Zamknij

Zakaz wyjścia z domu bez opieki dorosłego dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Nowe mocne obostrzenia. Za łamanie zasad można nawet trafić za kratki

12:59, 31.03.2020 | hs za: Kancelaria Premiera
Skomentuj
REKLAMA

- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Kolejne kroki w walce z koronawirusem:

  • ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad,
  • ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Ważne - goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Wyjątkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub przez osoby w celach zawodowych, np. przez pracowników firm budowlanych.

Osoby, które będą od dzisiaj poddane kwarantannie, albo poddają się izolacji całkowitej, również od całej rodziny, albo wszyscy domownicy muszą przejść kwarantannę razem z nimi. Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia.

- Podchodzimy z pokorą do #koronawirus, zakres pandemii się rozprzestrzenia. Na razie nieco wolniej udaje nam się te przyrosty kontrolować, ale nie możemy założyć, że tak będzie dalej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadza się obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach.

Wprowadza się godziny dla seniora w sklepach i punktach usługowych (10-12).

Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia.

- Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami #koronawirus – informuje M. Morawiecki.

W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Pozostawiamy otwarte, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki.

- Setki milionów ludzi boją się o swoje zdrowie. Przy zachowaniu dystansu i odpowiednich warunków higienicznych można pracować, ale trzeba tak zorganizować pracę, żeby ludzie byli wyposażeni w środki higieniczne i do dezynfekcji – dodał premier.

Zabiegi rehabilitacyjne odkłada się w czasie - z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

Rząd nakład obowiązek dezynfekowania dystrybutorów na stacjach i miejsc, gdzie wciskamy chociażby kod PIN.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

- Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę – podsumowuje premier.

 

(hs za: Kancelaria Premiera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA