Zamknij
REKLAMA

Odszedł Romuald Lipko. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki rockowej ostatnich 50 lat

22:11, 07.02.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto www.budkasuflera.pl
REKLAMA
Skomentuj

"Odszedł Wielki - Kompozytor, Muzyk, Przyjaciel....
Żegnaj Romku..."
- napisał na swoim FB Krzysztof Cugowski, wieloletni wokalista Budki Suflera.

6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów.

Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z  zespołu Budka Suflera.

Uroczystości pogrzebowe Romualda Lipko odbędą się w najbliższą środę, 12 lutego. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 13.00 w Archikatedrze Lubelskiej, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie.

- Miałem okazję poznać osobiście Romka... kumplował się z Tadziem Cugow-Kwiatkowskim. Nie wiem co powiedzieć. Przypomina mi się tylko taka sytuacja (nie wiem czy jest na miejscu, ale pokazuje, że Romek był zwykłym, kochającym rodzinę facetem), kiedyś zadzwoniłem na numer domowy, odebrała małżonka i mówi, że muszę zadzwonić za chwilę, bo Romek poszedł wyrzucić śmieci. Ot, wielki facet od wielkiej muzyki, uwielbiał uciekać w ciszę domu - wspomina Mariusz Sieraczkiewicz.

Skład „nowożytnej” Budki wykrystalizował się w momencie, gdy zespół, po wielu roszadach personalnych, znalazł stałego perkusistę – Zbigniewa Zielińskiego. Przez 3 następne lata Budka szlifowała autorski materiał (wówczas powstały szkice wielu kompozycji z Cienia wielkiej góry), zdobywając sporą popularność na Lubelszczyźnie. Ciągle brakowało jednak przeboju, który pozwoliłby zespołowi zaistnieć w skali ogólnopolskiej. Pierwsza Budka Cugowskiego uległa rozwiązaniu, a on sam postanowił połączyć siły z działającą w Milejowie grupą Stowarzyszenie Cnót Wszelakich, w której na gitarze grał Andrzej Ziółkowski, a liderował jej sam Romuald Lipko.

Największe przeboje to: "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Pieśń niepokorna", "Za ostatni grosz", "Jolka, Jolka pamiętasz", "Bal wszystkich świętych", "Takie tango", "Piąty bieg".

Romuald Lipko napisał również muzykę do wielkich przebojów polskiej piosenki wykonywanych przez innych artystów, m.in.: "Dmuchawce, latawce, wiatr" Urszula, "Nic nie może przecież wiecznie trwać" Anna Jantar, "Aleja gwiazd" Zdzisława Sośnicka, "Wszystko czego dziś chcę" Iza Trojanowska.

 

Największy przebój:

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto www.budkasuflera.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

SzarySzary

1 0

Pusto się robi... 22:23, 07.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FanFan

1 0

skończyła się pewna epoka!!!!!!!!! 22:53, 07.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolkaJolka

1 0

Od dziecka słuchałam Budki, a teraz co???? [RIP] 22:54, 07.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Heniek Heniek

1 0

I odszedł... na bal.wszystkich świętych

14:08, 08.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Heniek Heniek

1 0

A że do tanga trzeba dwojga to zatańczy z Jolką 14:09, 08.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone