Zamknij
REKLAMA

Głodni sztuki zastanawiamy się czy się odbędą? Imprezy, na które czekamy w 2021 roku

21:36, 05.01.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Karol Stańczak
Skomentuj
REKLAMA

W minionym roku wiele dużych wydarzeń kulturalnych zostało przełożonych lub odwołanych. Wszystko rzecz jasna z powodu pandemii koronawirusa. W 2021 roku ulubione imprezy gdynian mają jednak na nowo znaleźć się w kalendarzu. Oto wydarzenia, na których powrót czekamy szczególnie.

Koronawirus wywrócił ubiegłoroczny kalendarz kulturalny do góry nogami. Dość powiedzieć, że Open’er Festival nie odbył się po raz pierwszy w jego niemal dwudziestoletniej historii, a Festiwal Polskich Filmów Fabularnych przeniesiono na grudzień. Część imprez szczęśliwie udało się zorganizować, jednak często z ograniczeniami lub bez udziału publiczności, przenosząc działania do sieci.

W nowym roku ta sytuacja ma szanse się zmienić, m.in. za sprawą szeroko zakrojonego programu szczepień. Kalendarz gdyńskich to zwykle fantastyczne wydarzenia, dlatego z nadzieją patrzymy w rozpoczynający się 2021 rok. O powrocie jakich wydarzeń szczególnie marzymy?

OPEN’ER FESTIVAL [30.06 – 3.07]

Pandemia sprawiła, że ubiegłoroczny Open’er nie mógł się odbyć. Imprezę przeniesiono na 2021 rok. Mamy nadzieję, że tym razem uda nam spotkać się na gdyńskim festiwalu. Imprezę zaplanowano w dniach od 30 czerwca do 3 lipca 2021. Cztery dni Open'era były zawsze fantastycznym początkiem wakacji, dlatego szczególnie trzymamy kciuki za to, że tego lata się odbędzie.

Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by było to możliwe. Zdecydowana większość artystów zapowiedzianych na rok 2020 zapowiedziała swój powrót w lineupie edycji 2021. Wśród nich znajdą się m.in.: The Chemical Brothers, Kendrick Lamar, A$AP Rocky, The Killers, Twenty One Pilots, Michael Kiwanuka, Destroyer czy FKA twigs.

Ważność zachowują zakupione na ubiegłoroczną edycję karnety. Wejściówki są dostępne na stronie festiwalu: www.opener.pl.

Tak bawili się uczestnicy Open'era w 2019 roku // fot. Karol Stańczak

GLOBALTICA [15-18.07]

Lato to w Gdyni czas wypełniony muzyką. Wśród barwnej palety dźwięków każdy znajdzie coś dla siebie. Tak będzie z pewnością na Festiwalu Kultur Świata Globaltica, który od lat zabiera nas w niezwykłą podróż, prezentując najciekawszych artystów tzw. „world music”. Wydarzenie zaplanowano na 15-18 lipca.

Kogo zobaczymy na tegorocznej edycji? Tego organizatorzy jeszcze nie zdradzili, ale możemy się tylko domyślać, że jak zwykle będzie to mieszanka gorących rytmów z najróżniejszych zakątków świata.

Głównym celem wydarzenia jest pokazywanie wielokulturowości oraz zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Ma to miejsce nie tylko poprzez muzykę, ale również literaturę, sztuki plastyczne, fotografię czy film. Co roku odbywają się spotkania z pisarzami i autorytetami, a także zajęcia dla dzieci i wystawy.

Globaltica w 2020 to jeden z festiwali, które musiały zostać odwołane. Tak bawiliśmy się w 2018 roku // fot. Marek Sałatowski

46. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH [wrzesień]

Jeszcze przed chwilą emocjonowaliśmy się werdyktem 45. FPFF w Gdyni, który wyjątkowo odbył się w grudniu. Wirtualna edycja już za nami, a my – stęsknieni za klimatem sali kinowej – myślami wybiegamy ku tegorocznemu świętu kina.

Organizatorzy starają się, by festiwal mógł odbyć się w tradycyjnym, wrześniowym terminie. Na ostateczną decyzję przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

W 2020 roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbył się w całości on-line // fot. Anna Rezulak

NAGRODA LITERACKA GDYNIA i FESTIWAL MIASTO SŁOWA [ostatni tydzień sierpnia]

W ubiegłym roku gala Nagrody Literackiej Gdynia oraz festiwal Miasto Słowa odbyły się w standardowym terminie, choć musiały - rzecz jasna - dostosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

W tym roku laureatów gdyńskich kostek literackich znów poznamy na zakończenie wakacji. Rozstrzygnięcie Nagrody Literackiej Gdynia i towarzyszący jej festiwal Miasto Słowa zaplanowano bowiem na ostatnie dni sierpnia. Organizatorzy nie zdradzają jednak jeszcze dokładnego terminu.

Gala ostatniej edycji Nagrody Literackiej Gdynia odbyła się w Muzeum Emigracji z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych // fot. Karol Stańczak

LADIES’ JAZZ FESTIVAL [lipiec]

Najlepszy kobiecy jazz ponownie zagości w Gdyni pod koniec lipca 2021 roku. Choć dokładnej daty festiwalu jeszcze nie znamy, to wiemy już, że 26 i 31 lipca odbędą się koncerty dwóch wyjątkowych wokalistek.

31 lipca w Teatrze Muzycznym wystąpi Tanita Tikaram. Koncert pierwotnie miał odbyć się 25 lipca 2020 roku, podczas poprzedniej edycji festiwalu. Z kolei 26 lipca zaśpiewa Karen Souza. Występ zaplanowano w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

GDYNIA CLASSICA NOVA [początek października]

Jesień to w Gdyni spotkanie z muzyką klasyczną. Gdynia Classica Nova to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. W 2019 roku festiwal poświęcony był twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Patronem minionej, 23. edycji, był Ludwig van Beethoven. Któremu wielkiemu kompozytorowi będzie hołdować GCN w tym roku? Przekonamy się zapewne wkrótce. Dokładna data festiwalu nie jest jeszcze znana, ale z pewnością zagości on w Gdyni na początku października.

Gdynia Classiva Nova 2020 z częściowo wypełnioną - z powodu obostrzeń - widownią // fot. Tomek Kamiński

(hs za: UM Gdyni/fot. Karol Stańczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SceptykSceptyk

0 0

Nie ma się co gorączkować. Jeszcze przed nami 3 fala i może się okazać, że te festiwale odbędą się, ale w 2022 roku. 22:30, 07.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz