Zamknij
REKLAMA

Koncert Niepodległości zabrzmi z Błyskawicy

09.56, 02.08.2020 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 10.01, 02.08.2020
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 20 lipca na Błyskawicy pojawili się muzycy. Pokład zaaranżowano na scenę koncertową. Prze okrętem rozstawiono studio reżyserskie.

Z inicjatywy Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej do Gdyni przyjechał orkiestra i wokaliści. Pomysłodawcami koncertu są: Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski.

KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI „POLAND” NA ORP BŁYSKAWICA

- Od ceremoniału podniesienia bandery na legendarnym polskim niszczycielu (kontrtorpedowcu) ORP Błyskawica z okresu międzywojnia i II wojny światowej rozpoczynamy pracę na planie specjalnej edycji Koncertu Niepodległości "Poland" – mówi Jacek "Wiejski" Górski. - To dla nas niezwykły zaszczyt wejść na pokład tego niezwykłego okrętu, by muzyką i słowem opowiedzieć o służbie Polaków pod obcymi sztandarami i ich walce "Za Naszą i Waszą Wolność". Premiera internetowa wkrótce.

Wszystko przebiegło sprawnie. Muzycy rozstawili się zgodnie z planem, była próba dźwięku, światła i odpowiednie nagłośnienie. I tak zrealizowano nagranie specjalnego koncertu, który zostanie wyemitowany w połowie sierpnia z okazji święta Wojska Polskiego.

Zarejestrowano tu specjalną edycję Koncertu Niepodległości "Poland", dedykowaną Polakom walczącym pod obcymi sztandarami. Choć dziś okręt pełni funkcję muzeum, to formalnie pozostaje w składzie 3 Flotylli Okrętów z Gdyni, co tworzy klimat niezwykły. Koncert Niepodległości - Polish Independence Concert odbędzie się na czynnej jednostce, na której służbę pełni kilkudziesięcioosobową załoga. Zostanie wpleciony w rytm marynarskiego dnia wyznaczany porannym podniesieniem bandery i wybijaniem co pół godziny tzw. szklanek.

- Pokazywanie i czczenie historii to bardzo ważny element edukacyjny – mówi dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego. - Inicjatywa warszawskiej fundacji jego godna polecenia i promowania. Ci ludzie wiedzą co robią. Wszak Koncert Niepodległości do znane w Polsce przedsięwzięcie od lat. Wydarzenie na Błyskawicy to kolejny koncert w Trójmieście.

Ekipa Koncertu Niepodległości od kilku lat, 1 września pojawia się na Westerplatte.

- Zapis koncertu opublikujemy w sieci, zaś o dacie premiery internetowej poinformujemy w specjalnym komunikacie – dodaje Jacek "Wiejski" Górski.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Transmisja dostępna będzie bezpłatnie, m.in. na stronie www.koncertniepodleglosci.pl.

Zapraszamy również na FB Koncertu Niepodległości: https://www.facebook.com/koncertniepodleglosci/

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%