Zamknij
REKLAMA

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu - kto jest zwolniony z opłat?

00:00, 15.03.2021 | materiały partnera

W Polsce istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC na każdy pojazd, również ten, który nie jest aktualnie używany. Brak ważnej polisy wiąże się z ogromnymi karami wynoszącymi nawet kilka tysięcy złotych. Istnieją jednak sytuacje, w których można uniknąć konieczności kupowania ubezpieczenia. Kiedy nie trzeba płacić składki za nieużywany samochód?

Ubezpieczenie OC a nieużywany samochód

Fakt, że nie korzystasz z danego samochodu nie zwalnia Cię z konieczności wykupienia ubezpieczenia OC. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważną polisę, a jej brak wiąże się z dość wysokimi karami. Opłata za brak ubezpieczenia OC obecnie wynosi maksymalni 5600 zł. Wszystko zależy od tego, jak długa jest przerwa w obowiązywaniu polisy.

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu można w łatwy sposób wykryć. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma dostęp do systemu, w którym znajdują się informacje na temat każdego pojazdu. Z tego powodu fakt, że nie korzystasz z auta, a więc nie narażasz się na wystąpienie kontroli drogowej, nie zwalnia Cię z konieczności nabycia polisy OC. Co więcej, w sytuacji, gdy zdecydujesz się ponownie użyć samochodu, będziesz musiał zapłacić zaległą karę za okres bez ważnego ubezpieczenia.

Dostępne oferty dotyczące ubezpieczenia OC znajdziesz na stronie https://rankomat.pl. Dzięki niej porównasz poszczególne propozycje i w łatwy sposób wybierzesz taką, która jest najbardziej opłacalna w Twoim przypadku.

Sytuacje, w których można zrezygnować z OC

Istnieją jednak sytuacje, w związku z którymi można zrezygnować z opłacania składek na OC. Są to takie przypadki, jak:

  • kradzież,
  • złomowanie,
  • sprzedaż samochodu,
  • rejestracja jako pojazd zabytkowy.

Aby móc zrezygnować z kupowania ubezpieczenia OC, trzeba wyrejestrować samochód w urzędzie. Taki pojazd nie będzie mógł poruszać się po drogach aż do momentu ponownego zarejestrowania. Warto jednak pamiętać, że do chwili załatwienia wszelkich formalności musisz mieć ważne OC. Polisę można wypowiedzieć dopiero wtedy, gdy auto zostanie ostatecznie wyrejestrowane.

Istnieje także opcja tymczasowego wyrejestrowania auta. W takim przypadku dalej trzeba mieć ważne OC, ale składka staje się znacznie niższa. Jeśli zazwyczaj płacisz 1000 zł rocznie, decydując się na taki krok, wydasz jedynie kilkadziesiąt złotych. Warto jednak pamiętać, że tymczasowe wyrejestrowanie może trwać maksymalnie 48 miesięcy.

Ubezpieczenie OC na pojazdy z komisów

Ubezpieczenie OC musi obejmować każdy zarejestrowany pojazd, dlatego komisy samochodowe decydują się na wykupienie znacznie tańszego wariantu krótkoterminowego. Pozwala on na skorzystanie z ochrony od 30 dni do 12 miesięcy. Jest to dobra opcja dla osób, które nie chcą kupować pełnej polisy, ponieważ wiedzą, że w najbliższym czasie sprzedadzą samochód. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się komisy i salony.

Osoby prywatne mogą wypowiedzieć umowę na OC w razie sprzedaży auta. Wówczas istnieje opcja odzyskania niewykorzystanej części składki.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%