Zamknij
REKLAMA

Grota Marysieńki nie będzie wyremontowana

01:05, 22.11.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz za: Nasze Orłowo
REKLAMA

Przepis na „nowoczesne” miasto: wyciąć drzewa, w tym pomniki przyrody, zamienić tereny zielone na parkingi i biurowce, doprowadzić do degradacji miejsca atrakcyjnie turystycznie i historycznie... i jeszcze zapaćkać stary, popękany beton białymi plamami oraz ustawić wzdłuż brzegu morza szubienice...

Stowarzyszenie Nasze Orłowo przygląda się działaniom Rady Dzielnicy Orłowo, w ty zadaniom inwestycyjno-reomontowym. Radni chcieli jednak przeprowadzić więcej zadań, które jednak nie zostały uwzględnione w przyjętej we wrześniu uchwale.

Jednym z nich jest zadanie zakładające wykonanie remontu i rekonstrukcji „Groty Marysieńki" znajdującej się na terenie Kolibek (działka nr 3299). Realizacja tego zadania zostało przez Urząd Miasta skutecznie uniemożliwione ze względu na skomplikowane kwestie własnościowe Parku Kolibki.

Miasto negatywnie zaopiniowało to zadanie pomimo, że grota z roku na rok jest w coraz gorszym stanie i remont jej zabytkowej substancji nie może czekać.

Ponadto nie została w tym zakresie uwzględniona opinia Stowarzyszenia Nasze Orłowo z dnia 14 maja 2020 r., w której wyraźnie wskazano, że zadanie to powinno być jednym z priorytetów dla miasta.

Doprowadzenie przez zaniechanie, do zniszczenia Groty Marysieńki to niszczenie historii Gdyni w aspekcie jej przeszłości jako osady, zanim jeszcze została miastem w II Rzeczypospolitej.

Majątek kolibkowski był własnością znanych rodów szlacheckich, m.in. Wejherów, Radziwiłłów, Ostromeckich, Sobieskich i Przebendowskich. Właścicielem majątku kolibskiego po śmierci króla Sobieskiego stała się królowa Marysieńka (w parku znajduje się m.in. „Dąb Marysieńki” i „Grota Marysieńki”). W 1720 syn Jana III Sobieskiego, Jakub Ludwik Sobieski, sprzedał dobra kolibkowskie wojewodzie Piotrowi Przebendowskiemu. Przez krótki okres, około lat 1814-1831, właścicielem dworu był również konsul brytyjski w Gdańsku baron Alexander Gibson. W okresie trwania zaboru pruskiego majątek stał się własnością pruską. Ostatnim prywatnym właścicielem dworu został po I wojnie światowej Witold Kukowski (jego imię nosi nadmorska aleja spacerowa w Kolibkach).

Jaki widać na wielu przykładach (np. próby ograniczania obchodzenia rocznic Grudnia 1970 i 1981 oraz permanentne zamazywanie Ofiar Piaśnicy), niszczenie historii to celowa polityka władz Gdyni, teraz trafiło na uwielbianą przez Polaków żonę Jana III Sobieskiego – królową Marię Kazimierę Sobieską.

Za co władze Gdyni tak nie lubią historii Polski? A może nie lubią Polski?

Bez konsultacji społecznych i akceptacji mieszkańców wydaje się publiczne pieniądze na fanaberie, które nazywa się KLIMATyczne Centrum Gdyni, a kiedy jest rzeczywista potrzeba społeczna robi się uniki, wyszukuje „milion” przeciwwskazań i zamiata temat pod dywan.

Poniżej przedstawiamy treść przesłanej przez Stowarzyszenie Nasze Orłowo opinii w przedmiotowej sprawie. W najbliższym czasie organizacja zamierza skierować wniosek o udostępnienie informacji publicznej, aby dowiedzieć się w jakim zakresie i dlaczego jej opinia nie została wzięta pod uwagę.

"Stowarzyszenie Nasze Orłowo opiniuje zdecydowanie pozytywnie zadanie inwestycyjno-remontowe zaproponowane przez Radę Dzielnicy Orłowo na lata 2019-2023 " Wykonanie remontu/ rekonstrukcji "Groty Marysieńki" znajdującej się na terenie Kolibek (działka nr 3299)".

Uważamy, że ten zabytkowy obiekt, ze względu na położenie w sąsiedztwie przedwojennej granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem posiada wyjątkowy walor historyczno-kulturowy i należy wspierać wszelkie dążenia zmierzające do jego odrestaurowania. Zauważamy także nieprzecenione walory turystyczne płynące z ponownej możliwości korzystania z tego wyjątkowego na skalę kraju punktu widokowego.

Uważamy, że konieczność uzyskania opinii właściwego konserwatora zabytków nie powinna w żadnym wypadku stanowić problemu w oddaniu ww. zadania do realizacji z tego powodu, że uzyskanie takiej opinii stanowi standardową procedurę przy renowacji każdego zabytku, gdyby zatem jej uzyskanie miało stanowić problem, renowacja każdego zabytku byłaby niemożliwa.

Co więcej pragniemy zauważyć, że problemem w uzyskaniu takiej opinii mogą być ewentualnie konkretne rozwiązania architektoniczne, ale to nie kwestia zadania budżetowego a rozwiązania projektowego, o którym na tym etapie nie ma przecież jeszcze mowy.

W żadnym wypadku problemem w dopuszczeniu tego zadania do realizacji nie powinny być niejasne kwestie własnościowe parku na Kolibkach, gdyż teren na którym znajduje się grota jest ogólnodostępny a korzyści z oddania tak wyjątkowej atrakcji turystycznej są niepomiernie większe od ewentualnych kosztów poniesionych na renowację tego zabytku.

Zauważamy także, że obiekt systematycznie niszczeje, mimo prowizorycznych prób zabezpieczania go, zatem jakakolwiek dalsza zwłoka działa na jego niekorzyść.

Z powyższych powodów pozytywnie opiniujemy tę propozycję Rady Dzielnicy Orłowo i prosimy Urząd Miasta Gdyni o wsparcie Rady Dzielnicy w jego realizacji."

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Nasze Orłowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA