Zamknij
REKLAMA

Dziś rano wyruszyła 39 Pielgrzymka Kaszubska na Jasną Górę.

20:34, 25.07.2020 | hs za: kaszubskapielgrzymka.pl
Skomentuj
REKLAMA

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze Swarzewa 25 lipca 1982 r. Kaszubi chcąc uczcić 600 lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej postanowili przejść 600 km do Tronu Królowej Polski niosąc duchowy dar trudu pielgrzymiego.

Organizacji tego przedsięwzięcia podjął się ks. Zygmunt Trella – proboszcz parafii św. Jakuba i św. Mikołaja w Mechowie koło Pucka. Dla wielu ludzi było to wydarzenie nie tylko duchowe - mogli w ten sposób manifestować swoją wiarę i wyznawane wartości, które nie podobały się ówczesnej władzy. Mimo wielu przeszkód pielgrzymki w latach 80-tych cieszyły się dużą popularnością. W kolejnych latach z pielgrzymki kaszubskiej wyodrębniły się kolejne grupy. Powstały: Pielgrzymka Gdańska, Gdyńska, potem Grupa Chojnicka, Kościerska i Kartuska. Pątnicy pielgrzymowali niestrudzenie przez lata. W 1991 roku po raz ostatni przewodził pielgrzymce ks. Zygmunt Trella. W następnych latach tę posługę sprawowali: ks. Piotr Bonin, ks. Piotr Zaremba, ks. Grzegorz Kuzborski. W roku 2000 dla uczczenia jubileuszu chrześcijaństwa Kaszubi rozpoczęli pielgrzymkę z Helu. Pielgrzymka Kaszubska stała się tym samym najdłuższą pielgrzymką w Polsce liczącą 640 km. W latach 2001 – 2016 pielgrzymką przewodził ks. prof. Jan Perszon wielki promotor i miłośnik kultury kaszubskiej, a od 2017 roku tę funkcję pełni ks. Robert Jahns proboszcz z Leźna. 

Dziś o 6:00 pielgrzymi wyruszyli z Helu, by przez Władysławowo dotrzeć do Swarzewa.

- Po drodze będziemy z Wami na bieżąco dzielić sie większością wydarzeń z drogi. Do zobaczenia! - ks. Robert Jahns zaprasza do odwiedzania strony internetowej i fanpage'a na FB.

W roku 2006 Pielgrzymka Kaszubska obchodziła jubileusz 25 – lecia swojego istnienia. Ten wyjątkowy jubileusz musiał być uczczony w wyjątkowy sposób. Kaszubi postanowili przedłużyć pielgrzymowanie do krzyża na Giewoncie. Pielgrzymka Kaszubska wydłużyła swoją trasę o 300 km, w 26  dni przeszli razem ok. 940 km. Po tym wydarzeniu pojawiła się idea by w 30 – lecie pielgrzymki udać się do sanktuarium Maryjnego w Lewoczy na Słowacji. Pielgrzymi w ten sposób przeszli 1040 km w 29 dni. Gdy 2013 roku papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w 2016 roku dla Kaszubów „wszystko było jasne”: 35 – lecie pielgrzymki uczcili idąc do Krakowa na spotkanie z papieżem. W ten sposób do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach i na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymi pokonali ok. 775 km w 23 dni. 

Jutro rano ze Swarzewa wyruszą o godz 7:00 idąc przez Puck, Połczyno, Las Piaśnicki do wejherowskiej Fary. Dzień trzeci zawiedzie ich do Sianowa, gdzie będą uczestniczyć we mszy świętej w Sanktuarium Królowej Kaszub, Patronki szczęśliwych małżeństw, skąd potem ruszą do Szymbarku. Następnie przez Nową Karczmę do Starych Polaszek, a stamtąd do Lubichowa. Siódmego dnia dojdą do Lipinek.

W kolejne dni stacje końcowe to: Świecie, Trzebcz/Nawra, Toruń, Sędzin, Morzyczyn, Koło, Dobra, Sieradz, Rychłocice, Ożegów, Miedźno. Na godz. 16:00 12 sierpnia zaplanowane jest wejście do Częstochowy, a na 18:30 msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

(hs za: kaszubskapielgrzymka.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA