Zamknij
REKLAMA

Odniemczanie zbrodni niemieckich

22:23, 12.09.2021 | Krystyna Kmiecik-Baran/foto MrsBrown/pixabay.com
REKLAMA

Od 76 lat Niemcy pracują nad zamianą świadomości społecznej świata z postrzegania zbrodni niemieckich jako zbrodni nazistowskich.

Obecnie młodzi ludzie mogą mieć wątpliwości czy zbrodni dokonał naród niemiecki czy też jakiś inny o nazwie nazistowski.

Prof. Bogdana Musiał w swoich pracach opisuje, jak zamiana pojęcia "zbrodnie niemieckie" na "nazistowskie" doprowadziła do rozmycia odpowiedzialności państwa niemieckiego za ich zbrodnie. Słusznie podkreśla, iż Niemcy przypisują nazizm tym krajom, które kolaborowały z Niemcami w czasie wojny. Na listę krajów dokonujących „nazistowskich zbrodni” wpisano Polskę a nie np. Francję czy inne kraje, które rzeczywiście kolaborowały z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Państwo polskie nigdy nie utworzyło kolaboracyjnych struktur władzy!

Z czasem, jak słusznie zauważa Prof. Bogdan Musiał, inne kraje takie jak Francja, Niemcy, USA i inne zaczęły używać terminu „zbrodnie nazistowskie” a nie „zbrodnie niemieckie”. Sami Polacy zaczęli używać tego pojęcia, nie zdając sobie sprawy, jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana nazewnictwa zbrodni niemieckich. Do dnia dzisiejszego to właśnie taka narracja pozostaje w naszej świadomości, szczególnie ludzi młodych.

Ponad siedemdziesiąt letnia propaganda niemiecka polegająca na celowym odniemczaniu zbrodni niemieckich, odniosła oczekiwane przez niemieckich speców od propagandy efekty. Świat uwierzył w tworzoną przez dziesięciolecia narrację, że Niemcy nie mają nic wspólnego z tzw. „nazistowskimi zbrodniami”. Dzisiaj ta narracja idzie dalej, rozmydla pojęcie „nazistowskie”. Nazizm przypisuje się Polsce. Na konsekwencje takiego rozmydlania nie musieliśmy czekać długo. Już dzisiaj media w wielu krajach piszą o polskich obozach koncentracyjnych zamiast o niemieckich. Tymczasem po wojnie niemieckich oprawców nie rozliczono do dnia dzisiejszego.

Niemcy do tej pory nie rozliczyli się ze swoich zbrodni. Zbrodni dokonywali niemieccy policjanci, niemieccy sędziowie, niemieccy lekarze, niemieccy urzędnicy, niemieccy prawnicy, którzy po wonie, jak zauważa Profesor Bogdan Musiał, zostali uznani za uczciwych Niemców! Po wojnie ci ludzie często pracowali w ministerstwach, nie na podrzędnych posadach, byli niemieckimi elitami.

Młodzi Polacy i młodzież innych krajów, powinna wiedzieć: Państwo polskie nigdy nie kolaborowało z Niemcami. To Niemcy stawiali w Polsce obozy koncentracyjne i mordowali ludzi wielu narodowości!

Dzisiaj Niemcy (którzy w czasie II wojny światowej mordowali ludzi wielu narodowości Francja (która w czasie II wojny światowej oficjalnie kolaborowała z Niemcami) czują moralną wyższość, wobec Polski. Jakie mają moralne prawo do tego???

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego zgodziliśmy się na to aby niemieccy zbrodniarze mogli robić kariery w powojennych Niemczech i dlaczego pozwoliliśmy na to aby Niemcy nie odpowiadali za wszystkie zbrodnie, które popełnili?

(Krystyna Kmiecik-Baran/foto MrsBrown/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

StefanStefan

1 0

Tak się fałszuje prawdę. Metoda gebelsowska 19:26, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%