Zamknij
REKLAMA

Teatr Gdynia Główna w październiku

13:09, 04.10.2021 | hs za: TGG/foto Bartosz Dobrowolski
Skomentuj
REKLAMA

Teatr Gdynia Główna na październik przygotował repertuar dla wszystkich. Przypomnijmy, że 9 X zobaczymy „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema, a 10 X  „TEOHIPHIP” wg „Podrózy 20” z „Dzienników gwiazdowych”.

Dziś zapraszamy na kolejne spektakle

DZIELNY KAPITAN AHAB

Inspirowany Moby Dickiem Hermana Melville’a

w reżyserii: Grzegorza Kujawińskiego

obsada: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski/ Dorian Zypper, Oliwer Zypper

10 października 2021 godz. 12:00

17 października 2021 godz. 12:00

Awanturnicza podróż morska!  Porywająca opowieść przeniesie widzów na pokład statku, którym wspólnie przemierzymy niespokojne odmęty mórz. 

Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, poluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem MOBY DICK. Bestia zatopiła już wiele statków i obgryzła niejedną kończynę. Dlaczego więc Ahab ściga wielkiego kaszalota? Czy z nowym członkiem załogi uda się pochwycić Lewiatana? Zaczyna się przygoda na otwartym morzu!

W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków. Narracja akustyczna spektaklu zostanie wykreowana na żywo przy użyciu wymyślnych maszyn, nietypowych instrumentów i rekwizytów.

Spektakl nominowany do nagrody Galion Gdyński 2017 w kategorii debiut artystyczny!

Fragmenty recenzji:

Chociaż Kujawiński tworząc przedstawienie inspirował się „Moby Dickiem” Melvilla, to odczytał go na nowo. Poprzez dobranie jedynie poszczególnych wątków i niektórych tylko postaci z kart powieści, przedstawił zupełnie inny świat. W rezultacie powstała zabawna i mądra bajka o przygodach młodego Izmaela na statku „Pequod” [...] Twórcom udało się przygotować propozycję dla dzieci, mówiącą o takich wartościach jak odwaga, przyjaźń i empatia. Traktując dziecko jako głównego widza realizatorzy absolutnie nie zapomnieli, że na widowni zasiądą również rodzice [...]

Maria Dworzecka, teatrdlawas.pl

[...] Debiut reżyserski Grzegorza Kujawińskiego, dzięki zastosowaniu prostych, a zarazem niebanalnych środków, pochłania widza niczym paszcza Moby’ego Dicka [...]

Patrycja Pankau, Teatralia Trójmiasto

O „Dzielnym kapitanie Ahabie”, choć trwa tylko 50 minut, można powiedzieć jeszcze więcej. Ale, do stu tysięcy martwych makreli, wystarczy. Lepiej wybrać się na spektakl i przeżyć tę fascynującą przygodę na pokładzie „Pequoda” z jakże bajkowym happy endem.

Maria Dworzecka, teatrdlawas.pl

[...] Dzielny Kapitan Ahab Grzegorza Kujawińskiego z pewnością zasługuje na miano bardzo udanego debiutu. Jedną z najważniejszych funkcji sztuki w ogóle jest uruchomienie wyobraźni odbiorcy, a to z pewnością udaje się osiągnąć najnowszej realizacji Teatru Gdynia Główna. Minimalizm scenerii i rekwizytów nie oznacza niedostatku czy zaniedbania, ale sygnalizuje pomysłowość rozwiniętą do granic możliwości. [...]

Patrycja Pankau, Teatralia Trójmiasto

Dzielny kapitan Ahab

Inspirowany Moby Dickiem Hermana Melville’a

Scenariusz i reżyseria Grzegorz Kujawiński

Obsada: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski, Oliwer Zypper

Lalki: Kinga Tomaszewska Smolarczuk i Marta Ubysz

Scenografia: Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński

Konsultacje reżyserskie: Piotr Srebrowski

Światło: Marzena Chojnowska

10 października 2021 godz. 12:00

17 października 2021 godz. 12:00

Bilety: 30 zł

Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny

na podstawie poezji barokowej

w reżyserii Idy Bocian

obsada: Mikołaj Prynkiewicz

16 października godz. 19:00

Spektakl dla dorosłych widzów!

„O czasy! O obyczaje!” chciałoby się zakrzyknąć cytując starożytnych. Czy jednak rzeczywiście współcześnie posługujemy się językiem dosadniejszym niż nasi przodkowie? Czy w pogoni za zaspokojeniem jesteśmy bardziej bezpośredni? Z tymi pytaniami, w brawurowej oprawie zmaga się monodram w wykonaniu Mikołaja Prynkiewicza oparty na wyjątkowych utworach polskiej erotycznej poezji barokowej.

Ten najbardziej pikantny w repertuarze gdyńskiego teatru spektakl odważnie balansuje na granicy teatru i happeningu, bada granice strefy komfortu widza, jednocześnie prezentując fascynującą mozaikę poezji barokowej w nieoczywistej i nowoczesnej interpretacji. Monodram przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych z jednej strony próbuje zachwycić soczystością rymów i lekkością barokowych metafor, a z drugiej może wywołać rumieńce i zakłopotanie dwuznacznymi skojarzeniami i zaskakującymi odniesieniami do współczesności. Mimo sowizdrzalskiej atmosfery „kupidynowej szkoły” okazuje się, że konfrontacja nowoczesności z barokiem ma intrygujący słodko-gorzki posmak.

Fragmenty recenzji:

Harce kupidynowe, czyli niecne morsztyny odtwarza właściwie w dużej mierze charakter barokowych „cudeniek”. Jest słodkim cukiereczkiem, owiniętym w mieniące się glamem, szeleszczące miło złotko – ujawniającym w finale swoją (znajomo) gorzką esencję. […]

[…] U Morsztyna piekącego klapsa otrzymuje każdy bez względu na płeć, wiek, status społeczny. Poeta, a za nim mistrz ceremonii w Teatrze Gdynia Główna, bezpardonowo ujawnia wszystkie guilty pleasures skrzętnie poukrywane między wierszami kulturowych i społecznych konwencji. Z nieukrywaną przyjemnością odsłania treści fantazmatycznych scenariuszy, wyszydza pokraczne próby ich realizacji. […]

[…] obsadzenie Mikołaja Prynkiewicza w roli wymagającej bardzo specyficznej energii było pomysłem znakomitym. Obdarzony wyjątkową charyzmą aktor z niezwykłą łatwością wchodzi w role bohaterów Morsztyna, równie łatwo przychodzi mu „dyrygowanie” widownią. Prynkiewicz znakomicie czuje się w roli wymagającej aktorskiego przerysowania, balansującej nieustannie na granicy scenicznego kiczu. […]

Anna Jazgarska, Teatralny.pl

Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny

na podstawie poezji barokowej

Reżyseria: Ida Bocian

Obsada: Mikołaj Prynkiewicz

Światło: Marzena Chojnowska

SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

16 października godz. 19:00

Bilety: 35/40 zł

POTOP. PIEŚŃ O KOŃCU ŚWIATA

Na motywach „POTOPU” Salci Hałas

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki

23 października 2021 godz. 19:00

Najpierw wybucha kosiarka, potem w ziemi tworzą się głębokie leje, a Pani Halina przepowiada potop.

W spektaklu „Potop” Ewy Ignaczak na podstawie książki „Potop. Poemat przewlekły o końcu świata” Salci Hałas opowieść o końcu świata zostaje utkana z zebranych relacji mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera, czyli gdyńskiego Pekinu. Ich historia przeniesiona na teatralną scenę zaskakuje autentycznością przeżyć i opisem codzienności podszytej rezygnacją. Pełny realizmu magicznego potop będzie chciał zabrać ze sobą zwyczajne życie mieszkańców, ich ukochane koty i przyjaźń wykraczającą poza definicję słowa „sąsiedzi”.

Pieśni o końcu świata warto wysłuchać do końca, bo to jedyna szansa na ocalenie historii osiedla, którego już prawie nie ma.

Projekt Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego.

Informacje o twórcach:

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Małgorzata Polakowska – aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: „Burmistrz”,„Od Wesela do Wesela”, "Tchórz! …dważna tragikomedia ", "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku", " Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec". Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu „FEERIA” i Fundacji „Klinika Kultury”.

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki w reż. Ewy Ignaczak.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Salcia Hałas – urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.

POTOP. PIEŚŃ O KOŃCU ŚWIATA

na motywach „Potopu” Salci Hałas

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki

ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska

TEATR STAJNIA PEGAZA / GDYNIA

23 października godz. 19:00

Bilety: 35/40 zł

ZAPRASZAMY!!!

Rezerwacje:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

(hs za: TGG/foto Bartosz Dobrowolski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%