Zamknij
REKLAMA

„Lombard” i „Pisklaki” – gdyńscy laureaci MDAG

21:13, 20.05.2022 | hs za: UM Gdyni/fot. Anna Rezulak
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 19 maja podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowym poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Trzyosobowe jury w składzie Maciej Cuske, Honorata Martin i Maciej Salamon przyznało ją najlepszemu spośród dwunastu filmów nominowanych do Konkursu Głównego. Oprócz tego wręczono również Nagrodę Etnomatograf Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Choć 19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity trwa jeszcze do 22 maja, gala wręczenia nagród odbyła już w czwartek, 19 maja. Podczas ceremonii poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Nagrody Etnomatograf.

Uroczystość w Gdyńskim Centrum Filmowym połączona była z jedynym pokazem filmu „Podwodne życie Jacques’a Cousteau” w reż. Liz Garbus. W tegorocznym gdyńskim jury zasiadali: Maciej Cuske, Honorata Martin i Maciej Salamon. I to oni ogłosili podczas gali wyniki konkursu.

"Lombard" najlepszy

Zdobywcą tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i tym samym zdobywcą 15 tys. zł został film pt. „Lombard” wyreżyserowany przez Łukasza Kowalskiego. 

– Nagrodę tę przyznajemy za wyjątkową czułość i uważności w przedstawieniu pracowników tytułowego lombardu. Autorzy sprawili, że poczuliśmy się jak część rodziny, będąc świadkami ich dramatów i tryumfów, dzieląc z bohaterami radości i smutki dnia powszedniego. Gorąco im kibicujemy w nierównej walce z codziennością. Przy okazji namawiamy do zakupów na aukcjach Allegro lombardu Helikopter II lub osobistej wizyty na ul. Wytrwałych 1A w Bytomiu – informują członkowie jury.

W tym roku w Gdyni przyznano także wyróżnienie. Otrzymał je film pt. „Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudy „za pokazanie niezwykłego dziecięcego tria, które uczy nas, jak ważne są emocje, uczucia, empatia, czułość i dotyk”. Po raz drugi na festiwalu nagrodę wręczył również Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nagroda Etnomatograf trafiła do najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej.

Trzyosobowe jury w składzie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Anna Ratajczak-Krajka i Waldemar Elwart wyróżniło dokument, który ich zdaniem w najczulszy sposób ukazuje autentyczne oblicze człowieka. 

– Wytypowane do konkursu filmy łączy pełne wrażliwości spojrzenie na różne aspekty współczesności, autentyczność, ale także unikalne środki artystycznego wyrazu. Rdzenna ludność walcząca przekazem medialnym o dziewicze terytoria amazońskiej dżungli; medytacyjna rzeczywistość buddyjskich mniszek na tybetańskim płaskowyżu; trudne losy afrykańskich migrantów marzących o Europie; historia chińskiego ludu Miao czy w końcu szalona wytwórnia filmowa Wakaliwood w Ugandzie – wachlarz tematów i form był naprawdę szeroki – mówią członkowie jury z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nagroda Etnomatograf trafiła do reżyserki Dongan Chen za film „Zdradzone pieśni”. 

– Za niezwykłą czułość dla bohaterów oraz to, że jak w soczewce skupia wielowymiarowość skomplikowanych relacji między polityką, religią i losami zwykłych ludzi, za ukazanie przykładu, jak w mediach i propagandzie zachować autentyczne dziedzictwo i kulturę przodków – Nagroda Etnomatograf trafia w ręce reżyserki Dongan Chen za film „Zdradzone pieśni”. Dojrzałość debiutu, syntetyczność narracji i zarejestrowanie zjawisk, które niepostrzeżenie zmieniają rzeczywistość wokół zasługują na najwyższe wyróżnienie – uzasadnili swój wybór jurorzy.

Przypomnijmy, że część online 19. edycji Millennium Docs Against Gravity potrwa od 24 maja do 5 czerwca. Wybrane tytuły będzie można obejrzeć na stronie internetowej MDAG.

(hs za: UM Gdyni/fot. Anna Rezulak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%