Zamknij
REKLAMA

Dziewczyno z PRLu i Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny

21.15, 27.08.2020 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 21.25, 27.08.2020
Skomentuj
REKLAMA

Lato 1980 roku, jak każde wakacje, obfitowało w przeboje, które wszyscy nucili. Nie wiadomo dlaczego, po kilku latach z nową siłą wrócił przebój Jana Pietrzaka „Dziewczyno z PRLu”. O tym, że najlepsze są Polki śpiewał Andrzej Rosiewicz w utworze. „Najwięcej witaminy...”. Rok później na antenie radia pojawiła się nieśmiertelna piosenka Andrzeja Rosiewicza „Chłopcy radarowcy”.

Jednak największym przebojem początku lat '80 okazała się pieśń „Żeby Polska była Polską”.

Wykonanie jej na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1981 przyniosło Pietrzakowi główną nagrodę, Złotą Karolinkę.

I to właśnie tych dwóch znanych polskich pieśniarzy i kabareciarzy z lat '80 usłyszymy w Koncercie dla zwykłego Bohatera 29 sierpnia w sali Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej.

Z okazji 40 rocznicy Sierpnia '80 również w Gdyni odbędą się uroczystości. Ich organizatorami są Pomorska Inicjatywa Historyczna i Oddział Gdynia NSZZ "Solidarność".

- Dla członków Solidarności każdy kolejny Sierpień to przywoływanie historii - mówi dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ "S", historyk i były stoczniowiec. - W tym roku obchodzimy już 40 urodziny. To poważny wiek, a zarazem moment na poważne podsumowania roli związku, jego działań i postrzegania przez członków i partnerów. Na co dzień nie pokazujemy naszej pracy. Protesty i strajki to elementy ostateczne. Dzięki Bogu większość trudnych spraw udaje się wynegocjować w dialogu stron, z których żadna nie szuka konfrontacji. To jest najlepsze działanie. Umieć się porozumieć, dogadać, tak by wypracowany kompromis dawał obu stronom jak najwięcej satysfakcji.

Uroczystości obchodów 40 lecia Sierpnia 1980 w Gdyni

29 sierpnia 2020 r.

  • godzina 10:00 Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - konferencja pt. „Geneza protestów robotniczych na Wybrzeżu” i „Strajki w gdyńskich zakładach pracy w sierpniu 1980 r.”
  • godzina 13:00 dziedziniec Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - Strajkowa biesiada
  • godzina 14:30 pomnik Ofiar Grudnia 1970, złożenie kwiatów
  • godzina 15:15 Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - Uroczystość wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia 80’”. W programie m.in. przekazanie uczestnikom VIII tomu albumu „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej oraz występ artystyczny Krystyny Prońko.
  • godzina 17.30: Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - „Koncert dla zwykłego Bohatera” – wystąpią Jan Pietrzak i Andrzej Rosiewicz

30 sierpnia 2020 r

  • godzina 11:00 kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - msza święta w intencji Bohaterów Sierpnia.

31 sierpnia 2020 r.

  • godzina 10:00 pomnik Ofiar Grudnia ’70 - przy Urzędzie Miasta Gdyni – złożenie kwiatów.
(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%