Zamknij
REKLAMA

W sobotę akcja „Sprzątamy Bałtyk"

17.53, 16.09.2022 hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę akcja „Sprzątamy Bałtyk". W ten sposób Gdynia przyłącza się do międzynarodowych obchodów World Cleanup Day. Przez cały dzień (godz.12.00-16.00) będziemy mogli zbierać śmieci z trójmiejskich plaży.

- Mamy nadzieję, że tego typu akcja z jednej strony przyczyni się do oczyszczania okolicy, z drugiej do podwyższania świadomości społecznej. Wszyscy na tym dobrze wyjdziemy, bo w przyszłości nasze otoczenie po prostu będzie czyste – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Ważne: w sobotę nie sprzątamy tylko plaży, oczyszczamy także dno Bałtyku.

Stąd zaangażowanie nurków w akcję, którzy będą wyławiać zanieczyszczenia z morza.

Organizatorzy akcji  zapewnią worki na śmieci i rękawiczki.

Fundacja MARE i Trójmiasto, chcą nie tylko pozbyć się odpadów z plaży i morza, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia ekosystemów morskich plastikiem.

Z danych wynika, że 70% odpadów na bałtyckich plażach to właśnie tworzywa sztuczne.

- W 2021r na trójmiejskich plażach zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci. Pokazuje nam to, że śmieci jest naprawdę dużo, nie biorą się one znikąd. Potrzebne jest zaangażowanie ludzi, cieszy nas, że to zaangażowanie jest - mówi Małgorzata Kosowska z fundacji MARE.

W oficjalnie zgłoszonych akcjach z okazji World Cleanup Day rok temu, wzięło udział ok. 13,5 miliona osób ze 191 krajów. Zebrano 53 miliony kg śmieci.

Plastik zalega w Bałtyku

O tym, że plastik jest jednym z poważniejszych problemów, z jakimi zmaga się Morze Bałtyckie nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Wystarczy uważnie patrzeć pod nogi podczas spaceru po plaży, a problem widoczny jest gołym okiem. Według danych HELCOM, na każdych 100 metrach plaży znaleźć można średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Plastik, który znajduje się na plaży z dużym prawdopodobieństwem trafi także do morza, stwarzając zagrożenie dla środowiska. W większe odpady, takie jak sieci, żyłki, czy torebki foliowe, zaplątywać się mogą zwierzęta. Mniejsze (mikro- i nanoplastiki) są natomiast mylone przez stworzenia morskie z pożywieniem, a ponadto znacznie trudniej je ze środowiska usunąć. Konieczne jest więc zapobieganie przedostawania się tworzyw sztucznych do środowiska morskiego, jeśli chcemy by w przyszłości morze tętniło życiem.

Weź udział w akcji SPRZĄTAMY BAŁTYK!

KIEDY? W sobotę, 17 września, w godzinach 12.00 – 16.00

GDZIE? W tym roku spotykamy się w dwóch lokalizacjach w Trójmieście:

  • Gdańsk Brzeźno, obok molo
  • Gdynia Orłowo, obok molo

PARTNERZY AKCJI: Centrum Nurkowe TRYTON oraz World Cleanup Day | PLANET HEORES

Partnerstwo i wsparcie CN TRYTON oznacza, że posprzątamy nie tylko plaże, ale także podwodne okolice molo w Brzeźnie, więc jeśli nurkujesz i masz ochotę nam w tym pomóc zarejestruj się przez formularz dostępny na stronie CN TRYTON: https://www.cn-tryton.pl/.../sprzatamy-baltyk-z-fundacja... Pod tym linkiem znajdziesz też szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do wydarzenia oraz logistyki akcji nurkowej.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%