Zamknij
REKLAMA

Nowości i zmiany w Bibliotece Gdynia

21.03, 10.01.2023 hs za: UM Gdyni/fot. Kamil Złoch Aktualizacja: 21.10, 10.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Biblioteki Gdynia rozpoczyna nowy rok z przytupem. W styczniowym programie zajęć znalazło się przede wszystkim sporo spotkań i warsztatów dla dzieci. Na najmłodszych czeka wiele propozycji zarówno podczas ferii, jak i po nich. Z kolei dorośli mogą spędzić czas w kawiarenkach językowych lub na spotkaniach o tematyce muzycznej. Warto też zwrócić uwagę, że zmieniły się godziny otwarcia poszczególnych filii.

Ucz się angielskiego

Językowe kawiarenki oraz spotkania prowadzone przez wolontariuszy EKS cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego i w tym roku nie może ich zabraknąć w programie Biblioteki Gdynia.

We wtorki (17 i 31 stycznia) o godz. 17.00 Biblioteka z Pasją zaprasza na Language Café. Przy filiżance kawy będzie można porozmawiać i zagrać w planszówki z Elmas, która pochodzi z Turcji. Z kolei w Bibliotece Chylonia Centrum można wziąć udział w poniedziałkowych spotkaniach Let's Talk (16 i 23 stycznia o godz. 17.00).

Dzieci mogą dołączyć do Art Adventure Club (17 i 24 stycznia o godz. 17.00). Podczas spotkań nie tylko kreatywnie popracują, ale porozmawiają w języku angielskim z prowadzącą — Canan Maraba, która również przyjechała z Turcji.

Zresztą język mogą szlifować także w Bibliotece Wzgórze, która zaprasza w każdy czwartek o godz. 17.00 na Small Talk z Tanią z Ukrainy.

Partnerstwo z UNICEF

W zeszłym roku Gdynia uzyskała tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Dlatego od pewnego czasu organizowane są też wydarzenia realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

W styczniu najmłodsi mogą wziąć udział m.in. w warsztatach:

 • ornamenty z koralików do prasowania. Warsztaty plastyczne dla dzieci. Kiedy? W czwartek, 12 stycznia o godz. 16.00 w Bibliotece Oksywie lub w sobotę, 21 stycznia o godz. 11.30 w Bibliotece Wiedzy;
 • Kto pierwszy doleci na Księżyc? Warsztaty o kosmosie. Kiedy? We wtorek, 17 stycznia o godz. 15.30 w Bibliotece Chylonia.

Wydarzenia współfinansowane ze środków UNICEF będą też elementem spotkań organizowanych podczas ferii zimowych w Bibliotece Wzgórze, Bibliotece Oksywie i Bibliotece Chylonia. Co ważne, zajęcia pod szyldem UNICEF są przeznaczone dla dzieci mówiących po polsku, ukraińsku oraz rosyjsku.

Dyskusyjny Klub Książki

Miłośnicy literatury jak zwykle mogą skorzystać z cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Co więcej, do Biblioteki Dąbrowa powraca Klub Lisa Czytalisa dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat, na którym wspólne czytanie bajek jest połączone z teatrzykiem Kamishibai.

Spotkania dla dorosłych

W bibliotece nie zabraknie też atrakcji dla dorosłych. Będą oni mogli wziąć udział w spotkaniach poruszających różną tematykę. Wśród nich m.in:

 • 12 stycznia o godz. 17.00 – Najlepsze i najgorsze książki o muzyce — dyskusja w Bibliotece Śródmieście;
 • 13, 20, 27 stycznia o godz. 12.00 – Atelier z Romanem — cykl rozmów o sztuce, malarstwie i technikach malowania w Bibliotece Chylonia;
 • 17 stycznia o godz. 16.30 – Szkolenie z pierwszej pomocy w Bibliotece Oksywie;
 • 26 stycznia o godz. 16.00 – Puzzlowy Switch — wymieńmy się puzzlami w Bibliotece Cisowa.

Ferie z biblioteką

Jak co roku, z okazji ferii zimowych Biblioteka Gdynia organizuje szereg atrakcji dla najmłodszych. Np. Biblioteka Wzgórze, przy wsparciu UNICEF, szykuje zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Zarówno tych, które mówią po polsku, jak i ukraińsko czy rosyjskojęzycznych. Na spotkaniach dzieci będą miały okazję poznać kulturę i zwyczaje panujące na świecie, ale i dowiedzieć się wielu bardzo interesujących faktów o kosmosie oraz nauczyć się tkania makatek.

Codzienną porcję wrażeń dzieciom zapewni również Biblioteka Obłuże. Będą tam mogły wziąć udział w serii warsztatów kreatywnych, na których wykonają: maski karnawałowe, eco puzzle, sowę Hedwigę z Harry'ego Pottera, laurki na Dzień Babci i Dziadka, zimowy krajobraz oraz witrażowego bałwana. 

W Bibliotece Chylonia na dzieci będzie czekać wspólne, głośne czytanie bajek połączone z zajęciami plastycznymi. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 7 do 12 lat. Będą się odbywać od poniedziałku do piątku o godz. 13:00.

Dla młodzieży moc atrakcji przygotowali Biblioteka z Pasją i cykl „Ferie bez dramy”. A w nim coś dla fanów Tima Burtona i Wednesday Addams, dla miłośników kultury japońskiej i koreańskiej oraz dla tych, którzy lubią poleniuchować.

Oprócz tego w Bibliotece Gdynia tradycyjnie będzie można wziąć udział w rozgrywkach gier planszowych i konsolowych, pokazach bajek z diaskopu, spektaklach teatralnych, zajęciach z wykorzystaniem klocków LEGO czy warsztatach makramy.

Uwaga, zmiany!

Od stycznia zmieniły się godziny otwarcia Biblioteki Gdynia. W tej chwili z poszczególnych filii możemy korzystać w następujących terminach:

 • poniedziałek – 10.00-18.00;
 • wtorek – 10.00-18:00;
 • środa – 12.00-16.00;
 • czwartek – 10.00-18.00;
 • piątek – 9.00-16.00.

Z kolei filie, które pracują w soboty będą teraz otwarte w godz. 9.00-14.00. Chodzi tu o: Bibliotekę Wiedzy, Bibliotekę Obłuże, Bibliotekę Śródmieście, Bibliotekę Witomino, Bibliotekę Mały Kack, Bibliotekę Karwiny, Bibliotekę z Pasją i Wypożyczalnię Centralną.Więcej informacji znajduje się na stronie Biblioteki Gdynia.

(hs za: UM Gdyni/fot. Kamil Złoch)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%