Zamknij
REKLAMA

Zbliża się 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

20.58, 29.08.2022 hs za: UM Gdyni
REKLAMA

1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Ofensywa przyszła z wody, lądu i powietrza. W tym roku miną 83 lata od wybuchu II wojny światowej. Gdynia pamięta o bohaterach tamtych dni i swoich obrońcach. Tradycyjnie w naszym mieście odbędą się oficjalne rocznicowe uroczystości.

Ponadto na skwerze Kościuszki pojawi się wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

Gdyńskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczną się w czwartek, 1 września o godz. 12.00 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Wojennym w Redłowie.

W obchodach wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele wojska oraz mieszkańcy. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i wspólnej modlitwy.

Uroczystości odbędą się z udziałem honorowej asysty wojskowej.

Wystawa „Byli sąsiadami”

Ponadto od 1 września na skwerze Kościuszki będzie można oglądać wystawę „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. To ekspozycja przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

Dotychczas zaprezentowano ją już w 21 krajach.

Wystawa opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu.

Dlaczego był on możliwy?

Co sprawiło, że tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie Niemców lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?

Co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach?

Mobilna wersja ekspozycji została przetłumaczona na 10 języków. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Do tej pory była także prezentowana w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Łodzi.

Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni miasta do 30 września.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%