Zamknij
REKLAMA

Adrian Zandberg w Sulęczynie spotka się z protestującymi przeciwko żwirowni

21:05, 21.09.2020 | hs za: expresskaszubski.pl/NIE dla żwirowni nad jeziorem Mausz/FB
Skomentuj
REKLAMA

Nie pozwólmy zniszczyć tej pięknej turystycznie krainy! Informacja to musi dotrzeć do jak największej ilości osób, ponieważ mało kto ma świadomość, że taka inwestycja jest planowana - piszą na Facebooku założyciele grupy sprzeciwiającej się powstaniu kopalni żwiru w bliskim sąsiedztwie Jeziora Mausz w Sulęczynie.

Z zapisów uchwały wynika, że na tym terenie dopuszcza się wstępne sortowanie urobku oraz pełną obróbkę kopalin oraz lokalizację budynków socjalnych i administracyjnych o wysokości 8 m, a także obiektów niebędących budynkami do 20 m. Prace eksploatacyjne mają też trwać od godz. 6.00 do 18.00, a w przypadku stwierdzenia przekroczeń hałasu dla sąsiedniej zabudowy, mają zostać zainstalowane ekrany dźwiękochłonne. 

Z dokumentacji dołączonej do projektu uchwały wynika, że uwagi do projektu planu zgłaszały zarówno osoby fizyczne jak i koło łowieckie. Większość zawierała wniosek o odstąpienie od przeznaczenia terenu pod kopalnię żwiru. Autorzy uwag podkreślają, że tego rodzaju inwestycja wpłynie negatywnie na atrakcyjność turystyczną gminy Sulęczyno oraz ograniczy rozwój tej branży. Wszystkie te uwagi nie zostały uwzględnione. 

Przeciwnicy kopalni żwiru utworzyli specjalną grupę na Facebooku, za pośrednictwem której zgłaszają swoje uwagi i apelują o aktywność mieszkańców w celu ochrony tego terenu - https://www.facebook.com/groups/niedlazwirowni

„W odpowiedzi na Pani wiadomość mailową z dnia 19 września 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku informuje, iż w ramach postępowania prowadzonego przez Wójta Gminy Sulęczyno dot. „Eksploatacji złoża kruszywa naturalnego złoża piasku „Sulęczyno V” w kat. C1 na terenie działek nr 44/1, 44/2, 23/10 położonych w obrębie Sulęczyno, gm. Sulęczyno”, tut. organ, postanowieniem z dnia 13.08.2020r., znak: RDOŚ-Gd-WOO.4221.18.2020.MJ.3 nie uzgodnił warunków realizacji ww. przedsięwzięcia." - czytamy w informacji, którą otrzymała jedna z mieszkanek.

W sprawę zaangażowała się Partia Razem.

Jutro, we wtorek 22 września, z protestującymi mieszkańcami gminy Sulęczyno spotka się Adrian Zandberg i pomorscy działacze Razem.

Mieszkańcy protestują przeciwko planom powstania żwirowni w otulinie Jeziora Mausz, w obszarze chronionego krajobrazu. 

Niestety pomimo protestów i niekorzystnych dla tej inwestycji ekspertyz, tamtejsza Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza powstanie żwirowni. 

Spotkanie odbędzie się około godz. 15.30 pod siedzibą Rady Gminy w Sulęczynie, przy ul. Kaszubskiej 26. 

(hs za: expresskaszubski.pl/NIE dla żwirowni nad jeziorem Mausz/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA