Zamknij
REKLAMA

W gdyńskich szkołach przybywa uczniów z różnych kultur. W SP 26 uczą się dzieci z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Francji

21:53, 20.10.2021 | hs za: UM Gdyni/foto SP 26
Skomentuj
REKLAMA

Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wdrażają spójny i konsekwentny program dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Zaangażowanie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 26, która utworzyła oddziały przygotowawcze dla uczniów przybyłych z zagranicy, docenił konsul Ukrainy w Gdańsku. Przy placówce powstanie Centrum Kultury Słowiańskiej.

Szkoła Podstawowa nr 26 jako pierwsza w Gdyni otworzyła oddziały przygotowawcze dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Są wśród nich zarówno dzieci rodzin, które chcą się związać z naszym miastem, z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy Francja, ale również dzieci naszych rodaków, urodzone i kształcące się do tej pory poza granicami, których rodzice zdecydowali się wrócić do kraju.

– W Gdyni wciąż przybywa rodzin z doświadczeniem migracyjnym. Jako miasto chcemy zrobić wszystko, aby pomóc najmłodszym jak najszybciej zaadaptować się w nowej rzeczywistości – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Gdynia to miasto otwarte, ważne jest dla nas, aby każdy, kto chce się z nim związać na dłużej, czuł się tu u siebie.

Szkoła Podstawowa nr 26 stworzyła dla dzieci cztery oddziały, na wszystkich poziomach nauczania. Poza realizacją podstawy programowej, dzieci mają tu dodatkowe zajęcia z języka polskiego.

– Oddziały są małe, do piętnastu uczniów – opowiada Alicja Bajduszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni. – Opiekują się nimi doświadczeni nauczyciele, z uprawnieniami do nauki języka polskiego jako obcego. Dzieci zazwyczaj spędzają w tych klasach około dwóch lat, później bez problemu dołączają do klas tradycyjnych. Mogą wrócić do swojej szkoły rejonowej, ale często chcą się dalej uczyć u nas – dodaje.

Wychowawcami klas przygotowawczych w szkole są w tym roku: Anna Popiołek w klase 1-2, Angelika Wasielke-Wit w klasie 3, Agnieszka Świerzewska w klasie 4-6 i Tamara Barcińska w klasie 7. Nauczycielami uczącymi w szkole języka polskiego jako obcego są: Joanna Samp-Szulc oraz Marta Marczuk.

Dwujęzyczni absolwenci „26” często trafiają do pobliskiego II Liceum Ogólnokształcącego, z którym szkoła współpracuje.

– Staliśmy się szkołą międzynarodową, uczą się u nas młodzi ludzie z Francji, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Białorusi – mówi Elżbieta Zaręba, dyrektor II LO w Gdyni. – Ta różnorodność jest wzbogacająca i sprawia, że staliśmy się bardzo otwartą, europejską szkołą.

Zaangażowanie polskich nauczycieli docenił ostatnio Oleksander Plodystyi, konsul Ukrainy, który gościł Alicję Bajduszewską, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 oraz Joannę Samp-Szulc, nauczycielkę języka polskiego jako obcego oraz koordynatorkę klas powitalnych w tej szkole. Rozmowa dotyczyła możliwych obszarów działania Konsulatu Ukrainy i Szkoły Podstawowej nr 26. Dyrektor przygotowała dla Konsula raport podsumowujący rok szkolny 2020/2021 odnośnie osiągnięć edukacyjnych uczniów z Ukrainy uczęszczających do oddziałów przygotowawczych i klas wielokulturowych oraz działań integrujących uczniów i rodziców przybyłych z zagranicy podejmowanych przez szkołę.

Podczas spotkania omówiono także kwestię współpracy Szkoły Podstawowej nr 26 z partnerską szkołą w Chersoniu na Ukrainie (Gimnazjum nr 16) odnośnie wymiany podręczników i książek w językach polskim oraz ukraińskim.

Spotkanie było także okazją do rozmowy o planach dotyczących powstającego przy Szkole Podstawowej nr 26 Gdyńskiego Centrum Kultury Słowiańskiej, w którym swoje miejsce będą mieć także osoby pochodzące z Ukrainy. Konsul Oleksandr Plodystyi wyraził swoje uznanie i poparcie dla inicjatywy.

(hs za: UM Gdyni/foto SP 26)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%