Zamknij
REKLAMA

Styczeń w Muzeum Miasta Gdyni

Styczeń w Muzeum Miasta Gdyni
  • piątek 12 sierpnia, 14:00
  • 23.01.2022
  • Muzeum Miasta Gdynia
  • wg cennika
"Wraz z początkiem roku chciałoby się zakrzyknąć: Nowy rok, nowi my! I po części jest to prawdą, bo przed nami czas pełen wyzwań i nowych projektów. Postawiliśmy na zmianę, ale taką, którą budujemy na solidnych podstawach.

Mamy jedno postanowienie noworoczne - pokazać, że za każdym projektem stoi człowiek, słuchamy naszych odbiorców, bo #MuzeumToLudzie, a Muzeum jest miejscem, które pozostawia przestrzeń na namysł, refleksję i dyskusję. Stopniowo kierujemy się ku muzeum w stylu slow. Nie oznacza to bynajmniej pustek w naszym kalendarzu wydarzeń. Wręcz przeciwnie! Szykujemy dla Was coś specjalnego. Ten rok to trzy nowe wspaniałe wystawy, współpraca z najlepszymi artystami, warsztaty i spotkania. Odświeżamy archiwalne fotografie, otwieramy się jeszcze mocniej na lokalną społeczność i wchodzimy głębiej w historię miasta, które kochamy. Kierujemy się ku naturze i przyjaznej przestrzeni - tej miejskiej i tej muzealnej. Dlatego obserwujcie uważnie nasze działania i wejdźcie z nami, z nową energią w 2022 rok!" - zachęca Muzeum Miasta Gdyni.

Styczeń 2022

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

W zależności od rozwoju sytuacji i obowiązujących obostrzeń związanych z COVID-19, spotkania mogą odbyć się w formie online. Wszelkie informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni.

2 I 2022, godz. 14:00 Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie, Prowadzenie: Marcin Szerle

9 I 2022, godz. 14:00 Finisaż. Szkło Drostów– oprowadzanie kuratorskie po wystawie„Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Prowadzenie: Katarzyna Gec

12 I 2022, godz. 11:00A to historia! – czytanie książek dla dzieci, Prowadzenie: Patrycja Wójcik

16 I 2022, godz. 14:00Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej– oprowadzanie kuratorskie po wystawie; Prowadzenie: dr hab. Jacek Friedrich

21 I 2022, godz. 18:00 Słowo, a ilustracja. Spotkania z polskimi ilustratorkami: Joanna Czaplewska; Prowadzenie: Gosia Bujak

23 I 2022, godz. 14:00Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie; Prowadzenie: Marzena Markowska

30 I 2022, godz. 14:00Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie; Prowadzenie: Joanna Mróz

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 2 I 2022, godz. 14:00Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;Prowadzenie: Marcin Szerle / Ośrodek Badań nad GdyniąZapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Jako zainteresowani przeszłością Gdyni doświadczamy kolejnych, szczególnych jubileuszy. Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, decyzji o budowie portu, poświęcenia rozpoczętych prac – to już za nami. W nieodległej perspektywie czekają nas obchody stu lat przyjęcia ustawy o budowie portu, uruchomienia tymczasowych molo, a w nieco dalszej – celebracja setnej rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Na tych wyjątkowym okresie kształtowania się miasta, w swoim oprowadzaniu po wystawie Gdynia - dzieło otwarte skoncentruje się dr Marcin Szerle.

Finisaż. Szkło Drostów oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Termin: 9 I 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Katarzyna Gec / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Popularnie zwane „szkłami Drostów”, projekty mistrzów polskiej prasówki – Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta stały się cennymi trofeami kolekcjonerów szkła. Ósma edycja cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci skupia się nie tylko na życiu i twórczości tej wybitnej pary artystów, ale również na samym procesie powstawania obiektów i zagadnieniu kolekcjonowania. To już ostatnie, niedzielne oprowadzanie po wystawie i jedyna możliwość zobaczenia w Gdyni pięknych i różnorodnych zestawów ze zbiorów pochodzących z Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz prywatnych kolekcji szkieł.

Katarzyna Gec – ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kontynuuje studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Katowicach (specjalizacja: skrzypce). Ukończyła studia na poziomie licencjackim na kierunku Doradztwo filozoficzne i coaching na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się architekturą nowoczesną, dizajnem, pasjonuje fotografią, sztuką, muzyką, podróżniczka. Tyszanka - mieszkanka Tych kochająca Gdynię i modernizm.

A to historia! – czytanie książek dla dzieci

Termin: 12 I 2022, godz. 11:00; każda druga środa miesiąca o godz. 11:00

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Ilustracje pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie konkretną historię. Pomagają również dokładniej określić charakter postaci czy przedmiotów, o których opowiada autor . Jednak ilustracja nie jest jedynym portalem do bajkowego świata. Najlepszym bowiem, jest nasza wyobraźnia. W ten niesamowity świat wyobraźni będziemy przenosić się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 11:00.

Zapisy oraz wszelkie pytania dotyczące dostępności terminów można kierować do koordynatorki Patrycji Wójcik, mailowo: [email protected]

Na wydarzenie zapraszamy dzieci wieku przedszkolnym oraz I-III klas szkół podstawowych wraz z opiekunami.

Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Termin: 16 I 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: dr hab. Jacek Friedrich / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Do swojej listy postanowień noworocznych koniecznie musicie dopisać wizytę w naszym Muzeum. Jak najlepiej rozpocząć rok 2022? Od zwiedzenia pełnej kształtów i kolorów wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”. Podczas styczniowego oprowadzania, dr hab. Jacek Friedrich opowie Wam o ilustracjach, które posiada w swojej kolekcji oraz o kulisach powstawania wystawy.

Nasza wystawa to dziesięć modułów prezentujących oryginalne ilustracje autorstwa Bożeny Truchanowskiej. Na pewno widzieliście je już w książkach dla dzieci. A może pokazali je wam wasi rodzice lub dziadkowie? Ilustracje pokazują cały wachlarz technik stosowanych w latach 60., 70. i 80. XX wieku. To niezwykła okazja do ich analizowania, porównywania, a przede wszystkim – podziwiania.

Decyzja o podziale na dziesięć modułów to celowy zabieg edukacyjny. Eksplorując kolejne sekcje, poznamy różne gatunki roślin i zwierząt, odnajdziemy detale ukryte w przestrzeni wystawy, wyobrazimy sobie to, co nierealne, zaobserwujemy etapy powstawania obrazu, a nawet nauczymy się, czym jest perspektywa. Przekonamy się również, że w świecie ilustracji wszystko jest możliwe.

Wizyta w muzeum stanie się wielką przygodą dla każdego. Dla dużych i małych! Na naszej wystawie można zdjąć buty i biegać boso, można skakać i szaleć, ale też położyć się i wyciszyć, nasłuchiwać dźwięków, a później zasnąć i wyruszyć w cichą, senną wyprawę po ilustracjach Bożeny Truchanowskiej.

Słowo, a ilustracja. Spotkania z polskim ilustratorkami: Joanna Czaplewska

Termin: 21 I 2022, godz. 18:00;

Bilety: 10 zł

Zapisy: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product-category/bilety/

Prowadzenie: Joanna Czaplewska oraz Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

W Muzeum Miasta Gdyni regularnie prezentujemy prace przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji. Wcześniej byli to Andrzej Strumiłło oraz Józef Wilkoń, a obecnie Bożena Truchanowska. Jednak ilustracja książkowa wciąż się zmienia. Pojawiają się kolejni utalentowani twórcy, przedstawiający spisane historie na coraz to nowe sposoby. Właśnie ich prace przybliżymy podczas cyklu spotkań „Słowo a ilustracja”.

W styczniu spotkamy się z Joanną Czaplewską, aranżerką wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” i autorką ilustracji do licznych książek dla dzieci, w tym znanej Wam opowieści o pewnym czarnym gdyńskim kocie z bajki „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego”. Poznamy kulisy pracy ilustratorki, porozmawiamy o pracy przy wystawie i o obcowaniu z archiwalnymi pracami Bożeny Truchanowskiej, a także dowiemy się czy trudno było je przełożyć na współczesny język sztuki.

Wszelkie pytania dotyczące spotkania można kierować do Gosi Bujak mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie na numer 58 662 09 35.

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 23 I 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Marzena Markowska

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. Posłuchajcie i zobaczcie jak to się stało, że Gdynia spełniła swój „amerykański sen”. O nadbałtyckim porcie, przedmiocie powszechnej dumy, którego rozwój wciąż trwa i nigdy nie zwalnia opowie Marzena Markowska.

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 30 I 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Joanna Mróz / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. Jedną z osób które to zapoczątkowały był inż. Tadeusz Wenda. To właśnie od części zmiennej naszej wystawy, poświęconej temu budowniczemu portu, a zatytułowanej „Tadeusz Wenda - człowiek i jego dzieło”, rozpocznie swe oprowadzanie kuratorskie Joanna Mróz.

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

sierpień 2022


25.06 sobota 14.08 niedziela
Scena Letnia, czyli teatr na plaży zaprasza

Scena Letnia, czyli teatr na plaży zaprasza

25 czerwca 2022  - 14 sierpnia 2022

Czytaj więcej
8.08 poniedziałek 13.08 sobota
Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Edycja 8 - Stacja Sanatorium
12.08 piątek
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
14.08 niedziela
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
17.08 środa
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
18.08 czwartek
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
19.08 piątek
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni