Zamknij
REKLAMA

Od Hamersztynu (Czarnego – 1627) do Trzciany (1629), czyli Victorie hetmana Stanisława Koniecpolskiego

22.45, 15.01.2023 hs/foto MT/PIH Aktualizacja: 23.28, 15.01.2023
REKLAMA

Fundacja „Pomorska Inicjatywa Historyczna” realizuje kompleksowy projekt uczczenia polskich zwycięstw w okresie najazdu szwedzkiego w XVII wieku.

Na terenie województwa pomorskiego dwukrotnie Hetman Wielki Koronny Stanisław Koniecpolski pokonał Szwedów.

Pierwsza bitwa odbyła się pod Hamersztynem (obecnie Czarne w pow. człuchowskim) w dniach 12–17 kwietnia 1627, druga zaś pod Trzcianą (gm. Ryjewo, pow. kwidzyński) 27 czerwca 1629.

Fundacja „Pomorska Inicjatywa Historyczna” postanowiła przypomnieć te dwa ważne starcia zbrojne, które przyczyniły się do pokonania Szwedów w czasie wojny 1626 – 1629.

W Trzcianie projekt już zrealizowano

- Kolejny nasz projekt "od pomysłu do realizacji" był uroczyście otwarty w czerwcu 2021 roku. Efekty naszej pracy można oglądać w Trzcianie, Straszewie i Pułkowicach w gminie Ryjewo w powiecie kwidzyńskim. Podczas uroczystości miałam przyjemność przekazać zebranym podziękowania za upamiętnianie historii od Premiera Mateusza Morawieckiego. Przygotowana przez nas ścieżka edukacyjn Trzciano – Straszewo – Pułkowice ma 8 km długości. Upamiętnia zwycięstwo wojsk polskich nad wojskami szwedzkimi w bitwie pod Trzcianą, która odbyła się 27 czerwca 1629 r. - mówi Małgorzata Zwiercan z Pomorskiej Inicjatywy Historycznej.

Opis ścieżki edukacyjnej Trzciano – Straszewo – Pułkowice

Bezpośrednio z bitwą pod Trzcianą (27 czerwca 1629) związane są trzy miejscowości: Trzciano, Straszewo, Pułkowice. Wszystkie położone w jednej linii w odległości 8 km.

Ścieżka edukacyjna składa się z 3 kiosków multimedialnych zlokalizowanych w Trzcianie, Straszewie i Pułkowicach (całość trasy 8 km). Kioski multimedialne, z własnym źródłem zasilania - z trzech stron oszklone zawierają w środku zamknięty, w klimatyzowanej obudowie monitor z prezentacją multimedialną uruchamiany czujnikiem ruchu. Prezentacja została przygotowana z fragmentów rekonstrukcji, jest ilustrowana mapami, obrazami z epoki i fragmentami filmowych scen batalistycznych.

Każda prezentacja ma długość ok. 5 minut. Towarzyszy jej dźwiękowy podkład na którym nałożony głos lektora przedstawia historię - fragmentu bitwy dotyczącego poszczególnych miejscowości.

Przy każdym kiosku umieszczony jest maszt z flagą polską oraz totem z orłem.

W ramach projektu została uruchomiona strona internetowa - zakładka na stronie fundacji upamiętniająca bitwę na której uczestnicy spaceru - wycieczki za pomocą Qr-kodów potwierdzać będą odwiedzenie wszystkich miejsc, a tym samym zdobywać prawo do otrzymania medalu pamiątkowego i komiksu.

Zadaniem odwiedzających jest wczytanie telefonem Qr-kodu zamieszczonego na kiosku, zalogowanie się przez maila na stronie internetowej upamiętniającej wydarzenie i wczytanie kolejnych dwóch Qr-kodów umieszczonych na pozostałych kioskach (przygotowanych analogicznie jak pierwszy) ale umieszczonych kolejno w Pułkowicach i Straszewie. W tych miejscowościach prezentacja jest rozszerzana o elementy dotyczące fragmentu bitwy z danego miejsca.

Każdy kto odwiedzi wszystkie trzy miejsca wykonując zadanie (wczytanie Qr-kodu) otrzyma przygotowany na tę okazję pamiątkowy medal „Tropiciel historii” i okolicznościowy komiks.

Całość prac koordynował wiceprezes fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna Roman Zwiercan.

Komiks przygotowała Aleksandra Polewska i Maciej Gawinski Bryla.

Bitwa pod Trzcianą

W 1629 roku cesarz Ferdynand II Habsburg przysłał Zygmuntowi III Wazie pomoc w postaci 5000 rajtarii, dragonów i piechoty. Wojsko przyprowadził do Polski generał Jan Jerzy Arnheim. Król szwedzki Gustaw II Adolf, który ze swoją armią stacjonował w Malborku, dowiedziawszy o się, iż wojska Arnheima stanęły pod Grudziądzem, postanowił przypuścić na nie atak. Gustaw Adolf ruszył w kierunku Grudziądza na czele armii liczącej około 5000 piechoty i 4000 jazdy konnej. Kiedy jednak w drodze otrzymał wiadomość, że wojsko Arnheima już łączy swoje siły z wojskiem hetmana Stanisława Koniecpolskiego, zdecydował się na odwrót. Wieść o wycofywaniu się Szwedów dotarła do hetmana Koniecpolskiego, który zadecydował, o zaskakującym uderzeniu jazdą na będące w defensywie wojska szwedzkie. Oddziały piechoty sprzymierzonych miały pozostać w obozach pod Grudziądzem. Połączone siły jazdy gen. Arnheima i hetmana Koniecpolskiego, mające przypuścić atak, liczyły około 1300 husarzy, 1200 jeźdźców kozackich i 2000 rajtarów i dragonów cesarskich. Odwrót Szwedów prowadzony był w dwóch kolumnach. W pierwszej piechota z taborami maszerowała głównym traktem przez Sztum w kierunku Malborka, a osłaniająca ją od wschodu, jazda – bocznymi drogami przez Trzciano, Straszewo i Pułkowice.

Co było dalej?

Zapraszamy na wizualizację i opisy wydarzeń sprzed prawie 400 lat:

fundacja-pih.info

Upamiętnienie bitwy pod Czarnem jest w trakcie przygotowań. Niebawem opublikujemy kolejne artykuły o tym wydarzeniu i przybliżymy postać Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, zwłaszcza w aspekcie jego związków z Pomorzem. Warto już teraz przypomnieć, że był potomkiem najsłynniejszego polskiego rycerza – Zawiszy Czarnego.

(hs/foto MT/PIH)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%