Zamknij
REKLAMA

Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy

12:06, 20.10.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Przemysław Kozłowski
Skomentuj
REKLAMA

1 listopada wielu gdynian jak co roku odwiedzi groby swoich bliskich. Gdynia jak zawsze podejmuje działania, które mają ułatwić mieszkańcom dotarcie na największe cmentarze w mieście. Pomogą w tym specjalne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej oraz zmiany w organizacji ruchu w okolicach nekropolii. W szczytowym momencie na Cmentarz Witomiński autobusy będą jeździć nawet co 1 minutę.

Największy ruch na gdyńskich cmentarzach od lat jest notowany 1 listopada, czyli w dniu Wszystkich Świętych. Jednak coraz częściej groby bliskich odwiedza się bezpośrednio przed tym świętem – w ostatnich dniach października – lub nawet po nim. Chcąc ułatwić mieszkańcom dojazd do gdyńskich cmentarzy, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni zwiększy liczbę kursów autobusów i trolejbusów. Specjalne rozkłady jazdy będą obowiązywać już od najbliższego weekendu – 23 i 24 października. Najwięcej dodatkowych kursów zaplanowano tradycyjnie 1 listopada, a więc w dniu Wszystkich Świętych.

Dojazd w bezpośrednią bliskość cmentarzy będzie możliwy wyłącznie transportem zbiorowym. W wielu miejscach autobusy i trolejbusy będą traktowane priorytetowo w stosunku do samochodów. Od 30 października do 2 listopada na ulice wyjedzie cały dostępny tabor, a także pojazdy wypożyczone z innych miast (w barwach innych niż gdyńskie). Zachęcamy, aby wybierając się na cmentarze, skorzystać z komunikacji miejskiej.

Poniżej zamieszczamy wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią dojazd do największych cmentarzy w Gdyni zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem.

CMENTARZ WITOMIŃSKI

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

23-24 października

Dojazd zapewnią linie 141 i 190. Na linii 190 w godz. 9.00-17.00 będzie podwojona częstotliwość kursów – autobusy będą jeździć co 10 minut.

Dodatkowo w niedzielę, 24 października będzie funkcjonować linia 327, obsługiwana trolejbusami przegubowymi. Pojazdy pojadą trasą: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska. Kursy będą się odbywać co 20 minut w godz. 9.00-17.00.

25-29 października

Linia 190 w razie potrzeb będzie wzmacniana dodatkowymi autobusami, poza stałym rozkładem jazdy.

30-31 października

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego zapewnią dwie linie:

390 – na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (z powrotem: Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linia będzie funkcjonować w godz. 7:30-18:30 – z kursami nie rzadziej niż co 5 minut w porach największego ruchu pasażerskiego i nie rzadziej niż co 15 minut w skrajnych godzinach;

392 – na trasie: Witomino Leśniczówka – II Morskiego Pułku Strzelców – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linia będzie funkcjonować w godz. 9.00-18.00 – z kursami co 15 minut.

Linie 141 i 190 obsłużą rejon cmentarza tylko podczas kursów z Witomina wykonywanych do godz. 8.00 i po godz. 19.00. Na linii 190 będzie obowiązywać specjalny rozkład jazdy – z kursami co 40 minut.

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarza, zostanie uruchomiona linia trolejbusowa 327 na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska. Będzie ona funkcjonować w godz. 9.00-17.00. Kursy będą się odbywać co 20 minut w sobotę i co 10 minut w niedzielę. Linię obsłużą trolejbusy przegubowe.

1 listopada

Tego dnia będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy – z wyjątkiem odstępstw opisanych poniżej.

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego zapewnią dwie linie:

390 – na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (z powrotem: Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linia będzie funkcjonować w godz. 6:45-21.00;

392 – na trasie: Witomino Leśniczówka – II Morskiego Pułku Strzelców – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linia będzie funkcjonować w godz. 8.00-19.00.

Autobusy linii 390 będzie kursować z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (w porach największego ruchu pasażerskiego – tj. przez większą część dnia – odjazdy nawet co 1 minutę i nie rzadziej niż co 10 minut w skrajnych godzinach funkcjonowania).

Autobusy linii 392 będą kursować co 10-15 minut.

Linie 141 i 190 obsłużą rejon cmentarza tylko podczas kursów z Witomina wykonywanych do godz. 7.00 i po godz. 21.00.

Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu nie będzie funkcjonować linia midibusowa 203.

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarza, zostanie uruchomiona linia trolejbusowa 327 na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska. Będzie kursować co 10-15 minut w godz. 9.00-17.00.

2 listopada

Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej. W godz. 9.00-16.00 zostaje podwojona częstotliwość kursowania autobusów linii 190 (kursy co 7-8 minut).

> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Od 30 października do 1 listopada na ul. Witomińskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu – od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską. Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich i rowerzyści. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, będą mogli dostać się w rejon cmentarza tylko od ul. Kieleckiej.

Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską będą mogły skręcić jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Marsz. Piłsudskiego (węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni będzie można przejechać jedynie wiaduktem przebiegającym nad jezdnią al. Marsz. Piłsudskiego. Nie będzie możliwości wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.

Na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można pojechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.

Na ul. Kieleckiej zostaną wprowadzone dwa pasy ruchu w kierunku ul. Witomińskiej.

> PARKOWANIE

Podobnie jak w ubiegłych latach będzie można parkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taksówek. Natomiast postrój znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony. Parking przy cmentarzu będzie w całości przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. Na odcinku ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się. Na parkingu przy bramie cmentarza będzie pętla autobusowa.

CMENTARZ KOMUNALNY W KOSAKOWIE

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

23-24 października

Dojazd do cmentarza komunalnego w Kosakowie zapewni linia 105 – w całości obsługiwana autobusami przegubowymi.

Pojazdy o większej pojemności (przegubowe) pojadą także na linii 173.

25-29 października

Linię 105, która będzie dowozić pasażerów do cmentarza komunalnego w Kosakowie, obsłużą autobusy przegubowe.

30-31 października

Dojazd do cmentarza komunalnego w Kosakowie zapewnią dwie linie:

105 – funkcjonująca na stałej trasie w godz. 8:30-18:30;

305 – na trasie: Gdynia węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Kosakowo Cmentarz. Linia będzie funkcjonować w godz. 9.00-17.00.

Obie linie będą obsługiwane autobusami przegubowymi, z kursami co 7-8 minut, przy czym na linii 105 – co 30 minut.

Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu w rejonie cmentarza w niedzielę, 31 października autobusy obu linii będą jechać przez Pierwoszyno.

Ponadto na trasie Mechelinki – Kosakowo Cmentarz zostanie uruchomiona linia 905. Kursy będą się odbywać co 30 minut w godz. 10.00-18.00.

Pojazdy o większej pojemności (przegubowe) pojadą także na linii 173.

1 listopada

Tego dnia obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, od których wprowadza się odstępstwa opisane poniżej.

Dojazd do cmentarza komunalnego w Kosakowie zapewnią dwie linie:

105 – funkcjonująca na stałej trasie w godz. 7.00-19:30;

305 – na trasie: Gdynia węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Linia będzie funkcjonować w godz. 8.00-17:30.

Obie linie będą obsługiwane pojazdami przegubowymi – z łączną częstotliwością kursów co 5 minut, przy czym na linii 105 – co 15 minut.

Przewidziano także dodatkową linię 273. Pojazdy pojadą na trasie: Gdynia Cisowa SKM – Chylonia Dworzec PKP – Cisowa Sibeliusa – Rumia Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego – Kazimierz – Kosakowo Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz. Powrót do Chyloni zaplanowano trasą linii 173, przez Dębogórze. Kursy będą się odbywać w godz. 8:30-17:30 co 20-40 minut – w koordynacji z kursami na linii 173.

2 listopada

Uruchomiona zostanie linia 305. Autobusy pojadą na trasie: Gdynia węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Kosakowo Cmentarz. Linia będzie funkcjonować w godz. 9.00-16.00.

Dojazd do cmentarza komunalnego w Kosakowie zapewnią (naprzemiennie) autobusy linii 105 i 305, które będą kursować co 15 minut.

CMENTARZ PRZY UL. SPOKOJNEJ

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

24 października

W niedzielę, 24 października zaplanowano funkcjonowanie obsługiwanej trolejbusami przegubowymi linii 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, w godz. 9-17, z kursami co 20 minut.

25-29 października

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarz a w Małym Kacku, uruchomiona zostaje linia trolejbusowa 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, funkcjonująca w godz. 9-17, z kursami co 20 minut, obsługiwana trolejbusami przegubowymi.

30-31 października

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarz a w Małym Kacku, uruchomiona zostaje linia trolejbusowa 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, funkcjonująca w godz. 9-17, z kursami co 20 minut (w sobotę) i co 10 minut (w niedzielę), obsługiwana trolejbusami przegubowymi.

1 listopada

Aby ułatwić dojazd w pobliże cmentarza w Małym Kacku, uruchamia się linię trolejbusową 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Nowowiczlińska, w godz. 9-17 z kursami co 10-15 minut.

Dojazd do cmentarza przy ul. Spokojnej zapewni linia 380, na trasie: Mały Kack Sandomierska – Redłowo SKM – Stryjska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Spokojna Cmentarz. Kursy na linii 380 zaplanowano co 30 minut.

> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Między 30 października a 1 listopada obie strony ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ta droga zostaną objęte zakazem zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu zlokalizowanym przy ulicy Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

CMENTARZ MARYNARKI WOJENNEJ NA OKSYWIU

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

23-24 października

Pojazdami o większej pojemności (przegubowymi) zaplanowano także obsługę linii: 173 i 197.

30-31 października

Linie 173 i 197 obsługiwane będą autobusami przegubowymi.

1 listopada

W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9-17 kursować będą wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo dla nich obowiązują przystanki „Arciszewskich” n/ż i „Muchowskiego”. Uruchamia się także dodatkowe kursy na tej linii.

Na linii 197, obsługującej cmentarze w Cisowie, Leszczynkach i na Oksywiu, w godz. 9-17 przewidziano zwiększenie częstotliwości, kursy wykonywane będą co 20 minut.

> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Od 30 października do 1 listopada na ul. Miegonia oraz na ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

(hs za: UM Gdyni/fot. Przemysław Kozłowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%