Zamknij
REKLAMA

Teatr Gdynia Główna zaprasza. Trochę Lema, trochę bajki

21:08, 19.11.2021 | hs za: TGG/foto Grzegorz Kujawiński
Skomentuj
REKLAMA

W listopadzie zapraszamy na kolejne spektakle Teatru Gdynia Główna. Widzowie będą mogli zobaczyć: DODATKOWY SPEKTAKL „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”; dwa spektakle oparte na prozie Stanisława Lema i w reżyserii Ewy Ignaczak jednego wieczoru - Maska i Czy pan istnieje, Panie Johns?; „Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec”.

Teatr Gdynia Główna zaprasza na najnowszy spektakl w ramach cyklu STACJA BAJEK:

Dlaczego nie lecimy do gwiazd?

w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego

obsada: Marta Jaszewska, Piotr Mahlik, Piotr Rogalski, Filip Wójcik

DODATKOWY SPEKTAKL:

21 listopada godz. 14:00

Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) pozwalają na stworzenie szybkiego statku kosmicznego i wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci – Rosjanin Misza Gagarin, Amerykanka Barbara Armstrong i nasz rodak, Romek Twardowski. Do załogi dołącza też STASIU, czyli Samowystarczalny Towarzysz Astronauty o Sztucznej Inteligencji i Uczuciach. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym.

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego zaprosi widzów do interaktywnej i fascynującej podróży gwiezdnej i śledzenie losów charakternych astronautów. Opisana z humorem i pełna przygód oraz nawiązań do popularnych książek i filmów podróż udowodni też, że nawet w pustce międzygwiezdnej nie można zapomnieć o całkiem ludzkich przywarach.

Czy spotkanie z obcą rasą stanie się receptą na takie bolączki? No i jak bardzo obcy są nasi przyjaciele z głębokiego kosmosu?

Przedstawienie „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” Grzegorza Kujawińskiego mimo lokalizacji w głębokiej próżni błyskotliwie i przekonująco skupia się całkowicie ziemskich tematach, zaskakuje też głębokim przesłaniem ekologicznym i społecznym.

Spektakl zrealizowano w hołdzie dla twórczości Georgese’a Mélièsa.

Więcej o twórcach:

Marta Jaszewska – aktorka, pedagog, menadżer kultury. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Pedagogiki ze specjalnością Menadżer Kultury, UWM Olsztyn. Współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki, Teatrem Gdynia Główna i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za rolę w spektaklu "I jakoś to będzie..." (2021). Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (2020) oraz Miasta Gdańska (2021).

Piotr Mahlik - aktor, reżyser, scenarzysta, performer, absolwent Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Gra w Teatrze Gdynia Główna. Współpracował m.in. z Teatrem Znak z Gdańska, Teatrem Parrabbola z Londynu oraz Konsulatem Kultury w Gdyni. Ostatnio rozpoczął proces twórczy w swojej działalności artystycznej Swobodno pod pseudonimem Pupa, który zapoczątkował najnowszy projekt performatywny Pupa na lokalnej scenie Trójmiasta. Aktualnie pracuje nad autorskim projektem teatralnym "Aokcha" Mariusza Łyszkowskiego z Verstalia Studio.

Piotr Rogalski - aktor, tekściarz, komik, muzyk, animator, absolwent Południowo Bałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Obecnie związany z Teatrem Gdynia Główna i Bałtyckim Teatrem Różnorodności. Trójmiejskiej widowni znany m.in. ze spektakli: „Dzielny Kapitan Ahab”, „Pomoc Domowa”, „Pan Tadeusz” oraz występów stand-upowych. Na trójmiejskich scenach aktywny od 2014 roku, współpracował z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Korkoro i Teatrem Czarny Kwadrat.

Filip Wójcik — aktor, tancerz. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, absolwent PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Stworzył role aktorskie i taneczne m.in. dla: Krakowskiego Teatru Tańca (Poliamoria, Estra i Andro), Teatru Rozrywki w Chorzowie (Osobowość Zaburzona, Młody Frankenstein), Narodowego Centrum Kultury (Święty), Fabryki Kultury (Pan Tadeusz Muzycznie, Wszystko o Disco), Konsulatu Kultury w Gdyni (Mayday), Teatru Rozbark w Bytomiu (Kanarki), Teatru Małego w Tychach (Woyzeck), Sopockiego Teatru Tańca (Tab. Nowy Początek). Obecnie współpracuje z Teatrem Gdynia Główna.

Grzegorz Kujawiński - absolwent wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Przez lata związany z Teatrem Nowym w Łodzi oraz Sopocką Sceną Off de BICZ.  Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Gdynia Główna. Na co dzień zajmuje się promocją i działaniami PR.  Reżyser spektakli: „Dzielny kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Melville’a, „Zuchwała historia z zakurzonej półki” wg własnego tekstu, „TEOHIPHIP” wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema oraz „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” na podstawie własnego pomysłu.

Dlaczego nie lecimy do gwiazd?

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Marta Jaszewska, Piotr Mahlik, Piotr Rogalski, Filip Wójcik

Gościnnie: Adrianna Kucner, Małgorzata Polakowska, Veronika Kolomoitseva (głos),

Piotr Grzelewski (głos), Piotr Zamudio - Zeidler, Dorian Zypper, Oliwer Zypper,

Scenografia: Misha Lesner (GRAFIKA), Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński

Muzyka, video i dźwięk: Maciej Buszman

Światło i kostiumy: Marzena Chojnowska

STACJA BAJEK:

DODATKOWY SPEKTAKL:

21 listopada godz. 14:00

* * *

Teatr Gdynia Główna zaprasza na prezentacje dwóch spektakli teatralnych opartych na prozie Stanisława Lema.

MASKA” oraz CZY PAN ISTNIEJE, PANIE JOHNS?”

27 listopada o godz. 19:00

Zapraszamy na ostatni w tym roku pokaz dwóch spektakli opartych na prozie Stanisława Lema: „Maska” oraz „Czy Pan istnieje, Panie Johns?” w reżyserii Ewy Ignaczak. Spektakle grane jeden po drugim

(z przerwą). Jeden bilet upoważnia do wstępu na oba spektakle.

Więcej o spektaklach:

Maska” Stanisława Lema

adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Małgorzata Polakowska, Jacek Panek

światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

muzyka: Maciej Szkudlarek

To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu!Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.

Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty.Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?

Spektakl "Maska" Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?

Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Ida Bocian, Filip Wójcik

Artefakty: Czesław Podleśny

Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka?Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy.Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?

Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku!

Spektakle powstały w ramach projektu „2021: Odyseja Lemowska”.

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.

Więcej o projekcie:

Podróże w czasie i między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym androidem i szansa na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) człowieczeństwa mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z protez. Teatr Gdynia Główna zaprosi widzów do aktywnego udziału w wizjonerskich światach Stanisława Lema. W ramach projektu "2021: Odyseja Lemowska" na gdyńskich scenach plenerowych pojawią się cztery teatralne adaptacje prozy tego słynnego polskiego pisarza. Projekt stanie się częścią narodowej akcji #ROKLema i zaskoczy publiczność wyjątkowo błyskotliwymi i aktualnymi wątkami prozy Lema. Spektakle udowodnią również, że w rzeczywistości pandemicznej próby przewidzenia przyszłości stają się szczególnie cenne.

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.

MASKA” oraz CZY PAN ISTNIEJE, PANIE JOHNS?”

27 listopada o godz. 19:00

Bilety: 45/50 zł

* * *

Teatr Gdynia Główna,

i Teatr Stajnia Pegaza

zapraszają na STACJĘ BAJEK:

"Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec."

wg „HISTORIE DU PRINCE PIPO, DE PIPO LE CHEVAL ET DE LA PRINCESS” Pierre’a Gripariego w przekładzie Grażyny Szadkowskiej

w reżyserii Ewy Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Filip Wójcik, Bartłomiej Sudak

28 listopada godz. 12:00

„Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec” to trzecia i ostatnia część historii opowiadającej burzliwe losy księcia Pipo i księżniczki Popi. W spektaklu śledzimy ich podróż po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują przeczytać Księgę Swojego Życia.Czy lektura tej Księgi rzeczywiście da im wskazówki i mądrość niezbędną do kontynuacji swoich poszukiwań? Bo dotarcie do swoich ukochanych, których widziało się jedynie we śnie wydaje się zadaniem niemal niemożliwym…Wyzwania, z którymi będą musieli się zmierzyć Pipo i Popi pokażą widzom dojrzewanie tych postaci i podkreślą konieczność podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Ich historia opowie także o wytrwałości, niezbędnej do osiągania celów.

Także w tym przypadku spektakl zada dzieciom całkiem dorosłe pytania i ceniąc ich intuicję, odpowie na nie szczerze i bez infantylnych uproszczeń.Trzecia część historii Pipo i Popi przyniesie również poetyckie wyjaśnienie braku jednoznacznych zakończeń poprzednich części tryptyku.

Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec.

wg „HISTORIE DU PRINCE PIPO, DE PIPO LE CHEVAL ET DE LA PRINCESS” Pierre’a Gripariego w przekładzie Grażyny Szadkowskiej

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Bartłomiej Sudak, Filip Wójcik

światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Teatr Stajnia Pegaza

28 listopada godz. 12:00

Bilety: 30 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

(hs za: TGG/foto Grzegorz Kujawiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%