Zamknij
REKLAMA

Pilotaż stacji ładowania Energi Oświetlenia w Porcie Gdynia rozpoczęty i nagrodzony

23:47, 23.10.2020
REKLAMA

Na terenie Portu Gdynia na parkingu przy ul. Polskiej 39 działa już pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych zamontowana przez Energę Oświetlenie na słupie oświetleniowym. Docenione przez jury prestiżowego konkursu przedsięwzięcie Energi z Grupy ORLEN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, to nie jedyny innowacyjny pilotaż koncernu realizowany w ostatnich latach w Gdyni.

Zrealizowana w partnerstwie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA inwestycja jest ogólnodostępna dla wszystkich posiadaczy e-aut, którzy zarejestrowali się w dedykowanym systemie i dysponują wydawaną przez Energę kartą RFiD. Łącznie spółka chce zainstalować na terenie Gdyni trzy tego typu urządzenia w ramach pilotażowego programu. Pozwoli on wypracować najkorzystniejsze modele biznesowe dla przyszłej komercyjnej sprzedaży tego typu ładowarek. Dla samego Portu Gdynia montaż innowacyjnej stacji ładowania Energi Oświetlenia jest też okazją do wzmocnienia wdrażanej tam idei #greenport. Polega ona na realizacji inwestycji i wdrażaniu rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Celem jest uczynienie działalności gdyńskiego portu coraz bardziej ekologiczną.

Już na tak wczesnym etapie przedsięwzięcie spotkało się z uznaniem – 30 września Energa z Grupy ORLEN została wyróżniona nagrodą Innowatory Wprost 2020 w kategorii Energetyka. Jury doceniło nowatorskie podejście spółki Energa Oświetlenie do wykorzystania lamp ulicznych w celu wdrażania technologii z obszaru hi-tech i smart city, połączonych jednocześnie ze wsparciem rozwoju elektromobilności. Jest to możliwe dzięki postępującej modernizacji ulicznego oświetlenia i zmiany dotychczasowych opraw sodowych na energooszczędną technologię LED. Powstałe dzięki temu nadwyżki energii elektrycznej w instalacjach oświetleniowych mogą być wykorzystane do obsługi dodatkowych urządzeń, np. również oferowanych przez Energę Oświetlenie smart przejść dla pieszych i smart parkingów.

Stacje ładowania montowane na oświetleniu ulicznym są rozwiązaniem znanym na świecie, ale wymagały dostosowania do krajowych warunków. Podczas gdy w wielu innych krajach pojedyncze lampy często posiadają własne sterowanie, w Polsce kilka lub kilkanaście podłączonych jest pod jeden układ sterowniczy. Modyfikacje, jakie w związku z tym były niezbędne, to kolejny przejaw innowacji technologicznych, jakie docenione zostały przez jury Innowatorów 2020.

Zdjęcia i montaż: Mariusz Dalecki

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz