Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowe znalezisko w Gminie Lubichowo

14:59, 24.04.2021 | hs za: Lubichowo - Nasza Gmina/FB
Skomentuj
REKLAMA

13 kwietnia w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, odbyło się przekazanie zabytku odnalezionego na terenie Gminy Lubichowo.

Warto zwrócić uwagę na postawę znalazcy - pana Zbigniewa Kośmińskiego, który natychmiast postanowił przekazać znalezisko do Muzeum.

Pan Zbigniew podczas świątecznego spaceru natknął się przypadkowo na zabytkowy przedmiot. Swój udział w odkryciu miały również dziki. To za ich sprawą przedmiot został odsłonięty.

Artefaktem, o którym mowa, okazał się miecz wykonany najprawdopodobniej z brązu. Został on przekazany w ręce pani archeolog - dr Magdaleny Wałaszewskiej, która jest kustoszem dyplomowanym w Muzeum. Mimo pewnych przypuszczeń, bardzo trudne jest szybkie określenie wieku oraz pochodzenia znaleziska. Pani archeolog przekaże je do specjalistycznej pracowni, gdzie przedmiot zostanie poddany konserwacji, dzięki której być może zostaną uwidocznione szczegóły mogące pomóc przy ekspertyzie.

Wójt Gminy Lubichowo - Andrzej Toczek - jako człowiek o dużej wrażliwości historycznej, nie ukrywa swojej dumy z postawy pana Zbigniewa, jak podkreślił, godnej naśladowania.

Bardzo ważne jest zdaniem pana Wójta, aby tego rodzaju zabytki nie dekorowały czyichś kominków, salonów etc., tylko, aby były przekazywane do lokalnych placówek muzealnych –przede wszystkim po to, aby udostępnić je szerszemu gronu osób, czyli zwiedzającym oraz co jest bardzo istotne, aby samo znalezisko nie było „wyrywane” z kontekstu. To właśnie to tło historyczne daje archeologom podczas opracowań naukowych dopiero możliwość wyciągnięcia wniosków, a tym samym dopisania kart historii, czego przeciętny człowiek posiadając taki zabytek nie byłby w ogóle świadomy.

Wójt apeluje do mieszkańców, szczególnie do naszych kochanych seniorów, aby podzielili się swoją wiedzą, jeżeli posiadają jakieś ciekawe informacje dotyczące historii naszej gminnej (i nie tylko) ziemi, a nawet, choćby były to tylko opowieści, to w każdej legendzie czy podaniu zawsze jest ziarnko prawdy. Warto dodać, że takich historii bardzo miło się słucha.

Na zdjęciu od lewej strony przekazujący: Zbigniew Kośmiński, dr Magdalena Wałaszewska, mgr Joachim Choina.

Znalezisko w całej okazałości

(hs za: Lubichowo - Nasza Gmina/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%