Zamknij
REKLAMA

Sierpień 80. Uroczystości w Gdyni i Gdańsku

12:43, 01.09.2021 | hs za: UM Gdyni/PUW
REKLAMA

W Gdyni odbyły się oficjalne obchody 41. rocznicy strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a zakończyło je wręczenie honorowych odznaczeń bohaterom tamtych wydarzeń.

- Pamięć o strajkowym Sierpniu 1980 roku jest naszym obowiązkiem - mówi dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ Solidarność. - Minęło już 41 lat, ale o prawa pracownicze nadal musimy walczyć. Nadal jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Dlatego należy cały czas przypominać 21 postulatów i pokazywać bohaterów tamtych wydarzeń, słuchać ich świadectw i przekazywać młodemu pokoleniu wartości, które wtedy towarzyszyły strajkującym.

To był przełomowy okres w historii naszego kraju. Przystąpienie do strajków wymagało od ludzi dużej odwagi. Szczególnie tutaj, w mieście, którego mieszkańcy doskonale pamiętali masakrę stoczniowców sprzed dziesięciu lat. Wydarzenia Sierpnia '80 zapoczątkowały zmiany, które przyniosły upadek komunizmu, a nam dały wolność i suwerenność.

Tegoroczne obchody upamiętniające tamte dni rozpoczęły się już w niedzielę, 15 sierpnia mszą św. w intencji bohaterów Sierpnia '80, która odbyła się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Po mszy, na placu przy bazylice mniejszej, odsłonięto wystawę „Solidarna Gdynia – Gdyński Sierpień”, przygotowaną przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Natomiast w sobotę, 28 sierpnia odbyła się konferencja „Solidarność 1980 źródła ideowe”. Z kolei w poniedziałek, 30 sierpnia w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia przeprowadzono debatę „Walka o pamięć. Dorobek i spuścizna NSZZ Solidarność.”

W poniedziałek o godz. 16:00 przy pomniku Ofiar Grudnia '70 złożono kwiaty. W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, Andrzej Kołodziej – prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, senator Sławomir Rybicki, poseł Janusz Śniadek oraz radni Gdyni – Zenon Roda, Elżbieta Raczyńska i Marek Dudziński.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy udali się do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”. Uhonorowani nie kryli wzruszenia. Odznaczenia wręczone im przez prezydenta Wojciecha Szczurka są dla nich bardzo ważne. Stanowią wyraz szacunku, pamięci i wdzięczności za ich postawę. 

– Dzisiaj, w imieniu wszystkich gdynian, wręczamy odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”, które są wyrazem naszego szacunku, pamięci i wdzięczności za to, co uczynili. Proszę, byśmy wszyscy podjęli wysiłek, aby tę listę budować dalej. Chcemy zapisać w wielkiej księdze historii naszego miasta nazwisko każdego bohatera. Chcemy, by przetrwała pamięć o nich wszystkich – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała Małgorzata Zwiercan, która również przekazała podziękowania Małgorzacie Sokołowskiej za jej pracę na rzecz historii Gdyni. Natomiast Roman Zwiercan z Pomorskiej Inicjatywy Historycznej podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do upamiętniania Bohaterów Sierpnia, m.in. Jerzemu Miotke i Aleksandrowi Kozickiemu.

Potem odbyła się biesiada, podczas której goście otrzymali IX tom albumu „Ludzie Sierpnia '80 w Gdyni”. Autorami tegorocznej publikacji Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna są: Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska.

Dzień później, 31 sierpnia uroczystości odbyły się w Gdańsku

Droga do niepodległości znaczona była bardzo trudnym czasem, ale my dzisiaj wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale w naszych sercach. To postulaty ponadczasowe, które doprowadziły Polskę do niepodległości.

W obliczu tak trudnych okoliczności wokół nas, które na naszych oczach zmieniają świat, musimy być solidarni.

- Głęboko wierzę, że my Polacy możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie zbudować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

W uroczystościach 41. rocznicy strajków z 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”, obok premiera i Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ Solidarność brali udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści, przedstawiciele związku, instytucji państwowych, organizacji patriotycznych i młodzież.

Po spotkaniu w Sali BHP złożono kwiaty pod historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Obchody zakończyła uroczysta msza św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, którą odprawił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

(hs za: UM Gdyni/PUW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%