Zamknij
REKLAMA

Nowoczesny czy klasyczny czyli jaki dom budować

09:40, 17.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

"Nowoczesny czy klasyczny czyli jaki dom budować?" to pytanie, które w obecnych czasach zadaje sobie wielu inwestorów planujących budowę. Zachęcamy, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych stylów.

Wybór projektu domu

Jednym z najważniejszych aspektów podczas budowy domu jednorodzinnego jest wybór jego projektu, co jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wyborem konkretnego projektu należy sprawdzić warunki zabudowy obowiązujące na danej działce. W ramach tego działania należy sprawdzić wymiary działki, a także możliwość umiejscowienia na niej budynku mieszkalnego. Oprócz tego wybrany projekt domu powinien być dostosowany ściśle do potrzeb jego mieszkańców. Dlatego warto przemyśleć powierzchnię domu, a także ilość oraz wielkość pomieszczeń, które będą się w nim znajdować. Podczas podejmowania decyzji uwzględnić należy ilość pięter. W obecnych czasach bardzo dużą popularnością cieszą się obiekty mieszkalne z poddaszem użytkowym, jednak z powodzeniem można się również zdecydować na dom parterowy. Jeśli wszystkie kwestie zostaną przemyślane to można rozważyć styl, w jakim zostanie wybudowany dom. Wśród najczęściej wybieranych opcji wskazuje się zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne projekty domów jednorodzinnych.

Domy nowoczesne

W obecnych czasach bardzo wiele domów budowanych jest w stylu nowoczesnym. W tym przypadku dom zazwyczaj stawiany jest na planie kwadratu lub prostokąta. Najczęściej jego bryła jest niekonwencjonalna i może przybierać na przykład formę nowoczesnej stodoły. Dachy w nowoczesnych domach zazwyczaj są proste, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest również stworzenie skośnego dachu, zwłaszcza jeśli takie wymagania stawia plan zagospodarowania przestrzennego. Domy stworzone w nowoczesnym stylu zazwyczaj są bardzo przestrzenne. Można w nich znaleźć duże salony z otwarciem na taras lub ogród, a także garaże wbudowane w obiekty mieszkalne. Styl nowoczesny charakteryzuje się także stosunkowo sporą ilością przeszkleń, które w optyczny sposób powiększają dane wnętrza. Również elewacja domu utrzymana jest w stylu minimalistycznym i może być stworzona z takich materiałów jak cement, tynk, kamień, a także drewno.

Domy klasyczne

Aktualnie wciąż wiele osób decyduje się na wybór projektu domu w stylu tradycyjnym, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Tradycyjny dom najlepiej sprawdzi się w przypadku tradycjonalistów, którzy najlepiej czują się w standardowo zaaranżowanych przestrzeniach. Bryła budynku zazwyczaj jest prosta, jednak można wyróżnić w niej dodatkowe elementy. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim liczne balkony, tarasy, a nawet rozbudowane kształty. W domach wybudowanych w stylu tradycyjnym najczęściej są stosowane okna o regularnych kształtach oraz rozmiarach, a także powstają wielospadowe dachy. Bardzo często są stosowane materiały, które imitują produkty używane w przeszłości, co może bezpośrednio przekładać się na wzrost kosztów związanych z wykończeniem. Domy mogą być stylizowane na obiekty mieszkalne z minionych epok. Oprócz tego obiekty klasyczne zazwyczaj mają poddasza użytkowe, dzięki którym dostępna jest większa ilość miejsca.

Dla kogo dom nowoczesny?

Dom nowoczesny w obecnych czasach będzie doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które cenią sobie na co dzień minimalizm jako styl życia. Domy nowoczesne są proste w swojej budowie, ale także niezwykle funkcjonalne, co z całą pewnością będzie ułatwiało codzienne funkcjonowanie. Ład i harmonia to kluczowe cechy domów zaaranżowanych w nowoczesnym stylu, w których nie znajdują się żadne zbędne przedmioty.

Dla kogo dom klasyczny?

Dom klasyczny natomiast najlepiej sprawdzi się w przypadku tradycjonalistów, którzy cenią sobie ponadczasowe rozwiązania. Styl ten w dużej mierze kojarzony jest z tradycją oraz ciepłem domowego ogniska. Oprócz tego jest odporny na upływ czasu oraz zawsze pozostanie w modzie. Dlatego będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie życie rodzinne oraz przytulność własnych czterech kątów.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%