Zamknij
REKLAMA

Kult znów zagra w Gdyni

21:07, 09.10.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Wreszcie! Byle nie zapeszyć. Już 23 października w Gdynia Arenie znów zagra Kult!

Początek koncertu o godz. 20:00.

Oczywiście w ramach Trasy Pomarańczowej.

Bilety: https://goingapp.pl/kup-bilety/kult-trasa-pomaranczowa-2/pazdziernik-2021

Zespół powstał w lutym 1982 roku w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Obydwaj grali wcześniej w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w Polsce. Pierwszy skład uzupełnili gitarzysta Tadeusz Bagan i perkusista Darek Gierszewski.

Kult zadebiutował na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Już po tym koncercie doszło do pierwszej zmiany, miejsce Gierszewskiego (trafił później do Daabu) zajął Norbert Kozakiewicz. Dołączył też gitarzysta Alek Januszewski. W tym składzie Kult istniał tylko trzy miesiące. We wrześniu 1982 r., dwukrotnie wystąpił podczas pożegnalnych koncertów Brygady Kryzys w warszawskiej Rivierze. Miesiąc później odeszli Januszewski (założył Gardenię; w późniejszych czasach tworzył też okładki płyt, m.in. Aya RL czy Siekiery) i Bagan, a ich miejsce zajęli gitarzysta Piotr Morawiec i klawiszowiec Janusz Grudziński.

Zresztą w pierwszych latach istnienia Kult nie grał wielu koncertów, a niemal na każdy z nich przygotowywał nowy repertuar. Powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych fonogramach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym.

Kolejne zmiany miały miejsce w połowie 1983 roku. Najpierw odszedł Morawiec, potem Kozakiewicz i zespół jako trio Staszewski, Wieteska, Grudziński zwyciężył podczas czwartej edycji Festiwalu Nowej Fali odbywającym się w listopadzie w toruńskim klubie Od Nowa. Po zwycięstwie do zespołu najpierw dołączył Jacek Szymoniak (klawisze, trąbka), a potem perkusista Tadeusz „Duda” Kisieliński.

Brzemienny w skutkach okazał się występ podczas kolejnej edycji toruńskiego festiwalu pod koniec sierpnia 1984 r., bowiem Wietesce… skradziono pożyczoną gitarę basową. Aby ją spłacić, Kult zdecydował się przyjąć zaproszenie do nagrania w studiu jednej piosenki na kompilację „Jeszcze młodsza generacja”. Grupa zaproponowała kilka utworów, wydawca (Tonpress) wybrał „Piosenkę młodych wioślarzy”, która stała się pierwszym przebojem zespołu notowanym zarówno na Liście Przebojów Rozgłośni Harcerskiej, jak i Liście Przebojów Programu III PR. Nakręcono do niej teledysk często pokazywany w telewizji. To przy okazji teledysku do tej piosenki Kazik trafił po raz pierwszy do wytwórni filmów dokumentalnych i fabularnych na Chełmską. Przy okazji kolejnych teledysków wielokrotnie tam wracał.

Kult, a raczej utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", który tym kawałkiem powrócił do kariery solowej mocno zmienił polski rynek radiowy. Wciągu jednego dnia awansował na pierwsze miejsce listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Potem zniknął. Potem powrócił. W konsekwencji z radiowej Trójki odeszło wielu dziennikarzy, w tym Marek Niedźwiecki, twórca "kultowej" listy przebojów i Piotr Stelmach. Dziś tworzą Radio 357 i mają swoją listę przebojów, która zniknęła z anteny Trójki.

Obecny skład Kultu:

Kazik Staszewski       wokal

Wojciech Jabłoński    gitara

Piotr Morawiec           gitara

Ireneusz Wereński      bas

Tomasz Goehs           perkusja

Konrad Wantrych       klawisze

Janusz Zdunek           trąbka

Mariusz Godzina         saksofony

Jarosław Ważny          puzon

 

Więcej: https://kult.art.pl/zespol

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%