku angielskim, który wskazuje na to, że nieczysty był ostatni mecz Bałtyku z Vinetą Wolin. Gdynianie wygrali 3:2, odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w sezonie 2022/2023."

Osoby związane z gdyńskim klubem podkreślają, że sprawa jest wyjaśniana, a zarząd odcina się o jakichkolwiek działań, których celem jest ustawianie meczów.

Sprawie bieg nadał mail,który został rozesłany do wielu polskich klubów.

W mailu opisany jest mecz Bałtyku z Vinetą Wolin. Biało-niebiescy spotkanie wygrali 3:2. Był to pierwszy wygrany mecz w tym sezonie.

Zarząd SKS Bałtyk Gdynia wydał oświadczenie, w którym broni klubu i potępia ustawianie meczów.

Oświadczenie w sprawie tzw. „match fixing”

W związku z pojawiającymi się informacjami w mediach, sugerującymi udział piłkarzy Bałtyku Gdynia w działaniach tzw. „match fixing” Zarząd Klubu SKS Bałtyk Gdynia niniejszym oświadcza, że zdecydowanie potępia oraz neguje praktyki opisane, w co najmniej zastanawiającej do refleksji, a na pewno enigmatycznej informacji umieszczonej w mediach społecznościowych. Nadto oświadcza, iż na podstawie posiadanych informacji oraz rozmów z zawodnikami, których dobre imię zostało narażone na szwank stwierdza, iż cała sytuacja ma znamiona celowo wywołanego skandalu, aby wywołać zainteresowanie nadawców tego fake news’a.

Sprawa ustawiania meczów dotknęła również inny pomorski klub piłkarski - Cartusia Kartuzy

Trener Przemysław Cecherz w związku z tą sprawą podał się do dymisji, informując że nie chce mieć do czynienia z nieczystym sportem.

9 listopada br. na swoim twitterze napisał:

Wczoraj zdecydowałem wspólnie z zarządem klubu o zakończeniu mojej współpracy z Cartusia 1923. Nie będę komentował ewentualnego związku wyników sportowych ze śledztwem prowadzonym przez odpowiednie organy. Uważam, że należy poczekać na wyniki dochodzenia.

Trwa wyjaśnianie sprawy

Głos zabrał również Polski Związek Piłki Nożnej

Związek wydał oświadczenie, w którym jednoznacznie ustosunkował się do sytuacji. Wynika z niego, że już od jakiegoś czasu PZPN obserwuje aktywność środowisk z "bukmacherką".

PZPN od końcowej fazy sezonu 2021/2022 obserwuje zwiększoną działalność międzynarodowych grup przestępczych, które usiłują w nieuczciwy sposób uzyskać wpływ na przebieg meczów piłkarskich lub zdarzenia boiskowe, będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, w szczególności w niższych klasach rozgrywkowych.

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN w komunikacie z 27 czerwca 2022 r. przestrzegał przed powyższymi zagrożeniami i zwracał uwagę - w szczególności klubom piłkarskim - na zwiększoną liczbę podejrzanych zakładów bukmacherskich  w III lidze i niższych klasach rozgrywkowych w końcowej fazie sezonu 2021/2022.

Od wielu lat mecze Ekstraklasy oraz I ligi są analizowane przez szwajcarską firmę SPORTRADAR pod kątem ryzyka związanego z zakładami bukmacherskimi. W tych meczach ryzyko „match-fixingu" zostało, jak dotychczas, skutecznie zminimalizowane.

Od sezonu 2022/2023 mecze piłkarskie również II ligi oraz III ligi, a także  CLJ,  będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, formalnie podlegają analizie firmy SPORTRADAR na podstawie umowy zawartej w sierpniu br.

W celu zmniejszenia ryzyka związanego z „match-fixingiem" w Polsce, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN przekazał we wrześniu 2022 r. polskim organom ścigania informacje dotyczące jedenastu meczów piłkarskich w celu prowadzenia stosownego postępowania karnego, w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstw określonych w art. 46-47 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

Otrzymane w sezonie 2022/2023 raporty SPORTRADAR Universal Fraud Detection System  („UFDS") potwierdzają zainteresowanie meczami polskich drużyn, w szczególności w rozgrywkach III ligi, przez osoby biorące udział w zakładach bukmacherskich prowadzonych w szczególności w Azji.

PZPN wyraża pełną gotowość współpracy z organami ścigania w zakresie przeciwdziałania zjawisku ustawiania meczów piłkarskich.

Informacje zawarte w ostatnich doniesieniach medialnych będą przedmiotem wnikliwej analizy oraz postępowań wyjaśniających prowadzonych przez Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN. Zostaną również, po dokonaniu weryfikacji przedstawionych informacji, przekazane do organów ściągania.

Kluby piłkarskie, których mecze – z uwagi na podejrzane zakłady bukmacherskie – mogą wskazywać na „match-fixing", muszą niezwłocznie podjąć działania zmierzające do uświadomienia zawodnikom ewentualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz karnej w przypadku stwierdzenia „match-fixingu". PZPN oczekuje od tych klubów jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Udział w meczach piłkarskich, w których dowody – w szczególności raporty UFDS – wskazują na przewinienie „match-fixingu", może być podstawą do poniesienia przez kluby piłkarskie odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie  Art. 116 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w związku z Art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, który w takim przypadku przewiduje m.in. karę dyscyplinarną w postaci przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.

* * *

A tabela III ligi grupy 2, w której grają: Bałtyk Gdynia, Błękitni Stargard i Cartusia Kartuzy wygląda obecnie tak:

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%