Zamknij
REKLAMA

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak wygląda i jak się na nią przygotować?

13.43, 28.07.2022 materiał partnera

Aby proces adaptacji dziecka do zabiegów stomatologicznych przebiegł samoistnie, pierwsza wizyta w gabinecie powinna się odbyć już między 6 a 12 miesiącem życia. Wtedy dziecko od najmłodszych lat uczone jest dbania o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizyt u lekarza dentysty. Jednak nadal zdarzają się sytuacje w których dziecko trafia do gabinetu w późniejszym wieku. Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa dziecięcego?

Pierwszy ząbek = pierwsza wizyta?

Pierwszy ząb u naszego dziecka to duży krok milowy w rozwoju. To tak naprawdę idealna okazja na pierwszą, krótką wizytę u lekarza stomatologa. Najważniejsze, by podjąć tę decyzję, przełamać obawy i zarezerwować pierwszą wizytę dla swojego dziecka. Taka wizyta to tzw. wizyta adaptacyjna dla dziecka i konsultacyjna dla rodzica. Kwestie poruszane na takim spotkaniu, to przede wszystkim rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących ząbkowania, czy też instruktaż jak prawidłowo dbać o jamę ustną dziecka.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa?

Na pierwszą wizytę u dentysty warto się przygotować i wziąć ze sobą:

  • dokumentację medyczną
  • listę leków podawanych dziecku
  • smoczek, który używa dziecko (dentysta oceni kształt) butelkę, którą używa dziecko (dentysta zobaczy typ nasadki)

Kiedy idziemy do dentysty?

Na wizytę do stomatologa idziemy, gdy dziecko jest zdrowe i wypoczęte. Najlepiej wybrać się do południa. Maluch nie może pójść do stomatologa tuż po posiłku. Bardzo ważne jest, by dziecko wiedziało, gdzie jedzie. Starajmy się nie ukrywać tego faktu, nawet przed najmłodszymi dziećmi. Jest to wydarzenie, z którego należy się cieszyć i nastawiać pozytywnie. Warto obejrzeć z dzieckiem film o pierwszej wizycie u dentysty lub poczytać z dzieckiem książeczki, w których bohaterowie idą do dentysty.

Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego?

Stomatolog dziecięcy (pedodonta) rozpoczyna wizytę od oprowadzenia po gabinecie i rozmowy z rodzicem. Dentysta pyta mamę o przebieg ciąży i porodu. Zbiera informacje medyczne dotyczące dziecka. Ważne, aby w czasie tej wizyty, dziecko czuło się komfortowo. Nie przelewajmy na dziecko swoich uprzedzeń. Badanie dziecka prowadzone jest w sposób przyjemny. Rodzic najczęściej siada naprzeciwko dentysty i kładzie dziecko na swoich kolanach, z głową ułożoną w kierunku dentysty. Dentysta ogląda i bada ząbki używając do tego najczęściej tylko lusterka i lampy oświetleniowej.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%