Zamknij
REKLAMA

Uczniowie ZSZiO w Żukowie zdają egzamin pod okiem instruktorów - żołnierzy z 7 PBOT

18:02, 03.05.2021 | hs za: Maciej Szalbierz/7 PBOT/foto 7 PBOT
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 22 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie zdawali egzamin wojskowy pod okiem instruktorów – żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Zmagania młodych adeptów sztuki wojskowej z wiedzą teoretyczną odbyły się w budynku żukowskiej szkoły, natomiast część praktyczna realizowana była na terenie Nadleśnictwa Lipusz.

Egzamin ten był pochodną porozumienia zawartego przed niespełna dwoma laty pomiędzy obiema instytucjami.

Po jego zawarciu szkoła w Żukowie przystąpiła do programu prowadzonego przez Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej przy MON. Już w 2019 roku dwie klasy liceum o profilu mundurowym przystąpiły do programu III edycji Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych (od tego roku Oddział Przygotowania Wojskowego). Szkolenie polegało na wprowadzeniu innowacji pedagogicznej oraz przyjęciu wojskowego programu szkolenia do zestawu programów szkolnych. Szkolenie trwało 3 semestry szkolne. W roku szkolnym 2019/2020 - dwa semestry, w roku szkolnym 2020/2021 - jeden semestr.

[FOTORELACJA]10268[/FOTORELACJA]

Proces szkolenia polega na organizacji jednego dnia szkoleniowego w ciągu miesiąca, przez cały okres jego trwania. Program prowadzony jest przez wojskowych instruktorów z 7 PBOT i realizowany na terenie jednostki wojskowej w Gdyni Babie Doły lub na terenie kompleksu szkolnego w Żukowie. Plany szkolenie pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa, jednak rozwiązaniem okazała się możliwość prowadzenia zajęć w formie zdalnej. Końcowym etapem szkolenia jest sprawdzian okresowy. Egzamin ten przebiega dwu etapowo i ma formę teoretyczną oraz praktyczną. Test pisemny składa się z 30 pytań sprawdzających zakres poznanego materiału, natomiast sprawdzian praktyczny obejmuje zaliczenie 9 podstawowych bloków szkolenia (taktyka, szkolenie strzeleckie, szkolenie medyczne, regulaminy wojskowe i musztra, terenoznawstwo, szkolenie inż-sap, obrona przed bronią masowego rażenia, powszechna obrona przeciwlotnicza, rozpoznanie wojskowe). Na podstawie wyników egzaminu uczniowie objęci programem OPW otrzymają stosowne certyfikaty świadczącego o ukończeniu szkolenia. Pomogą one w otrzymaniu dodatkowych punktów, które mogą okazać się niezbędne do rekrutacji na studia wojskowe. Przed uczniami otwierają się więc drzwi Legii Akademickiej, do której będą mogli przystąpić podczas studiów cywilnych, skorzystania ze skróconej służby przygotowawczej czy wstąpienia w szeregi WOT.

(hs za: Maciej Szalbierz/7 PBOT/foto 7 PBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%