Zamknij
REKLAMA

Gdynia świętuje urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego, który dziś pilnuje pizzerni

23:50, 30.12.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla/Katarzyna Doliwa-Dobrowolska
REKLAMA

Eugeniusz Kwiatkowski był reformatorem polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczym Gdyni. Przyszedł na świat 133 lata temu – 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. W rocznicę jego urodzin w naszym mieście odbyła się uroczystość, podczas której uczczono pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ul. 10 Lutego.

Jak zwykle oficjele nie zauważają tego, że pomnik Eugeniusz Kwiatkowskiego to jedyny posąg stojący w otoczeniu reklam, kiedy inne równie zacne postumenty mają swoje odpowiednie miejsca.

No, ale można odhaczyć złożenie kwiatów przymykając oko na co najmniej nieodpowiednie miejsce lokalizacji.

Z drugiej strony w oficjalnej informacji, tradycyjnie zresztą zabrakło zdania o tym, że w Gdyni nadal mieszka rodzina Wielkiego Polaka, która i tym razem zjawiła się przed pomnikiem by uczcić swojego bliskiego.

Na zdjęciu: Katarzyna Doliwa-Dobrowolska, wnuczka Zofii z Kwiatkowskich Dobrowolskiej (rodzonej siostry Eugeniusza Kwiatkowskiego) z synem, foto KDD/FB

Znamiennym jest również to, że kilka lat temu Zarząd Cmentarza chciał usunąć grób rodziny Kwiatkowskich

Zarząd Cmentarza na Witominie bezpośrednio podlega pod władze Gdyni. Ignorancja i brak wyczucia doprowadziły wtedy do sporej awantury. Materiał o tym jako pierwsi opublikowaliśmy 10 lutego rano. A że jest to najważniejsza dla Gdyni data - posypały się interwencje dziennikarskie z całego kraju. Wieczorem władze miasta miały wręczać Medal Kwiatkowskiego, a tu "awantura" na cmentarzu.

W mogile leżą: Wincentyna Kwiatkowska (matka budowniczego Gdyni), Zofia Dobrowolska (siostra), Roman Kwiatkowski (brat).

Oczywiście sprawę udało się załatwić. Jednak nikt z ignorantów z Zarządu Cmentarza nie stracił pracy...

Dzisiejsza uroczystość odbyła się w samo południe przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego. W honorowej asyście wojskowej Marynarki Wojennej kwiaty złożyli m.in. samorządowcy, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni – Wojciech Kodłubański, przedstawiciele Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, której Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem, parlamentarzyści oraz reprezentanci gdyńskich instytucji i organizacji pozarządowych.

Jak co roku z okazji rocznicy urodzin budowniczego miasta odbywa się gra miejska „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego”. Inicjatywa organizowana jest przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu, której patronem jest właśnie Eugeniusz Kwiatkowski. Tegoroczna edycja odbyła się w przeddzień urodzin budowniczego Gdyni – w środę 29 grudnia. Zagadki, które czekały na szlaku na uczestników, przygotował Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni. Całość wydarzenia przygotował Parlament Studentów uczelni.

Mimo trudnych warunków pogodowych frekwencja dopisała. Udział w zmaganiach wzięły nie tylko osoby z Gdyni, ale także mieszkańcy Lęborka czy nawet Warszawy.

- Gra miała bardzo rodzinną atmosferę. Czasami w zabawie brały udział nawet trzy pokolenia. Były też grupy przyjaciół z jednej klasy szkolnej. Wszyscy żądni dobrej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu oraz wiedzy i wielu ciekawostek o Gdyni z czasów działalności jednego z jej twórców, Eugeniusza Kwiatkowskiego – komentuje wydarzenie Lechosław Dzierżak, Radny Miasta Gdyni.

Start i meta gry terenowej miały miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, której patronem jest Eugeniusz Kwiatkowski // fot. materiały WSAiB

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Był ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem II RP i ministrem skarbu, a także wizjonerem i człowiekiem czynu. Po II wojnie światowej – piastując funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża – działał na rzecz odbudowy Gdyni.

W 1928 roku miasto nadało mu tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Jako pierwszy uzyskał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jest też patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za wybitne zasługi dla miasta.

W październiku 1994 roku w Gdyni odsłonięto jego pomnik. Rzeźba stoi przy ul. 10 Lutego 16, a powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla/Katarzyna Doliwa-Dobrowolska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%