Zamknij
REKLAMA

Ulga podatkowa IP BOX - co warto wiedzieć?

11:16, 30.03.2021 | materiały patnera

Skorzystanie z ulgi IP Box wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności, przez co część osób rezygnuje z takich działań. Jest to błąd, ponieważ dzięki uldze można obniżyć podatek ze standardowych kilkunastu do zaledwie pięciu procent.

  1. Jak skorzystać z ulgi IP Box?
  2. Staranne prowadzenie ewidencji
  3. Pomoc w uzyskaniu ulgi IP Box

Rozwiązanie to powstało z myślą o mikro, małych i średnich firmach, które zatrudniają mniej niż dwieście pięćdziesiąt osób. Celem ulgi jest zwiększenie zainteresowania inwestycjami w sektor B+R. Niezależnie jednak od tego, dla przedsiębiorców jest to duże ułatwienie i możliwość zaoszczędzenia na podatkach.

Jak skorzystać z ulgi IP Box?

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani skorzystaniem z ulgi IP Box, muszą pamiętać, że wymaga to spełnienia określonych warunków oraz przygotowania prawidłowo wypełnionego wniosku. Najważniejsze warunki, jakie należy spełnić to między innymi posiadanie praw własności intelektualnej do danego produktu lub usługi. Istotne jest również to, że ulga przysługuje dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Dla firm, które skorzystały z funduszy unijnych, korzystną wiadomością jest to, że one również mogą (o ile spełniają pozostałe warunki) złożyć wniosek o taką ulgę. 

Staranne prowadzenie ewidencji

Samo prowadzenie działalności B+R to jednak nie wszystko, ponieważ należy bardzo starannie prowadzić ewidencję przychodów. Każdy koszt oraz przychód powinien zostać odnotowany. Na szczęście ustawa nie określa, w jaki sposób należy prowadzić ewidencję. Tym samym można do tego wykorzystać na przykład arkusz kalkulacyjny, co ułatwi sprawę. Niezależnie jednak od tego, czy dla firmy staranie się o ulgę będzie kłopotliwe, w zdecydowanej większości przypadków warto to zrobić. W końcu: po co płacić podatek w wysokości 17%, skoro można go legalnie obniżyć do 5%? Wiele przydatnych informacji na temat tego rozwiązania można znaleźć w artykule pt. Ulga podatkowa IP BOX, w którym opisano między innymi prowadzenie ewidencji oraz zasady związane z ulgą. 

Pomoc w uzyskaniu ulgi IP Box

Niektórzy przedsiębiorcy chcą skorzystać z takiej ulgi i chociaż przysługuje im ona w związku z prowadzoną działalnością, to nie mogą tego zrobić przez nieprawidłowo wypełniony wniosek. W celu uniknięcia takich błędów warto skorzystać z pomocy oferowanej przez biuro rachunkowe, które nie tylko zajmie się wnioskiem o przyznanie ulgi, ale również pomoże później prowadzić ewidencję wszystkich niezbędnych dokumentów. Jest to duże udogodnienie dla przedsiębiorców.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%