Zamknij
REKLAMA

Maj w Muzeum Miasta Gdyni

17:46, 03.05.2021 | hs za: Muzeum Miasta Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Majówka w Muzeum Miasta Gdyni upływa na oczekiwaniu na decyzję otwarcia instytucji kultury dla zwiedzających. W maju wypatrywać również będziemy detali architektonicznych. Wykrywacze detalu to terenowa gra miejska dla dzieci wraz z opiekunem planowana na 15 maja.

MAJ 2021

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

* 15 V 2021, godz. 11:00 – Wykrywacze detalu – terenowa gra miejska dla dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunem

* 19 V 2021, godz. 17:00 – Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego. Mocne Uderzenie – spotkanie z Piotrem Metzem

* 20 V 2021, godz. 11:00 – Czas na relaks – spacer po Gdyni dla seniorów i seniorek w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa

* 28 V 2021, godz. 16:00 – [online] Miastowi – wirtualne oprowadzanie po wystawie „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w ramach cyklu Znamy się!

* 29 V 2021 – odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego w Gdyni

Piąty miesiąc tego roku to również moment na rozpoczęcie cyklu 5 spotkań z Piotrem Metzem. Tym razem w Muzeum Miasta Gdyni posłuchamy o Historii Rock’n’Rolla, a dokładniej, skupimy się na dorobku Franciszka Walickiego, wybitnego animatora kultury związanego z Gdynią. Pierwsze spotkanie już 19 maja.

19 maja w centrum naszej uwagi będzie również inna postać - wybitny inżynier i ojciec założyciel gdyńskiego portu, który przez 16 lat kierował jego budową i rozwojem. W czasie konferencji prasowej, na którą już teraz serdecznie zapraszamy online i do siedziby Muzeum Miasta Gdyni przybliżymy założenia Roku 2021, który w Gdyni został ogłoszony Rokiem Tadeusza Wendy.

Wykrywacze detalu – terenowa gra miejska dla dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunem

Termin: 15 V 2021, godz. 11:00

Bilety: 10 zł, do kupienia na stronie: http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/wykrywacze-detalu/

Prowadzenie: Olga Lewandowska

Niektóre rzeczy czasami trudno jest dostrzec na pierwszy rzut oka. Tym większa radość, kiedy uda się je wypatrzeć. Na szczęście budynki w Gdyni zapewniają wiele takich odkryć!

W ramach cyklu „Dzień Rodzinny” Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował grę miejską przeznaczoną dla dzieci w wieku 6 – 12 lat wraz z opiekunami. 15 maja 2021 roku o godzinie 11:00 wyruszymy spod budynku Muzeum w poszukiwaniu zaskakujących detali architektonicznych. Wskazówki poznamy, dzięki prostej grze planszowej. Zaprowadzą nas prosto do tych często pomijanych perełek. To doskonała okazja, by wyjść na miasto i nieco rozprostować nogi, ale też dowiedzieć się więcej na temat architektury Gdyni. No i oczywiście świetnie się bawić w towarzystwie najbliższych!

Aby dołączyć do gry wystarczy kupić bilet na stronie Muzeum pod linkiem muzeumgdynia.pl/wydarzenia. Koszt uczestnictwa wynosi 10 zł od dziecka, opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny.

Niezbędne do gry materiały otrzymamy o 11:00 w dniu wydarzenia (15 maja 2021) przy głównym wejściu do Muzeum Miasta Gdyni. Warto zabrać ze sobą aparat cyfrowy lub telefon z aparatem – przyda się do wykonania niektórych zadań. Gra zakończy się najpóźniej około godziny 13:00.

Uwaga! W trakcie trwania wydarzenia dzieci muszą znajdować się pod nadzorem opiekuna.

 

Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego. Mocne Uderzenie – spotkanie z Piotrem Metzem

Termin: 19 V 2021, godz. 17:00

Bilety: bezpłatnie, zapisy na stronie: https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/historia-rocknrolla-big-bit-walickiego-mocne-uderzenie-spotkanie-z-piotrem-metzem/

„Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego” to cykl wykładów mający na celu prezentację dorobku Franciszka Walickiego, związanego z Gdynią wybitnego animatora kultury, nazywanego ojcem polskiego Rock’n’Rolla. Podczas pięciu spotkań, prowadzonych przez dziennikarza muzycznego Piotra Metza prześledzimy jego artystyczną drogą oraz poznamy wpływ jaki wywarł na muzykę oraz szeroko pojętą popkulturę w kraju. Zaprezentowane zostaną także zjawiska muzyczne, których był katalizatorem. Zostaną one umiejscowione w kontekście światowego boomu muzyki rock’n’rollowej pokazując rangę i skalę zjawiska jakim był bigbit dla ówczesnej publiczności okresu PRL. Nie zabraknie również krytycznego i zdystansowanego spojrzenia na pewne aspekty bigbitu. Najbliższe spotkanie z Piotrem Metzem odbędzie się 19 maja o godzinie 17 w Muzeum Miasta Gdyni.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

 

Czas na relaks – spacer po Gdyni dla seniorów i seniorek w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa. Prowadzenie: Gosia Bujak

Termin: 20 V 2021, godz. 11:00

Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie: https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/17981/

Czy to prawda, że Bulwar Nadmorski był od zawsze dla Gdynian miejscem kultowym? Który gdyński basen zagrał w filmie? Gdzie popijali koktajle sławni i bogaci?

Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie spaceru 20 maja, o godzinie 11:00. Będzie to kolejne spotkanie seniorek i seniorów w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa! Wyjątkowe, bo spotkamy się po raz pierwszy na żywo! Podczas porannej przechadzki odwiedzimy miejsca związane z odpoczynkiem i relaksem. Nie zabraknie słynnej Polanki Redłowskiej, ale też istotnych punktów na gastronomicznej mapie dawnej Gdyni.

Wydarzenie odbywa się w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa, do którego zapraszamy wszystkie gdyńskie seniorki i gdyńskich seniorów.

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, również na temat najbliższych spotkań, prosimy o kontakt z koordynatorką Klubu, Gosią Bujak pod adresem e-mail [email protected] lub telefonicznie 58 662 09 35.

Na spotkanie obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Udział w spacerze jest bezpłatny. Zapisy odbywają się poprzez formularz dostępny na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

 

[online] Miastowi – wirtualne oprowadzanie po wystawie „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w ramach cyklu Znamy się!

Termin: 28 V 2021, godz. 16:00

Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie: https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/online-miastowi-wirtualne-oprowadzanie-po-wystawie-janusz-kaniewski-pppp/

Prowadzenie: Olga Lewandowska

Chociaż bohatera siódmej odsłony wystawy „Polskie Projekty Polscy Projektanci” Janusza Kaniewskiego spokojnie można byłoby nazwać obywatelem świata, jedno miasto było mu szczególnie bliskie. Była to Gdynia. 28 maja o godzinie 16:00 podczas krótkiego oprowadzania online będziemy mogli się dowiedzieć jak projektant postrzegał to ważne dla niego miejsce, ale również jak wyobrażał sobie przyszłość miast w ogóle. Spotkanie poprowadzi przez Platformę Zoom Olga Lewandowska z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. Na kolejne spotkanie z cyklu „Znamy się!” zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką przestrzeni miejskiej i twórczości Janusza Kaniewskiego.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklicznych działań animacyjnych „Znamy się!”. Podczas 30 minutowych spotkań pracownicy Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni opowiadają co jest dla nich w danym momencie najważniejsze. Czasami są to historyczne fakty, a innym razem po prostu subiektywne odczucia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl. Uczestnicy otrzymają szczegółowe informacje na temat dostępu najpóźniej godzinę przed wydarzeniem.

 

Uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Wendy, wybitnego inżyniera i ojca założyciela gdyńskiego portu, który przez 16 lat kierował jego budową i rozwojem.

Termin: 29 V 2021, godz.

Miejsce: na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego (końcowy odcinek Pirsu nr 1 w Basenie Prezydenta) w Gdyni

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy odbędzie się 29 maja. Termin nie jest przypadkowy. Za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków przyjmuje się 29 maja 1921 roku. Tego dnia odbyła się uroczystość poświęcania niedawno rozpoczętych robót portowych.

Monument zrealizowany został na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, który wygrał konkurs zorganizowany przez Miasto Gdynia w 2017 roku.

Prawie trzymetrowa postać przedstawia wybitnego inżyniera, ojca założyciela w momencie roztaczania wizji przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku Tadeusz Wenda trzyma zwoje map, plansz sytuacyjnych, rysunków technicznych i dokumentacji przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego Nabrzeża, jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu.

Na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego (Pirsu nr 1 w Basenie Prezydenta) w Gdyni zostanie odsłonięty monument mający 2,8 metra wysokości, ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu. Pomnik Tadeusza Wendy obejmujący postument wraz z posągiem wykonany został jako element odlewu z brązu. Forma pomnika opracowana została w sposób realistyczny. Jednym z elementów dominujących w przedstawieniu pomnika, budującym narrację jest morski wiatr, który smaga ubranie inżyniera.

Maciej Jagodziński-Jagenmeera o koncepcji:

- Chciałem uchwycić postać Tadeusza Wendy w pozie odbiegającej od klasycznych wyobrażeń i przez to nadać pomnikowi trochę "życia". Poza tym postać jest nad wodą, więc istotne było również zwrócenie uwagi wiatr, który mam nadzieję będzie symbolicznie finalnie widoczny w rzeźbie - opowiada autor zwycięskiej pracy.

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%