Zamknij
REKLAMA

40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

21.56, 08.09.2022 hs za: solidarnosc.org.pl/foto Biuro Prasowe Jasnej Góry
Skomentuj
REKLAMA

Hasło tegorocznej pielgrzymki to: „Księże Jerzy - jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbędzie się 17-18 września br. 

– W tym roku Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę to wydarzenie szczególne, bo z modlitwą, podziękowaniem i prośbą do Matki Boskiej będziemy zmierzać już 40 raz – przekazał Piotr Duda, zapraszając do Częstochowy. 

Na Jasnej Górze nie zabraknie również związkowców z Gdyni.

Jak co roku do Częstochowy wybierają się stoczniowcy, portowcy i pracownicy innych gdyńskich zakładów pracy - członkowie NSZZ "Solidarność".

- Pielgrzymka Ludzi Pracy to nasza ważna związkowa tradycja. Gdyńscy członkowie Solidarności uczestniczą w niej od samego początku. Tak będzie i w tym roku. Już mamy wszystko zaplanowane i tradycyjnie wybieramy się na Jasną Górę. To dla nas od lat bardzo istotny okres. Spotkanie i msza święta na polach jasnogórskich przed obliczem Matki Boskiej Częstochowskiej jednoczy nas i napełnia wielką energią. Połączeni w modlitwie wracamy do swoich domów i miejsc pracy gotowi na nowe wyzwania - podkreśla dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ "Solidarność", od lat organizator gdyńskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy.

"Zbliża się 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Jak zawsze w trzecią sobotę i niedzielę września spotkamy się w Częstochowie, aby modlić się u tronu Jasnogórskiej Pani, dziękując za opiekę i prosząc o wsparcie. Jak zawsze przybędziemy tam z naszymi sztandarami, manifestując swoje przywiązanie do wiary i Kościoła" - napisał w liście do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" przewodniczący Piotr Duda. Przypomniał, że pielgrzymka ludzi pracy to duchowy testament Patrona Solidarności, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który, jak pisze przewodniczący, zapoczątkował wrześniowe pielgrzymowanie w najczarniejszym okresie naszej historii, dając w zniewoleniu nadzieję i wewnętrzną wolność.

Pierwszą Pielgrzymkę Ludzi Pracy zorganizował w 1983 r. ks. Jerzy Popiełuszko - obecnie błogosławiony, patron NSZZ Solidarność - dla robotników Huty Warszawa. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się wspólnie o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się corocznie we wrześniu.

Dwudniowa pielgrzymka gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, które przyjeżdżają do Częstochowy autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Głównym punktem spotkania jest msza św. na jasnogórskim szczycie. Oprócz tego w programie jest droga krzyżowa, nocne czuwanie i okolicznościowe wystawy i prelekcje.

"Stańmy razem do wspólnej modlitwy, w której udział weźmie również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda" - apeluje Piotr Duda.

Program Pielgrzymki

Sobota, 17 września

godz.17.00 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

godz. 18.30 - Wspólna modlitwa zgromadzonych przed Szczytem

godz. 19.00 - Msza święta na Szczycie

godz. 21.00 - Apel Jasnogórski

godz. 21.30 - Droga Krzyżowa na wałach

godz. 22.30-23.00 - Milczące czuwania przy Cudownym Obrazie Matki Bożej 

Niedziela, 18 września

godz. 9.30 - Wykład diakona prof. dr hab Waldemara Rozynkowskiego "Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się męstwem"

godz. 10.15 - Różaniec

godz. 10.30 - Przywitanie pielgrzymów przez Przeora Jasnej Góry

- Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

- Wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotr Dudy

godz. 11.00 - Uroczysta Msza Święta

Organizatorzy:

Duszpasterstwo Ludzi Pracy

Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność”

Region Częstochowski NSZZ „Solidarność”

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Gdynia na Jasne Górze

(hs za: solidarnosc.org.pl/foto Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%